Igényes otthon vagy gyerekbarát lakás?

gyerekbarát lakás

Van, akinek a kisgyerekkel  otthon töltött idő élete egyetlen időszaka, amikor huzamosabb ideig a négy fal között  tartózkodik. Van, akinek a lakás milliője, rendje, hangulata gyerekkorától, neveltetésétől fogva nagyon fontos tényező. És olyan is van, aki milliókat fektet lakása, háza megszerzésébe, fontos tehát, hogy az a lakás milyen kívül-belül.

 A térrendezésről könyvtárnyi könyv szól, folyóiratok cikkek és fotók százait ontják a szebbnél szebb lakásbelsőkről. Mielőtt ezek a többnyire mesterkélten lakhatatlan lakásokról készült pillanatfelvételek frusztrálni kezdenék Önt, olvassa el Mucsi Martina feng-shui tanácsadóval készült interjúnkat, ismerje meg, mit oktat, majd nézzen körül a lakásban, és éljen – Az Otthonában.

– A lakás berendezése, alakítása többnyire az anyák, a nők feladata. A feng shui a térrendezés művészete. Ez így túl elvontan hangzik, segíts kérlek, mit és miért is kell tudni a térrendezésről egy családban?

Így van, így nem is véletlen, hogy eddig szinte kizárólag hölgyek, lányok, anyák vettek részt a tanfolyamaimon. Az egész családnak nagyon fontos, hogy mindenki jól érezze magát egy lakásban, ott lakó és rokon, vendég egyaránt. A jó hírem az, hogy ennek a pozitív hangulatnak, az energiák megfelelő áramoltatásának „művészete” tanulható és valójában egészen egyszerű elveken alapul. Így többek közt a bútorok elrendezésében, személyes színek használatában, amit egyebekkel együtt mind-mind megtanulunk a tanfolyamon. Ezen felül pedig vannak „erősítő-trükkök” egyes életterületekre. Amikor valami nehezebben halad az életünkben, akkor megfelelő eszközökkel és a lakás megfelelő pontján ezen javítani tudunk.

– A mai nagyon különböző típusú lakásokban, lakótelepen vagy tágas lakóparki otthonokban vajon milyen szempontokat tud figyelembe venni egy anyuka? Hova rakjuk a tévét, számítógépet, hogy ne zavarja a gyereket, vagy az ágyterítő és a falak színe is számít?

Az 5 őselem (a fa, a tűz, a föld, a fém és a víz) a feng shui egyik nagyon fontos alapja. Ezek körforgása lefedi az élet működésének teljes ciklusát. Ezek az elemek azután hozzárendelhetőek egyes életterületekhez a lakáson belül, ill. ezek alapján tudjuk a személy szerint számunkra legmegfelelőbb elemeket és ehhez kapcsolható színeket, anyagokat, formákat is kiválasztani.

Elsődlegesen és pszichésen természetesen az alapszínek számítanak egy lakásban, ez adja mindennek a keretét, az alaphangulatot. A kiegészítők színe, formája, anyaga is fontos természetesen, ezeknek az összhangja az elemek összhangja alapján.

Nagyon sokszor nagyon jól megérezzük (főleg mi nők), hogy hová mit és hogyan helyezzünk el – aztán sokszor nem tesszük meg vagy egy más szempontból praktikusabbnak tűnő tanácsra hallgatunk saját magunk helyett. A feng shui elveivel nagyszerűen tudatosíthatóak ezek a jó megérzések és sokkal tudatosabban tudjuk alakítani a környezetünket. Persze, arra is vannak szabályok, hogy a tévé, a mosogató, a tűzhely vagy az íróasztal lehetőleg hová (és hová ne!) kerüljön.

– Igaz-e, hogy minden ötlet vastag pénztárcát és sok utánajárást igényel? Van-e költségmentes, gondolkodásbeli tipp, amit adni tudnál a hatékony lakberendezéshez?

Nagyon sok esetben meglepően sok olyan tárgyunk van az otthonunkban, amelyek szinte csupán egy kis átgondolást, átrendezést igényelnek, és máris egészségesebb környezetben találjuk magunkat. És az is nagyon jellemző, hogy rengeteg felesleges dolgot tárolunk, őrizgetünk otthon, amelyektől ha sikerül megszabadulnunk, AZ fejt ki szinte hihetetlen erejű jótékony hatást az életünkre, kapcsolatainkra, karrierünkre, anyagi helyzetünkre. És nem igényelt túl nagy befektetést: „csak” az elhatározásunkat és egy kis energiát. Ezért nevezhető a REND a feng shui nulladik lépésének: az már félsiker és nagyon jó irányba indít el, ha minden használaton kívüli és „nemszeretem”-tárgyat kiszórunk az életterünkből.

Ezen felül pedig a színek átváltoztatása és kedvező energiák keltése sokszor egy-egy díszpárnával, ágytakaróval, terítővel, néhány megfelelő hangulatú képpel a falon megkezdhető, a többi ezek után sorban pedig adja majd magát. Természetesen vannak szimbólumok, erősítő feng shui tárgyak, amelyek kissé költségesebbek és nagyon hasznosak lehetnek, de nem feltétlenül elsődlegesen ezektől érdemes várni a változásokat.

– Mit tartson szem előtt egy anya, ha gyermeket vár, nevel, és lakberendez? A kreatív és új alkotásokat – és rendetlenséget – létrehozni vágyó kicsi igényét, vagy saját és férje jól megszokott, rendezett otthonát? Hogyan kezeljük a család elvárásait és a gyerek igényei közötti különbségből adódó feszültséget?

Teljesen természetes, hogy a gyermek érkezéséig megszokott rend és rendszer felborul, hiszen időnk sincs állandóan pakolni-takarítani és nem is elvárható egy kisgyerektől az első hónapokban, sőt, években sem, hogy patika-rendet tartson maga körül. Amit tehetünk, hogy tényleg semmi feleslegeset nem tárolunk magunk körül a lakásban, és az így felszabadult tér segítségével minden szükséges dolognak meglesz a saját helye. Ha ez megvan, a napközben leszedett, ledobált holmikat összepakolni tényleg csak egy ötperces műveletté válik, amibe a kicsiket meglepően hamar, akár játékos formában is be lehet vonni. Érdemes a játékokat is kisebb-nagyobb kosarakban, dobozokban tárolni, így a gyermek is megtanulja, minek hol és miben van a helye.

Egyáltalán nem kötelező rendetlenségben élni, ha gyermekünk van, ezt most tapasztalom meg. Én például naponta kétszer pakolok el, egyszer Andris napközbeni alvása közben (3 perc, lemértem), egyszer pedig este, amikor nyolc órakor lefektettük. Napközben pedig minden napra jut egy kis házimunka (az egyéb elfoglaltságaim, munka és hobbik mellé), egyszer felmosás, máskor porszívózás, mosás, de eszemben sincs mindent minden nap csinálni, semmi szükség sincs rá. Tervezéssel-szervezéssel (itt is érvényes a rend-szer lényege!) minden sokkal egyszerűbbé válhat.

– Te hogyan rendezted át lakásodat kisfiad születésekor? Milyen az ideális gyerekszoba, mikortól kell külön szoba egy gyereknek, és abban mi legyen?

Andris születésekor egy kétszobás lakásban éltünk, így a bejárattól messzebb fekvő, de nagyobb szobát alakítottuk ki hálónak és egyben gyerekszobának arra a fél évre, amíg egy szobával nagyobb lakásba költöztünk. Addig a kisebb szoba a bejáratnál, a konyha mellett lett a „zsongós rész”, a család és barátok fogadótere. Ez átmenetileg tökéletes volt, a kisfiam egy lépésre tőlem aludt, de mégsem velünk egy ágyban, eközben kiválóan megszokta a saját kiságyát a kezdetektől, de megvolt a férjemmel saját privát terünk is.

6 hónapos korában a költözés után rögtön a saját szobájában aludt, hamar megszokta. A falak színét úgy választottam ki, hogy a saját ill. erősítő színei legyenek és a kiságya elrendezése kapcsán az egészsége és éjszakai nyugalma érdekében radiesztéta (földsugárzásokat bemérő szakember) segítségét kértem. Kialakítottuk a játszósarkot is odabent és van egy fotel, ahol korábban lehetett szoptatni, most pedig már mesélni neki, amikor az ölünkben ül esténként.

Úgy alakítottuk születésétől, hogy nálunk megvan mindennek a „forgatókönyve” esténként, fürdetéstől az etetésen át az ágyba menetelig. A kisgyerekek akkor tudnak igazán megszokni valamit, ha a „kritikus napi történéseket”, így főleg evés-alvás rítusait egy megszokott ritmusban tudják átélni. Pontosabban egyszerűen mindent megszoknak, amit mi szoktatunk nekik. Ehhez tartozik szerintem a saját szobájának, ágyának megszokása is, természetesen mindig olyan tárgyakkal körülvéve őt, amit ő is szeret, amitől este elbúcsúzhat, és amiknek reggel „köszönhet”. Egy pici gyermeknél minden a biztonságról kell hogy szóljon, amibe egy állandó, ismerős környezet is beletartozik

– Vannak, akik otthon szeretnének dolgozni, másoknak az otthona szent pihenőhely. Hogyan válasszuk szét a munkát, feladatokat és az aktív vagy passzív pihenést – egy lakberendezési megoldással?

Elsődlegesen egy dolgozószoba az, ami kézenfekvő megoldás, valamilyen módon a lakás „jin”-esebb, nyugodtabb részeitől távol vagy elválasztva. Amennyiben ez nem megoldható, mindenképpen egy elkülönített dolgozósarkot javaslok, amit az ember ugyanúgy kezel, mintha munkahelyre járna be: saját „időbeosztással”, amikor az asztal mellett ül, és akkor csak oda figyel, amikor pedig nem dolgozik, a számítógépet, billentyűzetet elrejti, letakarja akár, hogy ne emlékeztesse pihenéskor is a munkára őt.

Vannak természetesen egyéb ügyes, egyszerű trükkök is, amivel egy térből „két szobát” tudunk varázsolni, hiszen ez a szempont például a gyermekszoba berendezésénél is igen fontos (nyugodt alvó rész és altív játszósarok), de erre bővebben kitérünk természetesen a tanfolyamon is.

– Mivel a Te tanfolyamodon önismereti, párkapcsolati kérdések is szóba kerülnek, ez utóbbi kérdés különösen fontos lehet olvasóinknak!

Valóban, szeretem az egyes életterületek, így a karrier, párkapcsolat, gazdagság vagy hírnév előtt tisztázni a részvevőkkel, és akár elbeszélgetni arról, valójában mit is takar ez a fogalom – nagyon jóízű, tanulságos beszélgetések szoktak kikerekedni ebből!

A kisgyermekes lét egy egész másfajta hozzáállást kíván meg a család részéről, így az anyuka, de ugyanígy elsődlegesen az apuka részéről is. Azt szoktam mondani, hogy egy gyermek születése az édesapa próbája is egyben, itt mutatkozik meg igazán, „ki a férfi a talpán”: az, aki úgy képes biztosítani a hátteret a családnak, hogy közben nem marad ki a kisgyermeke és a párja életéből sem. Ez sem egyszerű feladat, nem csak az anyukáké.

Az utóbbiaknak pedig nem szabad elveszniük sem a gyermeknevelésben, sem a házimunkában, hanem szintén meg kell tartaniuk az energiájuk egy bizonyos százalékát a férjük számára – ami szinte kizárólag úgy működik, ha az apuka is kész és hajlandó együttműködni az otthon falai közt is. Nagy próbája ez a kapcsolatoknak, ami alól persze egyik fél sem vonhatja ki magát. Senkinek sem kötelező egy ilyen felfokozott, alapjaiban megváltozott helyzetbe beleőrülnie – együtt kell egyfelé húzni, ahogyan eddig is, csak egy (vagy több) plusz „csomaggal”, aki mostantól fontosabbá válik mindennél. Mert megoldható és mindenki képes rá.

hirdetés
A "kisgyerekes időszak után is" tudok tanácsot adni, hogy hogyan írjunk ütős önéletrajzot, motivációs levelet, átnézem és javaslatot teszek CV-tek beadása előtt, vannak tippjeim, hogyan használjátok a közösségi médiát a munkaerőpiacra való visszatérés érdekében, ill. hogyan készüljünk a babázás-gyerekezés mellett a munka világára? "
Előző cikkÚj magyar rajzfilmsorozat, gyerekversekből és dalokból
Következő cikkMi legyen a baba neve?