
Ha valamilyen oknál fogva nem tudod szoptatni gyermekedet, de szeretnéd, ha a kicsi szervezete élvezze az anyatej nyújtotta egészségügyi előnyöket és magához vehesse belőle a tápanyagokat, van megoldás. Egy mellszívóval megadhatod neki mindezt, használatuk általában típusonként eltér, de a működésük alapelve általában nagyon hasonló vagy teljesen ugyanaz.
Mellszívók típusai
Hat alaptípust említhetünk, ha mellszívókat szeretnénk kategorizálni, a kézi pumpáktól egészen a kórházi mellszívókig.Kézi/manuális mellszívó: ezen eszközök a legolcsóbbak, de minden munkát az édesanyának kell elvégezni velük. Az egyik kezeddel igazítsd a helyére a melled, a másikkal pedig illeszd rá a mellszívó tölcsérét, majd kezdd el pumpálni.
- Elektromos mellszívó: ezeket egy vagy kétoldali szivattyúként árulják, az egység elektromos aljzatba csatlakozik és segíti a tej lefejését. Ők nagyjából 10 ezer és 70 ezer között mozognak.
- Elemes mellszívók: ezek alkalmasak lehetnek utazásra, előnyük, hogy meg különösebb megerőltetésünkbe kerülne a tej lefejése. Hasonló az elektromos szivattyúhoz, de áram helyett, elemes akksit használ.
- Hordható mellszívók: ezek drágábbak, illeszkednek a melltartóhoz, hogy diszkrét módon anyatejet fejhess csemetédnek, kezek nélkül használhatóak.
- Dupla mellszívók: kiváló lehetőség azok számára, akiknek nagyon sok a teje és gyakrabban használnák. Hiszen mindkét mellből gyorsan lefejik a tejet.
- Kórházi mellszívók: kórházakban vagy egészségügyi szolgáltatóknál található meg ez a típus, azok számára, akiknek valamiért sokáig bent kell tartani a babát a kórházban. Ezek nagyon drágák, de módfelett hatékonyan fejik le a tejet.
Hogyan használjuk a mellszívót?

Általánosságban azt lehet elmondani, hogy az édesanyákban a legtöbb tej délután 1 és 5 óra között termelődik. Noha nem kötelező ebben az intervallumban lefejned a tejet, ha mégis megteszed, növelheted annak esélyét, hogy megfelelő tejellátást kapjon a baba az első reggeli etetés után. A mell fejése segítheti a tejtermelés megfelelő stimulálását. Mivel minden szivattyú típusa és gyártója alapján egyedi, mindenképp olvasd el az utasításokat.
Ezek a lépések segíthetik a folyamatot:
- lépés: Ellenőrizd, hogy a szivattyú és alkatrészei kellően tiszták-e?
- lépés: Moss kezet!
- lépés: Helyezd a mellbimbódat a karima közepére.
- lépés: Hajolj előre picit.
- lépés: Kapcsold be a szivattyút vagy kezdd el a kézi pumpálást-
- lépés: Szivattyúzz 7-8 percig, mielőtt tartasz egy perces szünetet a mell maszsírozására.
- lépés: Szivattyúzz újabb 7-8 percig.
- lépés: Tárold a tejed.
- lépés: Tisztítsd meg a szivattyút és az alkatrészeit.
További tippek! >>>>
Habár a szoptatás szakértői egyetértenek abban, hogy a mell leszívását nagyon egyszer elvégezni, ha először találkozol vele, nem biztos, hogy te is így véled majd. Éppen ezért, itt van néhány plusz tipp, melyek segítenek abban: minél kényelmesebb és hatékonyabb legyen mind a tej lefejése, mind a tejtermelésed. Ne feledd, hogy nem vagyunk egyformák, néhány édesanya több tejet termel, néhány kevesebbet. Az is előfordulhat, hogy a két melled különböző mennyiséget adjon ugyanazon napszakban. Ha szoptatási nehézségeid akadnának, vagy nem termelsz elég tejet, fordulj bizalommal egy szakemberhez.

Ne állítsd magas fokozatra a mellszívódat, ha úgy fáj!
Állítsd olyan fokozatra, amelyet még kényelmesnek találsz. Ez megnöveli a tejkivonás sebességét és stimulálja a további tejtermelődést. Ha azonban diszkomfort érzeted lesz, vagy fájdalmat érzel, jó ha tudod: a szívási erősség növelésével nem feltétlenül javítasz, sokkal nagyobb eséllyel rontasz a helyzeten, mert a test reflexszerűen meg fogja akadályozni a tej leszívását.
Adományozd el az extra tejet
Ha több tejed van, mint amennyire gyermekednek szüksége van, fontold meg, hogy eladományozod a tejedet, hogy segíthess valaki olyannak, akinek nincs elegendő.