Nem tudsz teherbe esni? Ezek állhatnak a hátterében!

Egy nő életében az egyik legfontosabb döntése az, amikor elhatározza, hogy gyermeket szeretne. A legtöbben igen optimistán tekintenek a jövőbe, és remélik, hogy már az első hónapokban foganatja lesz a próbálkozásoknak. Azonban olykor sajnos megesik, hogy még egy év után sem mutat pozitívat a terhességi teszt. A meddőség okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa beszélt.

Manapság minden gyermekre vágyó pár közel 15 százaléka meddőséggel küzd. Tévedés azt hinni, hogy ez kizárólag a nők problémája, ugyanis 30 százalékban a férfinél, és 20 százalékban mindkét nemnél található valamilyen eltérés. De hogy a nők esetében mik húzódnak meg leggyakrabban a háttérben?

A női meddőség leggyakoribb okai

szomorúAmikor egy nő egy év próbálkozás után sem tud teherbe esni, akkor érdemes szakemberhez fordulni, hogy ki lehessen deríteni a probléma okát. Bár vannak olyan kivételes esetek, amikor semmiféle szervi elváltozás nem áll a háttérben – ez esetben ajánlott lelki okokat keresni-, viszont általában a következő betegségek miatt nem mutat pozitívat a terhességi teszt:

– Hormonális eltérések:

  • PCO szindróma (50%)
  • pajzsmirigy betegségek (8-15%)
  • agyalapi mirigy daganata

– Petevezeték elzáródás (30%)
– Endometriózis
– Genetikai eltérések

Sorozatos vetélés

„Sajnos előfordulhat, hogy a megtermékenyítés sikeres, ám a többszöri vetélések különböző problémákra hívják fel a figyelmet. Klinikai tény, hogy a terhességek 10-15%-a végződik vetéléssel, a sorozatos vetélés, ezek többszöri előfordulását jelenti. A háttérben meghúzódhat: SLE (a test több szervét érintő autoimmun betegség), antifoszfolipid szindróma (fokozott trombózishajlammal járó autoimmun betegség), genetikai rendellenességek, trombózishajlam, anatómiai rendellenességek (pl. méh fejlődési rendellenesség) myoma, hormonális zavarok (PCO, pajzsmirigy betegségek, hormonhiány, pl. progeszteron elégtelenség). Továbbá valószínűsíthetően szerepet játszhatnak még a sorozatos vetélésben a hüvelyi fertőzések, fokozott, elhúzódó stressz, illetve a D- vitamin hiánya is.”- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

Kezelés

PCO szindróma: az egyik legfontosabb eleme a kezelésének a gyógyszeres terápia, viszont esetenként szükség lehet műtéti beavatkozásra is. A gyógyuláshoz azonban életmódváltás is ajánlott: többek között diéta, rendszeres testmozgás, lelki egyensúly helyreállítása. Mindez kiegészíthető alternatív terápiákkal is. Amennyiben ez nem hoz eredményt akkor érdemes elgondolkozni az inszemináció, illetve a lombikprogram lehetőségén.

Pajzsmirigy betegségek: itt szintén fontos szerepet kaphat a gyógyszeres terápia mellett az életmódváltás, valamint a lelki okok felderítése és annak kezelése (pl. stressztűrés növelése). Súlyosabb esetekben szükség lehet komolyabb beavatkozásokra is (sebészi, izotóp terápia).

Agyalapi mirigy daganata: pontos kivizsgálás alapján fontos a megfelelő gyógyszeres kezelés meghatározása, illetve szükség esetén sebészeti beavatkozás lehet indokolt.

Petevezető elzáródás: ebben az esetben egyedül a műtéti beavatkozás lehet eredményes.

Endometriozis: laparoszkópiás műtét, hormonális terápia, életmód program, esetenként a mesterséges megtermékenyítés hozhat csak eredményt.

Az okok felderítése tehát kulcsfontosságú, hogy mihamarabb el lehessen kezdeni a szükséges terápiát. Hiszen a megfelelő hormonális háttér a biztos siker záloga, ami szinte 100 százalékos eredményt hozhat.

Forrás: Budai Endokrinközpont, fotó: sxc.hu

hirdetés

10 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. két éve próbálkozunk lassan a babával de sajnos semmi. Sajnos 2017 óta nem igazán van nemszeszem.
    Vagyis 1 évben csak 2-3 alkalommal van . Orvosokhoz jártam és sok vizsgálatot csináltak de minden okés. Aztán 2018 novemberében csináltak cukorterhelést és kiderült hogy inzulin rezisztenciám van és pco. Talán ezért nemsikerül teherbe esnem ? ja kaptam egy gyógyszert: adimet a neve 2 honapja szedem és nemérzek semmi változást.

  2. Sziasztok!.
    A párommal lassan 2 éve próbálkozunk gyermek áldással,de sajnos eredménytelenül.
    Magamról annyit hogy minden hónapban késik,illetve van olyan eset hogy ki is marad a vérzésem.
    Orvos szakértelmét még nem kértük ki.
    Ha valaki valamilyen tánacsot ?
    Ki hogy kezdett bele a gyermek vállalásba ?
    Tovabbi szép napot nektek.

    • Kedves Szabina, szerintünk érdemes lenne orvoshoz fordulnod a pároddal. Ő biztosan tud nektek abban segíteni, hogyan érkezhetne meg hozzátok a babátok a lehető leghamarabban. Szorítunk nektek! Üdv, Csiszér Éva, főszerkesztő

  3. jo napot kivanok 36 eves vagyok van egy 12 eves fiam .a paromal szeretnenk kozos babat de sajnos nem jon ossze.voltunk orvosnal is rendbe van minden de meg se esek teherbe.nagyon szomoru vagyok nem tudom mit tegyek mar gyogyszert is szedtem meg se.kerem legyen szives valami tanacsot adni.nagyon szomoru vagyok hogy nem tudok a paromnak oromet okozni nagyon szeretnenk kozos babat.elore is koszonom

    • Kedves Olvasónk,

      örülök, hogy megosztottad velünk gondolataidat.
      Személyes tapasztalásom is az, hogy ezt nagyon nehéz békében elviselni. Szakértőként azt tudom tanácsolni, hogy ne állj meg egy orvosnál (bár nem tudom, mennyit kerestél fel, milyen gyógyszert szedtél…). Számtalan testi oka lehet annak, ha egy nő nem tud teherbe esni. Pajzsmirigy-probléma, inzulinrezisztencia, női medence problémák (pl. felfázás)…és ez csak pár dolog, amin egyetlen orvos nem tud segíteni (bár egy jó nőgyógyász csodákat tesz:)).

      A lelki gondokról még nem is beszéltünk (pl. stressz a munkahelyen). Ha nem esik tőled távol, természetgyógyászatban is vannak nagyon jó praktikák, érdemes egy ezzel foglalkozó szakembert is felkeresni.
      Személyesen pedig azt tudom javasolni, hogy SOHA ne add fel. Ha azzal meg tudsz békélni, hogy Te így vagy jó, akár még egy gyerek nélkül is, akkor hidd el, a lelki békéd után minden rendben lesz. Ez egy nagyon nehéz út, de például én ehhez a pillanathoz, saját magam elfogadásához tudom kötni a kisebbik gyerekem fogantatását, pedig nálunk az orvosok sem mondtak jókat. Kívánom, hogy teljesüljenek vágyaid! Szeretettel: a Babafalva szerkesztője

  4. Két éve probalkozunk a babával.de sajnos semmi.nekem van két nagy lányom,páromnak kêt fia.igaz 46 éves vagyok,de szeretnénk közös babát.két éve a dokim azt mondta semmi gond.várom válaszát.köszönöm

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .