Hogyan beszélj a gyermekeddel a koronavírusról, anélkül, hogy megijesztenéd

Hogyan beszélj a gyermekeddel a koronavírusról, anélkül, hogy megijesztenéd

A kormány vészhelyzetet rendelt el, a pozitív tesztek száma nő, és az iskolákat is bezárják, digitális tanrend lép érvénybe. Ez a helyzet pedig igencsak zavart és ijesztő gondolatokat ébreszthet a gyermekekben, így nagyon fontos, hogy igenis beszéljünk róla, odafigyelve, hogy hogyan is tesszük ezt. Az első és legfontosabb dolog, hogy mi magunk ne pánikoljunk, A gyerekek rögtön megérzik, és ez könnyen magas stresszhez, szorongáshoz vezethet. Beszéljünk higgadtan és magabiztosan, ha ugyanis a szülő nyugodtnak tűnik, a gyermek is az lesz.

Legyél tájékozott

KORONAVÍRUS – VÉSZHELYZETI TILALMAKAT RENDELT EL A KORMÁNY

Mindenekelőtt neked kell kellően tájékozottnak lenned a témában. Ne a kétes hitelű oldalakat böngészd, hanem a hivatalos forrásokra támaszkodó, nagyobb médiumoknál olvass utána az aktuális helyzetnek, történéseknek. Igyekezz megértetni a gyerekeddel – ami persze kortól függ – hogy az iskolák „bezárása” a nagyobb baj megelőzése, nem pedig a folyománya. Egyszerűen szólva: ez nem azért történt, mert sokan betegek, hanem éppen azért, hogy ne legyenek sokan betegek. Ezen felül tartsd észben – és ez szintén higgadtságra adhat okot – hogy a világszerte diagnosztizált esetek halálozási rátája igen alacsony, 3-4% körüli. A megelőzés tehát valóban fontos, ám a fölösleges pánik csak ront a helyzeten!

Mother, Woman, People, Kid, Baby, Child, Hug, Love
pixabay

Hogyan kezdd a beszélgetést

Az első amivel kezdened kell a beszélgetést, hogy megkéred, mondja el ő mit hallott, mit tud eddig a koronavírusról. A gyerekek egymás között, illetve a tanárok is bizonyára gyakran beszéltek nekik róla, ám pont ezért, mert folyamatos beszédtéma, néhány információ könnyen összekeveredhetett a fejében. Tisztázzátok, hogy mi az amit tud, mi az amit gondol a helyzetről. Hallgasd végig amit mond, kérd meg, hogy beszéljen az esetleges félelmeiről és aggodalmairól is mindezzel kapcsolatban.

A PÁNIKKELTÉS ÉS A KORONAVÍRUS

Továbbá mondd el neki, hogy ne higgyen el mindent amit a tévében lát, vagy az interneten olvas a témáról. A legtöbb hírműsor hajlamos túldramatizálni a dolgot, a gyermekek pedig egyébként is gyakran gondolkoznak végletekben amikor meg vannak ijedve. Biztosítsd őt róla, hogy bármit is szeretne megbeszélni arról ami éppen történik, akármi legyen is az, te készséggel meghallgatod, és együtt átbeszélitek.

Mi az amit mondj, és mi az amit ne

Hygiene, Child, Hand Washing, The Purity Of The
pixabay

Amit igen

Miután meghallgattad őt, igyekezzetek tisztázni a tényeket a tünetekről, azok felismeréséről, illetve kezeljétek helyén a veszélyt, semmiképpen se állítsd be egy pestishez hasonló gyilkos kórként a koronavírust. Ezen felül beszélj neki a megelőzésről, azokról a higiéniás szabályokról, amiket nem csak most, de úgy általában is érdemes betartani.

>>> STERILIZÁLÓK BABÁS CSALÁDOKNAK

Amit ne

Semmiképp ne használj olyan szélsőséges jelzőket, mint a „halálos” vagy a „végzetes” és társaik. Természetes, hogy te is aggódsz és félted a hozzátartozóidat, de fontos, hogy ne ess kétségbe, illetve ne is kommunikálj a gyermek felé aggodalmat. A másik véglet (ami szintén nem ajánlatos) ha könnyelműen és gyorsan intézed el a témát. Igenis vannak veszélyei a járványnak, ám azokat a helyén kell kezelni, és ezt fontos tisztázni a gyerekkel is.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .