Hogyan készítsd fel a gyermekedet az óvodára?

Hogyan készítsd fel a gyermekedet az óvodára?

Minden szülő tisztában van vele, hogy a gyermek életében a legelső nagy vízválasztó nem az iskolakezdés, hanem az óvoda. Ha járt bölcsibe a kicsi, ugyan valamivel talán könnyebb a dolog, de nem sokkal – ugyanúgy szükséges felkészíteni őt arra, hogy egy teljesen új közegben fog mozogni nap mint nap, és bizony meghatározó időszak lesz ez az életében, hiszen az óvodáról már lesznek maradandó emlékei, ellentétben a bölcsődével, amire jellemzően már nem tudunk visszaemlékezni. Hogyan készítsük hát fel gyermekünket az első komolyabb szocializálódási időszakra?

A beszélgetés kulcsfontosságú

Érdemes már kicsi korától kezdve folyamatosan beszélni a gyermekhez, később pedig beszélgetni vele, és figyelmesen hallgatni a mondandóját. Mindegy, hogy pelenkacsere közben, babakocsi toláskor, vagy az autóban, sőt az is mellékes, hogy miről – a lényeg, hogy a kétoldalú verbális kommunikáció legyen a mindennapjaitok része, ez ugyanis meghatározó lesz a közösségbe való beilleszkedés szempontjából.

>> OVIS TÁSKÁK <<

Legyen elég idő a játékra

Minden gyereknek szüksége van megfelelő mennyiségű szabadidőre, hogy játszhasson, és ez egyáltalán nem elpazarolt idő. Fizikai aktivitás közben fejlődnek (többek között) a motoros képességei, illetve az egyes mozdulatokat és mozgásokat is úgy sajátítja el, hogy játék közben újra és újra végrehajtja, gyakorolja őket.

Gyermek, Torony, Építőelemek, Blokkok, Fa Blokkok
pixabay

A csoportos játék pedig megtanítja őket a társaikra való odafigyelésre, empátiára, illetve konfliktuskezelésre és kompromisszumkészségre. Fontos, hogy a szülők csak akkor avatkozzanak bele a dolgokba, ha az feltétlenül szükséges, elsősorban mindig hagyni kell, hogy a gyerekek egymás között oldják meg az esetleges egyet nem értéseket. Éppen ezért nagyon fontos, hogy olyan óvodát igyekezzünk választani, ahol kellően nagy hangsúlyt kap a megfelelő mennyiségű szabad játékidő.

>> RAJZLAPOK ÉS ÍRÓLAPOK <<

A korábbi tapasztalatok fontossága

Ahogy már írtuk, a bölcsőde megkönnyíti a beilleszkedést, ám más foglalkozások is elérhetik ugyanezt a hatást. Nagyon jó döntés beíratni a gyermeket valamilyen sportfoglalkozásra, esetleg hittanra, ahol a kortársaival együtt tölti az időt, és egy másik felnőttre kell hallgatniuk. Így kevésbé lesz neki újdonság, hogy egy csoportban van egész nap, ahol közös foglalkozások vannak, illetve a szülők helyett óvónénik vigyáznak rájuk és tőlük kell elfogadjanak utasításokat.

Ösztönözd a függetlenséget

Az óvodában az óvónénik gyakran több részfeladatot is kiadnak egyszerre, melyek végrehajtásának mikéntje (néha a sorrendje is) a gyermekre van bízva. Ez többet között felkészíti őket az iskolai feladatok ellátására, és neked is hasonlóan kell tenned az otthoni teendőkkel kapcsolatosan. Mindez növeli a gyermek önállóságát, problémamegoldó képességét, rugalmasságát. Ezt egészen egyszerű feladatok kiadásával is el lehet érni, klasszikus példa erre a saját szoba kitakarítása, a játékok elpakolása, vagy az önálló öltözködés, cipzározás és gombolás, na meg persze a cipőkötés. Emellett ezek ugyanúgy fejlesztik az motoros képességeket, az ügyességet, mint a játékok.

>> OVIS ZSÁKOK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

A játszva tanulás

Egyáltalán nem szükséges, hogy a gyerekek már óvodában megtanuljanak olvasni, az viszont fontos, hogy a betűket és a számokat megismerjék, értelmezni tudják az adott kontextusban a jelentésüket. Persze ezt sem sulykolással kell elérni, hanem apró, mindennapi dolgokkal, például az elő- és utónevek, a címetek, a családtagok neveinek és a telefonszámotok kiolvasásával. Illetve a színek és formák ismeretében leírhatjátok nekik a neveiket, ezzel segítve összepárosítani az ismert kifejezést a betűkkel írt szóval. Persze ma már az okoseszközök és az internethasználat miatt a gyerekek hamar megtanulják a betűket, de továbbra is fontos, hogy érdekes, játékos módon történjen ez meg, máskülönben a későbbiekben jó eséllyel nem fognak érdeklődni az olvasás iránt sem.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .