Egy időmilliomos anyuka titkai 4.: Tervezés és szervezés

Tervezés és szervezés

Azok az anyukák, akik szeretik ad hoc módon szervezni a napjukat, nem fognak szeretni ezért a pontért, de a legtöbb időt úgy nyerhetjük, ha előre gondolkodunk és tervezünk. Nem egy napra, sokszor nem is csak egy hétre, de akár egy egész hónapra vagy félévre érdemes előre eltervezni a tennivalókat!

Azok az anyukák, akik szeretik ad hoc módon szervezni a napjukat, nem fognak szeretni ezért a pontért, de a legtöbb időt úgy nyerhetjük, ha előre gondolkodunk és tervezünk. Nem egy napra, sokszor nem is csak egy hétre, de akár egy egész hónapra vagy félévre érdemes előre eltervezni a tennivalókat!

Hónapokra-félévre előre nyilván a legfontosabb családi eseményeket, programokat és személyes programokat (munkabeosztás, iskola, stb.) érdemes előre kigondolni.

A heti tervezésbe pedig már bele kell férnie a határidős munkáknak és a házimunkák betervezésének is. Sőt! Jó néhány éve már, hogy hetente „kötelező jelleggel” betervezek legalább egy „ÉN”-blokkot is, amelyet vagy előre megtöltök programmal, vagy egyszerűen úgy szervezem, hogy az a (pár) óra csak rólam szóljon és majd közvetlenül előtte vagy közben kitalálom, akkor mihez is van kedvem. Előfordul, hogy ilyenkor mégis otthon maradok a családdal, hiszen szívesen töltöm velük a szabadidőmet.

A lényege az Énblokknak alapvetően az, hogy a lehetőséged előre be legyen tervezve a tennivalók és programok közé, hogy akkor azt csinálj, amit csak szeretnél. Így legalább annyira fontosnak kezeled saját magadat, mint bármilyen elintézendő egyéb dolgot – és ezzel máris egy nagyot léptél előre.

A napi tervezést aztán már egyrészt ugye a rutinok vezetik, másrészt – és itt a lazább anyukák is ismét megnyugodhatnak – az így okosan nyert időbe mindenféle erőlködés, lemondás vagy lelkifurdalás nélkül sokkal jobban beleférnek a spontán programok is!

Ez a legmeghökkentőbb, látszólag ellentmondásos tapasztalatom az előre tervezéssel egyébként: egy jól kialakított heti- és napirend mellett a (több) szabadidőnkben lényegesen több alkalom nyílik a hirtelen ötlettől vezérelt közös programokra is a családdal, de egyéni „partizánkodásokra” (vacsora a barátnőkkel, masszőr, hobbi) is több lehetőség nyílhat.

A spontaneitás öröme csak előzetes tervezéssel maradéktalan, legalábbis én ezt tapasztaltam. És ez az élet minden területén érvényes, legyen az a szabadidő, a pénzügyek, a táplálkozás, a párkapcsolat…

Ha előre gondolkodunk és a főbb csapásirányokat kijelöljük, az azok között való „szlalomozás” már sokkal biztonságosabb. Ha például ismerjük az állandó kiadásainkat, nyugodtabb lélekkel nyújtózkodunk addig, amíg a takarónk ér és nem kell minden kiadott fillérnél arra gondolnunk, ezt vajon megengedhetjük-e magunknak – mert pontosan tudjuk, hogy igen vagy sem.

Ugyanígy ha tudjuk előre, melyik nap milyen muszáj-dolgokat kell elvégeznünk, akkor nincs lelkiismeretfurdalásunk a többi miatt (hiszen azok más napokra vannak betervezve) és sokkal nyugodtabb lélekkel élhetjük az életünket. Aki pedig nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, az tovább él – és addig is egészségesebben.:-)

A cikksorozat többi része itt olvasható>>

fotó: freedigitalphotos.net
hirdetés