Egy olvasás-barát lakás kialakítása

Egy olvasás-barát lakás kialakítása
pixabay

Az olvasás szeretete vagy utálata nagyon sok esetben már gyermekkorban eldől, hiszen a környezet, a családon belüli szokások mind-mind befolyásoló tényezők lehetnek. Az, hogy milyen könyveket szerethet a gyermek, függhet attól, hogy milyen könyveket szeret a szülő, szeret-e vagy szokott-e olvasni, felolvasni.

Ha szeretnéd olvasásra nevelni gyermekedet akkor érdemes korán kezdeni. Íme néhány tipp, hogy ezt miként teheted meg!

Különféle könyvek legyenek otthon, akár különböző korosztályok számára


A legtöbb könyvesboltban vagy online üzletben már egészen picike kortól is vásárolhatunk könyveket. Legyen szó akár leporellokról, mondókás könyvekről, mesekönyvekről stb. nagyon széles skálán mozognak a különböző típusok, így a legkisebbeknek is lesz mit lapozgatni, lesz miből felolvasni.

Könyv, Asia, Gyermekek, Fiúk, Oktatás, Lány, Indonéz
pixabay

Léteznek tükrös könyvek, különböző textúrájú könyvek, melyekben plüss, műanyag, szövet stb. lehet a lapokba ágyazva, melynek segítségével nagyon könnyedén megismertethetjük a gyermeket a körülötte lévő környezettel. Ha már kiskorában szereti a gyermek ezeket a könyveket, lehet később nyert ügyünk van.

Az óvodások például élvezhetik az ábécés könyveket, foglalkoztató könyveket, mesés könyveket, az általános iskolások a szépirodalmat, költészetet és egyéb könyveket. Az is előfordulhat, hogy egy gyermeket olyan történet érdekel, amit még egyedül nem képes elolvasni vagy értelmezni. Ebben az esetben olvassatok közösen, beszélgessetek a történetről olvasás után. Nézzétek meg az illusztrációkat, ha vannak és beszéljetek meg felmerülő kérdéseket együtt.

Akár az alábbi könyvtípusok, eszközök segítségével is motiválható a gyermek az olvasás szeretetére:

  • magazinok (gyerekeknek)
  • hangoskönyvek
  • képeslapok, e-mailek és SMS-ek rokonoktól
  • fotóalbumok vagy vendégkönyvek
  • újságok
  • képregények
  • az interneten olvasott dolgok
  • olvasós és ábécé játékok játszása számítógépen / táblagépen
  • mágnesezett ábécé betűk kirakása
  • e-olvasók vagy e-könyvek

Legyen egy hangulatos hely az olvasásra

Fiúk, Gyermekek, Olvasás, Nyár, Gyerekek, Testvérek
pixabay

A könyvek legyenek olyan polcokon, melyeket a gyermekek is elérhetnek. Tartsd ezeket a polcokat rendezetten és legyenek hívogatóak különféle dekorációk segítségével. Helyezzetek el néhány borítót kifelé nézve, hogy könnyebben észre tudja őket venni bárki. Legyen külön kosár tele könyvekkel és magazinokkal akár a kedvenc pihenő helyetek mellett, a kanapénál akár.

Csináljatok külön olvasósarkot és ösztönözzétek ezzel is a gyerekeket az olvasásra. Lehet ott egy kényelmes fotel vagy akár babzsák fotel is, ahová be lehet kuckózni egy-egy jó könyv társaságában.

Legyen hívogató az olvasósarok

Győződjetek meg róla, hogy megfelelő a megvilágítás. Legyenek a betűk és sorok jól láthatóak, de ne legyen nagyon intenzív fény sem, mert attól szertefoszlik az idill. Legyenek szezonális könyvek is, melyek az évszakoknak megfelelnek vagy iskolában is ajánlottak. Lehet az olvasósarokban a falon például a gyerekek rajza, írásai is, hogy még inkább motiváló erőként funkcionáljanak. Legyen a hangoskönyvek miatt CD lejátszó vagy tablet is a közelben, de akár zenei aláfestést is varázsolhattok a hangulat megalapozásának érdekében.

Golden, Kupa, Kávé, Kosár, Könyvek, Könyv, Olvasható
pixabay

Növeljétek a kreativitás kialakulásának esélyét

Hozzatok létre egy író- és művészeti helységet a lakásban, ahol együtt kollázsokat, plakátokat csinálhattok, saját képeket, rajzokat, írásokat tehettek oda. Legyen egy kreatív helység, könnyen kreatív műhellyé varázsolható asztal, melyen mindannyian kiélhetitek a művészi vágyaitokat. Itt akár a gyerekek által készült, akár baráti társasággal készült dolgok kikerülhetnek. Sőt! Ha szeretitek a bábokat, külön bábszínház is lehet, melyhez saját sztorit írtok.

Legyen korlátozott a képernyő-idő

Nem meglepetés gondolom, ha azt írom, hogy a monitor vagy okos telefon előtt töltött idő manapság az olyan hasznos kikapcsolódás kárára mehet, mint az olvasás. A mai modern világban már eltiltani nem lehet és nem is érdemes a gyerekeket ezen eszközöktől. Mégis ajánlott korlátozni a kijelző előtt töltött időt és ha nem is feltétlenül olvasásra buzdítani a gyerekeket helyette, de mindenképpen valamilyen más cselekedetek után nézni alternatívaként. A gyerekek mostanság már-már készség szinten ismerik és használják majd a telefont, internetet, okos-eszközöket, de fontosnak érzem, hogy megismerjék a régimódinak tűnő, ámde annál inkább fontos és hasznos kikapcsolódási formákat is. Olvassatok együtt, menjetek ki a szabadba, találjatok ki történeteket, játsszatok, pihenjetek, bábozzatok és garantált lesz a móka!

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkNe mobilozz vezetés közben!
Következő cikkNe szállj be egy idegen autójába! – Ismerős a gyerekkorból, nemde?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .