Erről ismered fel a PCOS-t

  • érintett témák
  • PCOS
PCOS, petesfészek, policisztás petefészek

„Ezerarcú boszorkányként” is emlegetik, mert annyira szerteágazóak a tünetei, hogy a nők többsége nem ismeri fel, hogy mivel áll szemben. Ahány eset, annyiféle tünet, és csak Magyarországon több százezer embert érint, a kezelt esetek száma pedig ennek csak töredéke.

Mi az a PCOS?

A PCOS egy mozaikszó, a policisztás ovárium szindróma rövidítése. Az elnevezés arra utal, hogy a betegségben szenvedő nők petefészkében sok kicsi cisztát találnak. Valójában uterus, petefészekennél sokkal összetettebb jelenséggel állunk szemben, és a policisztás petefészek csak egy tünet a sok közül. A betegség hátterében valójában hormonális egyensúlyzavar áll, egészen konkrétan az inzulin csökkent hatékonysága (inzulinrezisztencia), illetve ezt ellensúlyozandó a szervezet elkezdi növelni az inzulintermelést. Ennek hatására felborul a szervezet hormonháztartása, megemelkedhet a férfihormonok szintje, a peteérés elmaradozhat, és további kellemetlen tünetek jelentkeznek. Nagyon gyakran a PCOS áll a meddőség hátterében is. Ma már egy meddőségi kivizsgálás során a legtöbb helyen rutinból nézik a PCOS-ről árulkodó inzulinszintet is.

Nehéz felismerni

Bár a betegség kiváltó oka közös, de mindenkinél másféle tünet lesz hangsúlyos, éppen ezért nagyon nehéz diagnosztizálni. Ha valakinél például nem látnak policisztás petefészket, de mondjuk erősen pattanásos a bőre, inkább bőrgyógyászt fog felkeresni, és nem endokrinológust, így akár évekig csak a tüneteit kezelik, és nem jutnak el a kiváltó okig.

Árulkodó tünetek

  • rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menstruáció
  • policisztás, gyakran megnagyobbodott petefészek
  • hízékonyság, gyakran hasi zsírpárnák, derék körüli úszógumi
  • zsíros, aknés, pattanásos bőr az áll alatt, vállon, háton
  • fokozott szőrnövekedés mellkason, karokon, lábakon, arcon
  • vékony szálú, könnyen zsírosodó haj
  • férfias típusú hajhullás (fejtetőn)
  • kontrollálatlan édességvágy, éhségérzet
  • meddőség

A szakértők azt mondják, ha a fentiek közül legalább kettő tünetet észlelünk magunkon, akkor indokolt, hogy kivizsgáltassuk magunkat. Nehezíti a helyzetet, hogy a tünetek az életkor előrehaladtával változnak. A PCOS hormonális tünetei gyakran már serdülőkorban jelentkeznek: az első menstruáció későn jelentkezik, szabálytalan, kimaradozó vérzés jellemző. Felnőttkorban a fogamzásgátlók gyakran elfedik a tüneteket (nemegyszer ezzel „rendezik” a ciklust). A betegség akkor szokott feltűnni, amikor a nő gyereket akar, és csak nem jön a gólya.

A jó hír, hogy megfelelő kezeléssel és életmódváltással
kiválóan rendezhető a hormonrendszer egyensúlya.

Hogyan kezelhető?

A betegség kezelése több szakmát is érinthet: diabetológust, endokrinológust, nőgyógyászt, bőrgyógyászt. Érdemes először endokrinológusnál vagy diabetológusnál kezdeni, aki kivizsgálja a hormonrendszer állapotát. A kezelés több pilléres. Az első lépés, hogy rendezni kell a tünetek mögött álló anyagcserezavart. A diabetológusok napi 160 grammos szénhidrátbevitelt szoktak javasolni napi ötszöri étkezés formájában. (Ennek szigorú szabályai vannak, nem mindegy, hogy mikor, mit eszik az ember.) Ha szükséges, metaformin tartalmú gyógyszert írnak fel. A harmadik fontos pillére a kezelésnek a rendszeres mozgás „elrendelése”. A heti négy-ötszöri félórás mozgás élénkíti az anyagcserét, és növeli az inzulinreceptorok számát. A negyedik pillér pedig a lélek dolgainak rendbetétele – akár pszichoterápia formájában, de nagyon sokat segítenek például a stresszcsökkentés különféle technikái is.

A betegség kezelése teljes életmódváltást igényel, de az a jó hír, hogy 3-6 hónap elteltével beindul a fogyás, rendeződik a ciklus, és megnő az esélye a spontán teherbeesésnek.

hirdetés
Ha egy szóval kellene meghatároznom a foglalkozásomat, azt mondanám, hogy kapcsolat-tanár vagyok. Hiszem, hogy a jó párkapcsolat nem szerencse dolga, hanem tanulható készség, és sokat tudunk tenni azért, hogy harmonikus párkapcsolatban éljünk. Ebben támogatom a klienseimet az egyéni beszélgetéseinken, erről beszélek az előadásaimon, tréningjeimen.
Előző cikk7 tipp az egészséges párkapcsolatért
Következő cikkFigyelem! Változások a gluténmentes élelmiszerek címkéjén

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .