Hogyan tartsuk meg a munkahelyünket GYES után?

munka gyes után

A legtöbb nő tisztában van vele, hogy milyen változásokat okoz a terhesség a szervezetében. De hogy ez a biológiai folyamat milyen változásokat okoz a munkahelyén, azt nem mindenki tudja előre kiszámítani. A kismama munkaadói sokszor megváltoznak, másként néznek rá, és a megszokottól eltérően is állnak hozzá.

Ez az örökzöld téma foglalkoztatta tavaly novemberben a Hungarian Business Leaders Fórum (női) vezetőit is. A HBLF ekkoriban szervezett egy kerekasztal-beszélgetést, ahol  munkaadók, kismamák,dolgozó anyák és apák közösen fogalmazták meg, mit tehetnek a munkavállalók, hogy kismamaként ne szakadjanak ki teljesen a munkahelyi környezetből, és versenyképesek maradjanak a munkaerőpiacon.

A kisgyerekes anyáknak fontos, hogy tudatosan készüljenek az új életformára, ami a kisgyerekes éveket jelenti,  és az onnan való viszatérésre a munkába. Hogyan kezdjenek hozzá?

Még kismamaként kezdjék, egyeztessenek munkaadójukkal, kérdezzenek rá a GYED, GYES időszaka alatti kapcsolattartási lehetőségekre. Hogyan maradhatnának a cég életéhez közel, hogyan értesülhetnek a munkahelyi eseményekről, pl. télapó-ünnepség, családi nap, vagy akár képzési lehetőségekről? Olyan cég is van, amelyik kismamaklubot szervez a cég épületében, hogy a kismamák bejárhassanak és tarthassák a kapcsolatot egymással ill. a munkatársaikkal.

Legyen az ember lányának stratégiája, hogy hogyan képzeli a dolgozó anyai életét. Legyen logisztikai terve: ki hozza-viszi a gyereket intézménybe, hogyan, mikor oldja meg a házimunkát stb., gyakorlatiasan, A és B tervekkel.

A bölcsőde-bébiszitter-óvoda lehetőségeket – mint elhangzott – nem a munkahely közelében kell keresnünk, hanem az otthonunkhoz legközelebbit válasszuk, ha lehet. Így más családtag is könnyen viheti-hozhatja a kicsit, nem kell a munkahelyünkön közbejövő csúszás miatt a gyereke(ke)t terhelnünk.

Szóba került a munkahelyi közös gyerekvigyázás intézménye is. Elképzelhető lenne, hogy egy–egy munkahelyen a kisgyerekes szülő dolgozók közösen fogadjanak fel egy gyerekvigyázót, aki a munkahely erre kialakított részén foglalkozik munkaidőben, vagy annak egy részében, pl. az értekezlet alatt a kicsikkel. Erre akkor van a legjobb lehetőség, ha a legfelső vezető érintetté, vagyis kisgyerekes szülővé válik! Az jelenti ugyanis a legnagyobb motivációt, hogy egy munkahely családbarátabb legyen, ha a vezető is személyesen érdekelt benne!

Nagyon fontos az munkatársainkkal, főnökeinkkel való ún. hálózatépítés, ehhez segít immár az iwiw, a facebook, vagy akár egymás e-mail címének elkérése, levelezőlistákra víló feliratkozás. Sokat tanulhatunk egymás tapasztalataiból!

A megoldásokról szólva elhangzott, hogy több helyen is van rá példa, hogy a munkaadó laptopot és a vállalati belső hálózathoz való hozzáférést biztosít az otthonról is dolgozni kivánó kismamáknak.

A lényeg: tudatosan készüljünk a különböző szerepeink betöltésére, legyünk rugalmasak, tudjunk váltani: dolgozó nők, anyák, ügyfelek, munkavállalók, netán munkaadók is lehetünk, egyazon nap alatt, és mindig tudnunk kell, lehet, mit is akarunk!

Az apákról is szó volt, természetesen, hisz ők is szülők. Sokat tehetnek a munkahelyek azért, hogy az apák kisgyerekük születését varászlatos időszakként éljék meg. Az apák is kaphatnak szülési szabadságot (5 nap), jó esetben  munkaidő-kezdvezményt, hogy fürdetésre hazaérjenek, később pedig bevihetik magukkal munkahelyükre a gyereket, nemcsak a Mikulás-ünnepre.

A HBLF rendezvénye, mint a legtöbb ezzel a témával foglalkozó konferencia, elsősorban a szellemi munkát végző, városban élő, autóval járó nőknek fogalmazott meg ajánlásokat. A kereskedelemben, ágy mellett, az egészségügyben vagy a gyárakban, munkásként dolgozó nőknek kevesebb konkrét tipp hangzott el, de talán pár ötlet számukra is hasznos lehet.

 

fotó: freepik.com
hirdetés
A "kisgyerekes időszak után is" tudok tanácsot adni, hogy hogyan írjunk ütős önéletrajzot, motivációs levelet, átnézem és javaslatot teszek CV-tek beadása előtt, vannak tippjeim, hogyan használjátok a közösségi médiát a munkaerőpiacra való visszatérés érdekében, ill. hogyan készüljünk a babázás-gyerekezés mellett a munka világára? "
Előző cikkTöbbet árt az úszás, mint használ?
Következő cikkBanános receptek babáknak

3 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. kedves Móni, igyekszem utánajárni..

    átalában azonban az a válasz, hogy a baba után visszatérve jó alkalom a váltásra, és a végzettség sincs bebetonozva: rá lehet tanulni, át lehet képezni magát az ember lánynak, a GYES ideális erre!

    vannak GYEs alatti, gyerekmegőrzős tanfolyamok!(ingyenesek)
    üdv: Hajni

  2. Én is multinál dolgozom, és ők normálisak. Mindig is azok voltak, normális a fizetés is. Szóval nem feltétlenül a multi a baj. Messze jobb, mint pl. egy plázában dolgozni, egész nap műfényben és tucc-tucc zenében…
    Nekem meg is köszönték, hogy GyESen akarok maradni, mert a válság persze ezt a céget is érinti – így legalább lehet még egy évet várni, hogy mi lesz a helyzet. Eddig ugyanis SENKIT nem rugtak ki a válság miatt, nem úgy, mint mások…
    Az is igaz, hogy én 10 éve itt dolgozom. Biztos más, ha nem határozatlan idejű a szerződés.

  3. Én is hasonló cipőben járok, most lesz 2 éves a kislányom. Szeretnék itthon maradni vele a 3. évben is. Szerencsére megmaradt a munkaviszonyom, mivel már 5 éve dolgoztam a cégnél amikor állapotos lettem. Sok jót nem remélek a jövőre nézve, de bizakodó vagyok. Szerintem a cégeknek nem érdeke jót tenni és nem is szokása. Értem ezt a munkaviszony megtartására és főleg a család centrikus megoldásokra. Lehet, hogy ez csak abban a rétegben jellemző ahol én is munkavállaló vagyok. A cikkben nem is olvastam erről. Mi van azokkal az anyukákkal, akik végzettségüktől függetlenül csak multiknál tudnak elhelyezkedni, mi van a rövid lejáratú munkaszerződésekkel? Magyarországon ma már bármit megtehetnek az ilyen cégek. Szívesen olvasnék jó tanácsokat azok részére, akik szalag mellett vagy több műszakban kénytelenek dolgozni.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .