A női meddőség és a háttérben megbújó alattomos okok

termékenység

Egy nő meddőségét általában egy fő és egy átvitt gondolattal definiáljuk. A fő definíció jelentése szerint egy nő meddő, ha nem képes megtermékenyülni. Az átvittebb értelmezés szerint pedig az a nő is lehet meddő, aki nem képes végigcsinálni a terhességet a szülés pillanatáig, például spontán vetélések következtében. Érzékeny téma, mely sokkal többeket érint, mint gondolnánk, hiszen rengeteg apró oka lehet annak, ha egy nő meddővé válik, kisebb tényezőktől kezdve egészen komoly problémákig. Becslések szerint a párok 10-18%-a szenved hasonló problémától, amikor a felek közül egyikük vagy mindketten terméketlenek, nehezen jutnak el a megtermékenyülésig, esetleg eljutnak, de elveszítik kisbabájukat.

Ez azért olyan alattomos probléma, mert addig amíg nem ér el az egyén a gyermekvállalásig, lehet hogy fény sem derül meddőségére. Mindaddig, amíg nincs tervben a családtervezés nem igazán akad konkrét tünet, ami bizonyítaná, hogy a nő nem fog tudni megtermékenyülni. Maximum az adhat némi gyanakvásra okot, ha túl hosszú (35 nap vagy annál is hosszabb) esetleg túl rövid (kevesebb, mint 21 nap) vagy szabálytalan, kimaradó a menstruációs ciklus. Ez ugyanis enged arra következtetni, hogy nem megfelelően zajlik az ovuláció. Családtervezés esetén értelemszerűen az adhat legnagyobb okot a gyanakvásra, ha rendszeres védekezés nélküli szexuális élet mellett sem lesz terhes a nő.

Ahhoz, hogy sikeres teherbeesés történjen az alábbi tényezők elengedhetetlenek:

  • Ovuláció, amely nem más, mint maga a peteérés, amikor egy érett petesejt kilökődik a petefészekből. Ez általában a ciklus 14. napján történik meg, de orvosod tud segíteni pontosabb meghatározásban.
  • Egészséges spermára van szükség a partneredtől, ez a párok nagy többségénél nem jelent problémát, kivéve ha párod kórtörténetében volt betegség vagy műtét, ami végett ez nem lehetséges. Az orvos azonban néhány egyszerű tesztet lefuttatásával teljesebb képet adhat partnered spermájának egészségi állapotáról.
  • Rendszeres, védekezés nélküli szexuális együttlétet kell folytassatok.
  • Szükséged van nyitott petevezetékre és egészséges méhre, abban, hogy a petesejt és a spermium találkozhassanak a petevezetéked segít, ahhoz pedig, hogy a pici embriód fejlődni tudjon a méh ad megfelelően biztonságos környezetet.

Ovulációs rendellenességek

Az ovulációs rendellenesség, amikor egy nő ritkán vagy egyáltalán nem ovulál, négy terméketlen párból legalább egynél jelentkezik. Ennek az lehet az oka, hogy az agyalapi mirigy nem megfelelően szabályozza a nemi hormonokat a szervezetben vagy a petefészek működik rendellenesen.

>>> GYEREKÜLÉSEK, HA BABÁT SZERETNÉTEK <<<

Ilyen rendellenesség lehet a policisztás petefészek szindróma (PCOS), ez hormonális-egyensúlyhiányt okoz, amely befolyásolja az ovulációt. A PCOS inzulinrezisztenciával, elhízással, az arcon vagy a testen rendellenes hajnövekedéssel és pattanásokkal is járhat. Ez a nők meddőségének egyik leggyakoribb oka.

Okozhatja még a hipotalamusz működési zavara. Az agyalapi mirigyben két hormon is felelős az ovuláció megfelelő stimulálásáért, az egyik a tüszőket stimuláló (FSH) hormon és a luteinizáló (LH) hormon. A túlzott fizikai vagy érzelmi stressz, esetleg a nagyon magas vagy nagyon alacsony testtömeg, vagy a közelmúltban jelentős súlygyarapodás vagy – vesztés megzavarhatja ezen hormonok termelését és befolyásolhatják az ovulációt. A szabálytalan ciklus vagy az időnként elmaradó menstruáció lehetnek ez esetben a leggyakoribb tünetek, melyek gyanakvásra adhatnak okot.

Túl sok prolaktin termelés esetén is jelentkezhet ovulációs rendellenesség, mely szintén az agyalapi mirigyhez köthető, a túlzott termelés kiváltó oka pedig lehet egy másik betegség kezelésére szedett gyógyszer is.

>>> JÁTÉKOK GYEREKEKNEK <<<

Idő előtti petefészek rendellenesség is lehet a probléma forrása, más néven primer petefészek elégtelenség. Ez általában egy autoimmun betegség, melynek során a petesejteket hamarabb elveszíti a nő, mint természetes folyamatában kellene. Ez lehet genetikailag veleszületett vagy kemoterápia mellékhatása is.

A petevezeték károsodása

A sérült vagy eltömődött petevezetékek megakadályozzák a spermiumok bejutását a petesejtekbe, vagy megakadályozzák a megtermékenyített petesejtek átjutását a méhbe. A petevezeték károsodásának vagy eldugulásának okai a következők lehetnek:

  • A medence gyulladásos megbetegedése, vagy a méh és a petevezetékek chlamydia-val való fertőzöttsége, esetleg gonorrhoea vagy más nemi úton terjedő fertőzés miatt
  • Korábbi műtét a hasban vagy a medencében, beleértve a méhen kívüli terhesség műtétét is, amelyben a megtermékenyített pete implantálódik, és a méh helyett a petevezetékben fejlődik ki
  • Medencei tuberkulózis, amely a petevezeték meddőségének fő oka világszerte

Az endometriózis

Endometriózisról akkor beszélünk, ha a méh belső nyálkahártyája (endometrium) a méh üregén kívül is megjelenik, s mivel ugyanúgy követi a hormonálisan vezérelt menstruációs ciklus változásait, a különböző területeken felgyülemlő véres váladék változatos panaszokat okoz. – írja a bhc.hu

Az endometriózis befolyásolhatja a méh nyálkahártyáját, amely akadályozhatja a megtermékenyített petesejt normális beágyazódását. Ez az állapot is gátolhatja a termékenységet, bár kevésbé közvetlen módon, mintha maga a spermium vagy a petesejt károsodna.

A méh vagy a méhnyak problémái

Számos méh vagy méhnyaki elváltozás befolyásolhatja a termékenységet azáltal, hogy megakadályozzák a beágyazódást vagy megnövelik a vetélés valószínűségét, például:

  • A jóindulatú polipok vagy daganatok (fibrióma vagy mióma) gyakoriak a méhben. Egyesek blokkolhatják a petevezetékeket vagy megzavarhatják a beágyazódást, befolyásolva a termékenységet. Mindennek ellenére sok nőnek sikerül teherbe esni, ilyen jóindulatú elváltozásokkal a méhében.
  • Az endometriózis általi hegesedés vagy gyulladás a méhben megzavarhatja a beágyazódást.
  • Lehetnek velünk született méhünkkel kapcsolatos rendellenességek, mint például a normáltól eltérő alakú méh, ezek is problémákat okozhatnak a terhességnél vagy a baba megtartásánál.
  • A méhnyak szűkülete is jelenthet problémát örökletes úton vagy károsodás által.
  • Időnként a méhnyak nyálkahártyája nem megfelelő, ami segíthetne a spermiumnak eljutnia a méhbe.

Megmagyarázhatatlan meddőség

Időnként a meddőség okát soha nem találják meg. Mivel több kisebb tényező kombinációja is lehet, melyet mindkét partnernél kivizsgálva sem derül fény rá, mi okozza a termékenységi problémákat. Noha frusztráló, hogy nem mindig kaphatunk konkrét választ, ez idővel mégis változhat. Mégis az a javallott, hogy ha hasonló elváltozást, meddőségre utaló jeleket észlelsz magadon/magatokon, ne késleltessétek a kezelést vagy a szakorvosi kivizsgálást.

gyerekorvos

Rizikófaktorok

  • Kor: A nő petesejtjeinek minősége és mennyisége az életkor növekedésével kezd romlani. A 30-as évek közepén a tüszőveszteség által kevesebb és rosszabb minőségű petesejtjei lesznek. Ez megnehezíti a fogamzást, és növeli a vetélés kockázatát.
  • Dohányzás: A dohányzás a méhnyak és a petevezeték károsodása mellett növeli a vetélés és a méhen kívüli terhesség kockázatát. Arról is lehet olvasni a témában, hogy a cigarettázás végett a petefészkek idő előtt „elöregednek”. Ezért érdemes felhagyni ezzel a káros szenvedéllyel, ha gyermeket szeretnénk vállalni.
  • Súly: A túlsúly befolyásolhatja a normális ovulációt. Az egészséges testtömeg-index elérése növelheti az ovuláció gyakoriságát és a terhesség valószínűségét.
  • Szexuális előtörténet: A szexuális úton terjedő fertőzések, például a chlamydia és a gonorrhea károsíthatják a petevezetékeket. Ha több partnerrel folytattál életed során nemi közösülést, növekszik a fertőzés kockázata, amely később termékenységi problémákat okozhat.
  • Alkohol: Ragaszkodj a mérsékelt alkoholfogyasztáshoz, legfeljebb egy alkoholos italt ajánlott inni naponta.

>>> PAMPERS PELENKÁK <<<

Megelőzés

  • Tarts fent normális testsúlyt: A túlsúlyos nők fokozottan vannak kitéve az ovulációs rendellenességeknek. A fogyással viszont vigyázni kell, nem szabad hirtelen súlyveszteségre késztetni a szervezetet, maradjunk egészséges mértékletességnél. Ugyanis a heti öt óránál hosszabb, fárasztó, intenzív testmozgáshoz is társulhat ovulációs rendellenesség.
  • Szokj le a dohányzásról: A dohánynak számos negatív hatása van a termékenységre, nem is beszélve az általános egészségről és a magzat egészségéről. Ha dohányzol és terhes szeretnél lenni, inkább próbáld ezidőre letenni a cigit.
  • Kerüld az alkoholt: A súlyos alkoholfogyasztás kisebb mértékű termékenységet eredményezhet. Bármilyen mennyiségű alkoholfogyasztás befolyásolhatja a fejlődő magzatod egészségét. Igyekezz letenni az alkoholfogyasztásról a terhesség időszakában.
  • Kerüld a stresszes helyzeteket: Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a pszichológiai stresszben élő párok hajlamosabbak voltak a meddőségre. Ha van rá lehetőséged mellőzd az életedből az intenzívebb feszültséget. Vagy keresd meg a módját a stressz csökkentésének.
  • Korlátozd a koffeint: A túl sok kávé vagy bármilyen koffeinbevitel mértéktelensége gátolhatja a teherbeesést, ezért próbáld kávéfogyasztásodat 1-2 csészénél megtartani.

>>> OLVASS KÖNYVEKET PIHENÉSKÉNT <<<

Összességében tehát annak érdekében, hogy a gyermekvállalás idején minden rendben mehessen, elengedhetetlen az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott étrend. Amennyire csak lehetséges, feszültségmentes életvitel és megfelelő mértékű pihenés.

kávé
pixabay.com

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkEzért különlegesek a februári gyerekek – 5 ok, amiért érdemes februári babát vállalni
Következő cikkÉtkezési problémás gyermekek az iskolában – hogyan segíthetünk nekik?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .