Hamarosan kezdődik a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

Hamarosan kezdődik a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál
Hamarosan kezdődik a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál

Június 21-én kezdődik a 16. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF); az ingyenesen látogatható eseményen öt napon át 60 órányi animációt láthat és számos további programon is részt vehet a közönség.

Szentmártoni János, a Kulturális és Innovációs Minisztérium művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára a fesztivál keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: az előzsűrinek 32 ország 420 alkotása közül kellett összeállítania az idei, 130 filmből álló versenyprogramot.

„Az animáció az a műfaj, melyet gyermekeink és mi magunk is napi szinten fogyasztunk, mindennapjaink szerves része, ám rendkívül ritkán ünnepeljük, ezért csodálatosak ezek a pillanatok” – hangsúlyozta.

Kiemelte: ha a film mint műfaj a határtalan önkifejezési lehetőségek művészete, az animáció azon is túl van. Kimeríthetetlen eszköztárával bármely témáról szólni képes. Teret és időt képes sűríteni percekbe a maga lírai absztrakciójával. „Nemcsak képzőművészet, hanem filozófia, világlátás és vegytiszta költészet ez a műfaj” – fogalmazott.

Otthoni filmélményre vágysz? >>> Televíziók a Pepitán!

Hozzátette: filmet alkotni nemcsak felelősség, de kiváltság is, mert az alkotás nyomot hagy, befolyásol, felráz, elgondolkodtat és tettekre sarkall.

Mint mondta, ez a seregszemle szerteágazó alkotói hitvallások és kifejezési módok színes kavalkádja, ahol a világ animációs műhelyei és alkotói adnak időről időre egymásnak randevút.

Mikulás Ferenc, a KAFF fesztiváligazgatója kiemelte: a fesztiválon válogatás látható az idén 60 éves M. Tóth Éva, a 70. születésnapját ünneplő Horváth Mária és Tóth Pál, valamint a 80 éves Ternovszky Béla munkásságából. Elmondta, hogy a versenyprogramban…

…nyolc egész estés film szerepel.

– köztük a legrangosabb animációs filmfesztiválon, Annecyben, Bucheonban, az Európai Filmdíjon és a Tokyo Anime Awardon is díjazott alkotások. Versenyen kívül látható három egész estés európai film, valamint Kovásznai György egy ritkán vetített munkája és Buda Flóra Anna cannes-i nyertes 27 című alkotása is.

Hangsúlyozta, hogy a rendezvényt a magyar animáció ünnepének tekintik. A versenyfilmek mellett számos információs programot is szerveznek, többek között partnerfesztiváljaik díjnyertes filmjeit is bemutatják.

Mint mondta, összművészeti fesztiválról van szó, kiállításokat és könyvbemutatókat is rendeznek, valamint zenei együttesek is fellépnek. A szintén a városban zajló Hungarikum Fesztiválhoz kapcsolódva levetítik a hungarikummá nyilvánított Magyar népmesék című, Kecskeméten készült rajzfilmsorozatot.

A fesztiváligazgató kiemelte a szabadtéri vetítéseket, amelyeken idén a Macskafogó, a Toldi, a János vitéz és Az ember tragédiája látható.

Hozzátette: fényfestéssel is várják a látogatókat, a városháza homlokzatát két alkalommal is animációval festik át.

Buzás Sándor, az MTVA vezérigazgatói kabinetvezetője kiemelte: a fesztivált szervező Kecskemétfilmmel a közmédiának több évtizedes múltra visszatekintő kapcsolata van, amely arra ösztönzi, hogy támogatóként lépjen fel.

Mint mondta, a fesztivál jó alkalom arra, hogy értékes tartalmakat válogassanak, amelyeket mint értéket tudnak felmutatni. Az alkotások bemutatására az M5, az M2 Gyerekcsatorna és a Duna csatorna is lehetőséget biztosít.

Otthoni filmélményre vágysz? >>> Televíziók a Pepitán!

Tirts Tamás, az NKA Emberi Erőforrás Támogatáskezelő főigazgatói főtanácsadója arról beszélt, hogy a 30 éve működő NKA egyik meghatározó vezetője volt Jankovics Marcell rajzfilmrendező, akinek egy rajzfigurája díszíti az NKA Gyulai Pál utcai székházának tűzfalát is. Úgy vélte: ez is mutatja a jelentőségét a magyar animációs filmnek, amelyet a mindenkori kulturális kormányzatnak kötelessége támogatni, és az NKA is ezt a szolgálatot végzi.

Kollarik Tamás, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöki főtanácsadója elmondta: az idei fesztiválon június 22-én szakmai konferenciával kísérve bemutatják a Magyar animációs alkotók II. című kötetet, amelyben 21 magyar animációs szakember munkásságát ismertetik, továbbá a Filmfesztiválkörkép című kötetet, amely a magyar filmfesztiválokról szól.

Kitért arra, hogy a fesztiválon az NMHH, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete összefogásával konferenciát is tartanak a tudatos médiahasználatról, az új médiakultúráról.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkÍgy készülj fel a baba érkezésére a nyári hónapokban
Következő cikkHűsítő italok a forró nyári napokra: isteni receptek

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .