Hajfestés, kozmetikus, szolárium – mit lehet és mit nem terhesség alatt?

Fotó: sxc.hu

A várandósság időszakában az átalakult hormonháztartás miatt a bőr minősége is megváltozik. A kismamák számára a téli időszakban így már nem csak a hideg elleni védekezés jelent problémát, de sok esetben gondot okoz a megfelelő bőrápoló készítmény, kozmetikai kezelés kiválasztása is. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosának segítségével a leggyakrabban felmerülő kérdéseket vesszük sorra.

Festhetem-e a hajam várandósság alatt?

A kismamák bőrének ápolása fokozott gondosságot, figyelmet igényel. A bőrre jutó krémek, kozmetikai szerek hatóanyagai felszívódás után a véráramba kerülhetnek, ezért nem javasolt hajfestés, dauerolás sem az első trimeszter alatt. A hormonális változások következtében a hajtextúra is megváltozhat, így nem ritka, hogy a korábban használt festék egészen más árnyalatot ad. Amennyiben mégis alkalmazásuk mellett döntünk, érdemes természetes alapú hajfestéket választanunk, s először kis felületen ellenőrizni a végső eredményt. A haj a fokozott faggyú termelődés miatt zsírosabbá válhat, így gyakoribb hajmosás szükséges, amihez  kímélő sampont válasszunk.

Hogyan ápolhatom a bőröm? Járhatok kozmetikai kezelésekre?

Fotó: sxc.hu
Fotó: sxc.hu

A fokozott faggyúmirigy működés miatt nem csak a haj, de a bőr is zsírosabbá válhat, mitesszerek, pattanások jelentkezhetnek. A megváltozott bőrtípus kezeléséhez kérjük szakember tanácsát, aki segíti a megfelelő készítmények kiválasztását. A várandósság időszakában különös figyelemmel válasszuk meg a bőrápoláshoz használt termékeket. Lúgos hatású tusfürdők, szappan helyett olyan fürdőszert válasszunk, amely a bőr pH-értékével megegyező, vagy semleges vegyhatású. Az A-vitamin tartalmú krémek, retinolsav származékok alkalmazása magzati ártalmat okozhat, így használatuk előtt mindig kérjük bőrgyógyász tanácsát. A kozmetikai kezelések előtt minden esetben jelezzük, hogy babát várunk, ilyenkor bizonyos eljárások alkalmazása, például a testkezelések, lézeres szépészeti beavatkozások kerülendők.

Aggódom, hogy az anyajegyeim sötétebbek lettek. Vizsgáltassam meg?

A várandósság időszakában sok kismama fordul bőrgyógyászhoz az arc, homlok területén jelentkező pigmentációs változások -májfolt kialakulása- miatt. A hormonális változások következtében a nyak, hónalj és mell területén újabb kötőszövetes növedékek jelenhetnek meg. A már meglévő anyajegyek, májfoltok, bőrszínű elváltozások is sötétebbé válhatnak, ezek általában ártalmatlan jelenségek, de érdemes ezeket is szakorvosnak megmutatni. A pigmentációs zavarok megelőzésére télen is használjunk megfelelő faktorszámú fényvédőt, naptejet. A terhesség során a hormonális változások, a fokozott verejtékezés, mell- és hasméret növekedése, lábdagadás elősegíti a gombás fertőzések kialakulását, ezért fokozottan ügyeljünk a hasredő, mellek területén is a hajlatok szárazon tartására.

Megelőzhetem valahogyan a terhességi csíkokat?

A has területének ápolására érdemes már a várandósság kezdetétől nagy figyelmet fordítani. A terhességi csíkok kialakulása ellen számos jó minőségű készítmény kapható. Érdemes egyet kiválasztanunk, s azt a terhesség elejétől rendszeresen alkalmazni. Még a legjobb minőségű termék is kiválthat viszkető, égő érzéssel járó allergiás reakciót, ilyen esetekben természetesen válasszunk másik készítményt. A terhességi csíkok, striák kialakulásában nagy szerepet játszanak az alkati tulajdonságok, öröklött tényezők, megfelelő odafigyeléssel azonban sokat tehetünk megjelenésük ellen. A már kialakult striák az idő múlásával halványodnak ugyan, bizonyos kozmetikai kezelésekkel csökkenthetőek, teljes mértékben azonban csak plasztikai műtéttel szüntethetők meg.

Biztonságos-e a műköröm és a szolárium ebben az időszakban?

Fotó:sxc.hu
Fotó:sxc.hu

A várandósság időszakában a magzatvédő vitaminok kedvezően befolyásolják a körmök állapotát is, sok esetben megszűnik a töredezettség. A hajfestés és dauer mellett a műköröm viselése sem ajánlott az első trimeszter idején. A műkörmök felhelyezésével és töltésével sok vegyszert és port lélegzünk be, a felhasznált anyagok pedig a körömágyból felszívódhatnak.

Sminkeléshez használhatjuk a már korábban bevált kozmetikumokat, új termék vásárlásánál válasszunk a hypoallergén készítmények közül.

A kismamák számára egyértelműen kerülendő a téli időszakban oly népszerű szauna és szolárium használata is. A szauna, a forró fürdő alhasi vérbőséget okoz, mely növeli a vetélés, koraszülés kockázatát, és a már meglévő visszerek állapotát is rontja.

A szolárium alkalmazásával kapcsolatban a vélemények ugyan megoszlanak, azonban várandósság időszakában a direkt hőhatás mellett számolnunk kell a pigmentációs zavarok kockázatával is, így inkább nem javasoljuk.

Forrás: Dermatica-Bőrgyógyászat és Kozmetika

hirdetés

12 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Miért ne lehetne műkörmöt csináltatni és szaunázni? Bár műkörmöt nem csinaltattam, de a 12. héttől rendszeresen szaunáztam mint előtte. Most 3 éves a gyerek és egyszer volt meghűlve… Nem ezen múlik a baba egészsége, hanem azon, hogy agyon paráztatják szegény kismamákat! Minden apróságra lázcsillapítót és antibiotikumot meg kenőcsöt adatnak a gyereknek, ahelyett, hogy megtanítanák a szülőket a gyerek jelzéseit figyelni és arra reagálni, nem a farmakológiai nagy könyv szerint nevelni…

  2. Aki ilyeneket kérdez, hogy „kedves Doktornő, lehet-e x hónapos terhesen műkörmöt csináltatni?” annak agyi limitációja van… Persze, hogy lehet, de nem szabad, sem 1, sem 8 hónapos korban. Ennek ellenére gondolom, ez titeket nem túlságosan zavar, ha a cikk elolvasása után sem jött le, hogy nem tanácsos műkörmöt készíttetni… És még mielőtt beszólna valaki, hogy „de hát terhesen is muszáj ápoltnak lenni”, annak csak jelzem, hogy műköröm nélkül is lehetsz jól kinéző, szexi anyuka, sőőt talán nélküle nem keltesz visszás hatást..

    • Kedves Reni!

      Az Én véleményem az,hogy aki elmélyül az ilyen kérdésekre való RELEVÁNS válaszok kutatásában,az egészen biztos,hogy nem lehet rossz anya.Az alapján pedig ne ítélj meg senkit,hogy nem pont olyan,mint Te.

      Kedves KISMAMÁK!

      Én személy szerint géllakoztatni járok,ebben a döntésemben valóban közrejátszik egy a cikkben említett indok,mégpedig a csiszolás során keletkezett finom poroknak a belégzése.VALÓBAN NEM EGÉSZSÉGES!
      A géllakkozás fele,esetenként harmad annyi időt vesz igénybe (az enyém kb 45perc alatt szokott elkészülni),illetve 3-4 féle kemikália helyett csak 2kerül a kezemre,amelyek nem ártalmasabbak egy körömlakknál.
      Nagyon hasznos eszköz,amit egyébként bizonyos háztartási munkákhoz sem árt beszerezni,az az igazi légszűrős maszk,amit a körmösök is használnak (tehát nem a gyógyszertári műtős!!),ezt barkácsáruházakban tudjátok legkönnyebben beszerezni (pld.: a 3betűs mókus-logos?)
      Remélem tudtam nektek segíteni!
      Én azt mondom: fő a NYUGALOM,és a megfelelő tájékozódás lehetőleg több hiteles forrásból.

    • Tisztelt Doktornő! Én még csak 11hetes terhes vagyok és engem is az érdekelne, hogy szabad e épített zselés műkörmöt csináltatni? Ártok e vele a babának?Köszönöm válaszát

  3. Kedves Ildikó!

    Én 29 én leszek 12 hetes terhes és szeretnék műkormöt csinaltatni és azt szeretném tudni hogy lehet-e és hogy nem lesz semmi baja sem a babának mert azt mondtak hogy terhesség alatt nem lehet az uv fény miatt? Akor lehetseg hogy csinaltassak kormot vagy nem?? Válaszát előre is köszönöm szépen!!

    • Kedves dr nő!

      Én 29 én leszek 12 hetes terhes és szeretnék műkormöt csinaltatni és azt szeretném tudni hogy lehet-e és hogy nem lesz semmi baja sem a babának mert azt mondtak hogy terhesség alatt nem lehet az uv fény miatt? Akor lehetseg hogy csinaltassak kormot vagy nem?? Válaszát előre is köszönöm szépen!!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .