Étteremben kisgyermekkel

A nyár beköszöntével a kisbabás családok is útra kelnek. A nyaralás ideje alatt rendszeresen eszik a család étteremben, ám ha kisgyermekekkel utazunk, nem mindegy, hogy milyen étteremben és mit. Ehhez foglaltuk össze a babák és tipegők nyári táplálásról a legfontosabb tudnivalókat.

Étteremben, strandon

Ma már több bababarát ill. családbarát szálloda, étterem közül is választhatunk. Az etetőszék, pelenkázási lehetőség, játszóház az étteremben vagy játszótér az udvaron mind kellemesebbé teszik az étkezést – nemcsak a kisgyermeknek, de a szülőknek is. Bababarát éttermekbe gyakran járnak kisgyermekes családok, így biztosan tolerálják a picikkel együtt járó zsivajt és rendetlenséget is.

Ha tehetjük, tájékozódjunk előre az étlapról is: milyen gyermekmenük vannak, 1 éves kor alatt pedig az üveges babaételek választékáról is érdeklődhetünk. Így előre látóan tud készülni a család olyan ételekkel, amit a pici biztosan megeszik.

Külföldön érdemes akár kész babaétellel készülni, hiszen az ott megtalálható ételek közül nem biztos, hogy szívesen adunk bármit is a gyermekünknek. Lehetséges, hogy az ételekben másfajta baktériumok találhatók meg, mint amihez a gyermek hozzászokott, és ez betegséget (hányás, hasmenés) okozhat, ami akár az egész nyaralást is elronthatja.

A strandokon található kifőzdék, lángos sütők, palacsintázók, cukrászdák biztosan nem a baba-pocaknak lettek kitalálva. Ezek az ételek túl zsírosak, túl fűszeresek, tehát nehezen emészthetőek. Az egy éves kor alatti kisgyermek szervezete ilyen típusú tápanyagra még nincs felkészülve, a hirtelen terhelés hányást-hasmenést is okozhat.

Nyári étvágytalanság

Ha túl meleg van, a picik is étvágytalanabbak lesznek, ugyanúgy, mint a felnőttek. A sok új élmény pedig elvonja a figyelmüket az étkezésről. Ezen ne lepődjünk meg, és ne erőltessük minden áron az evést. Azonban rendkívül fontos a megfelelő folyadékpótlás.

6 hónapos kor alatt az anyatej vagy annak hiányában a tápszer a baba fő étele és itala. Ebben a korban változó a baba által elfogyasztott mennyiség, de igény szerinti szoptatás esetén nem lehet probléma a baba ellátásával.

Fél éves kor után, ha nem akar enni, az anyatejen kívül adjunk neki rendszeresen még más folyadékot is: higított zöldség-, gyümölcsleveket, hígra főzött gyümölcsteát.  Sűrűbb, tartalmasabb ételekkel (pl. főzelékek) esténként kínáljuk a babát, hiszen ebben a napszakban már lehűl annyira a levegő, hogy azokat szívesebben fogyasztja majd. Ha még nem evett darabos ételeket, ne most próbáljuk megkóstoltatni vele!

Ha megtörtént a baj

Milyen tünetek figyelmeztetik a szülőket:

  • hirtelen hányás
  • hasmenéses széklet, mely akár véres is lehet
  • nyűgössé válik a baba
  • visszautasítja a táplálást
  • hasfájás jeleit mutatja
  • nem lehet megnyugtatni, elaltatni
  • hirtelen kialakuló, esetenként magas láz

Első lépésként – főleg pici babáknál – érdemes súlyt mérni, így nyomon tudjuk követni a folyadék veszteségét. Érdemes feljegyezni a hányások, hasmenések számát, mennyiségét. Mérjünk hőmérsékletet, szükség esetén csillapítsuk a lázat.

Ha a baba hányt vagy esetleg hirtelen hasmenése volt, a legfőbb teendőnk a folyadékpótlás. Sem az anyatej, sem a tápszer adását nem szabad felfüggeszteni. Az anyatejben lévő immunerősítő anyagok nagy mennyisége miatt a szoptatást továbbra is érdemes folytatni.

Kezdetben 4-6 órán keresztül re-hidratáló folyadék adása javasolt 100ml/testtömeg kilogrammonként, majd az anyatejet vagy tápszert egészítsük ki 10ml/testtömeg kilogrammonkénti rehidratáló folyadékkal. Amennyiben 1 napon belül nem enyhülnek a tünetek, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Forrás: Magyar Gyermekorvosok Társasága (MGYT) hírlevele

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .