Gyermekkori köldöksérv

Dr. Wéber Gabriella, gyermeksebész - Róbert Károly Magánkórház

A köldöksérvről – Dr. Wéber Gabriella, gyermeksebész cikkjét olvashatod. Gabriella a Róbert Károly Magánkórház szakorvosa.

Mi a köldöksérv? Miért alakul ki?

Köldöksérvről akkor beszélünk, ha a köldökgyűrűbe sérvtartalomként hasüregi szervek boltosulnak elő. Gyermekkorban ez általában veleszületett, a köldökgyűrű bezáródásának elmaradása okozza.

A köldök az a pont ahonnan a köldökzsinór indul. Születés után a hasfaltól néhány cm-re történik a köldökzsinór lefogása, átvágása. A benne lévő erekben a megszületéskor megszűnik a keringés, elzáródnak, majd 7-10 nap után a köldökzsinór csonkja leszárad, leesik. Helyén általában gyermekkorban kissé előboltosuló hegszövet marad, mely az élet előrehaladtával 90-95%-ban behúzódóvá válik. Ez azt jelenti, hogy a köldök alakja nem függ a szülőszobai köldökcsonk ellátásától.

Az érett újszülöttek kb. 4-8%-ában a köldökgyűrű a megszületés után nyitva marad. Ez az arány koraszülötteknél jelentősen magasabb. A köldökgyűrű záródása, a hasfali izomzat megerősödésével egyidejűleg, 2-4 éves korra következik be ezen esetek többségében, ez azt jelenti, hogy a köldöksérv spontán megszűnésre hajlamos. A köldökgyűrűbe előtüremkedő – olykor egész nagyméretű – sérvek általában panaszokat nem okoznak, fájdalommal nem járnak, kizáródásuk extrém ritka. A csecsemő sírásakor, erőlködésekor kifejezettebbé válik, mely a szülők számára általában ijesztő látványt nyújthat. Korábban próbálkoztak a csecsemőkori köldöksérvet kezelni a gyűrűt szűkítő külső ragasztással, ez azonban egyértelműen haszontalan, sőt, akár káros is lehet, ha a ragasztó anyaga az újszülött bőrét felmarja, kisebesíti.

4 éves életkor felett a köldöksérv megszűnésére, a gyűrű záródására már kevésbé számíthatunk, éppen ezért ilyenkor műtéti zárása javasolt. A diagnózis felállításához egyszerű, fizikális vizsgálat elegendő. Fontos elkülöníteni a köldöksérvet a köldök feletti, úgynevezett supraumbilicalis sérvtől. Ezek közvetlenül a köldökgyűrű felett helyezkednek el, műtéti zárás nélkül sajnos nem szűnnek meg.


Hogyan zajlik a köldöksérv műtét?

A köldöksérv műtéti ellátása általános anesztéziában, tehát altatásban történik, a köldök megtartásával. A műtéti behatolás a köldökben, kb. 1,5-2 cm-es alsó, vagy felső ív alakú metszésből történik, ennek köszönhetően a műtéti heg esztétikus, szinte észrevehetetlen. Miután körbepreparáljuk a sérvtömlőt, megnyitjuk, visszahelyezzük a hasüregbe az előboltosuló sérvtartalmat, a hasfalat tetőcserép szerűen megkettőzve zárjuk. A gyermeksebészetben gyakran használnak felszívódó fonalat a bőr zárására, megkímélve így a kicsiket a varratszedés kellemetlenségeitől. A műtétet egynapos ellátásban lehet végezni, általában nincs szükség éjszakai benntartózkodásra.

Tapasztalatom szerint a gyermekek a beavatkozás után 2-3 napig igényelnek otthoni fájdalomcsillapítást. Kisiskolás korban a sportolás többnyire a műtétet követő 3-4 hét múlva megengedhető.

Dr. Wéber Gabriella
Róbert Károly Magánkórház
www.robertkorhaz.hu

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .