Így ellenőrizd a játékok biztonságosságát

Így ellenőrizd a játékok biztonságát

Fontos, hogy ellenőrizd egy játék biztonságosságát, mielőtt megvásárolod azt a gyermekednek. Nincs is tündéribb látni, mint amikor egy gyermek szeme felcsillan egy új játékot meglátva. De a játékokkal összeköthető sérülések miatt évente több százezer játékot ellenőriznek, hogy minden, amivel a kisebbek játszanak, ne csak szórakoztató legyen, hanem biztonságos is.

„Úgy gondolom, hogy az az egyik nagyobb probléma, hogy globális környezetben élünk” – fogalmazta meg David Perecman ügyvéd – aki a játékok biztonságával kapcsolatos ügyeken dolgozik – a Mom.com oldalon A játékok a világ minden tájáról származnak, nem tudjuk, hogy ki gyártja őket, ki terjeszti, vagy hogy megfelelően lettek-e tesztelve.” Hozzátette azt is, hogy az online értékesítés még bonyolultabb kérdéseket vet fel, mivel az emberek nem tudják ellenőrizni a játékok minőségét, amíg a rendelt termék meg nem érkezik. „Emiatt a szülőknek nagyon nehéz felügyelniük a termékek biztonságosságát.”

Habár valóban nehézkes a választás, de nem lehetetlen. Ezek a tippek segíthetnek, hogy hogyan ellenőrizd a játékok biztonságosságát.

Az egyik legjobb, amit megtehetsz a gyermeked védelme érdekében az, ha tudod, hogy mitől is kellene megvédeni őket. A CPSC (Fogyasztói Termékbiztonsági Bizottság) információi jó kiindulópontok lehetnek, ugyanis ők összefoglalták (nem kizárólagosan), hogy mire kellene figyelni:

Kis alkatrészekkel ellátott játékok

Köztudottan az egyik leginkább aggasztó gondolat a szülők számára a gyermekük fulladása. A kis alkatrészekkel ellátott játékok fulladásveszélyt jelentenek, különösen kisgyerekek számára, akik még mindent megkóstolnak. „A klasszikus dolgok, amelyek hasonló veszélyt jelentenek például: kitömött játékok kis gombjai vagy kivehető részei, amik a gyermekszobában fellelhetőek.” – mondta Perecman.

ellenőrizd
kis részekkel ellátott játékok

Hosszú zsinórral vagy hurokkal ellátott játékok

A laza zsinórok és húrok szintén fulladást okozhatnak csecsemők és a kisgyermekek számára. Könnyedén a nyakukra tekeredhet, amiből nem tudnak kibújni, ha hurok képződik a zsinórból.

Játékok kis elemekkel és mágnesekkel

A CPSC szerint a gombelemek és az apró mágnesek lenyelése rendkívül veszélyes lehet. Az elemek lenyelése kémiai égési sérülést okozhat, ha a torokba kerül, míg a mágnes bélkárosodást, fertőzést vagy vérmérgezést okozhat, a legeslegrosszabb esetben halálhoz is vezethet.

Játékbiztonsági tippek

Ragaszkodjatok az életkornak megfelelő játékokhoz. Ha egy játékra az van írva, hogy „legalább 6+ éves kortól ajánljuk” akkor valószínűleg nem érdemes azt a játékot egy 3 éves gyermeknek megvásárolni vagy odaadni. Tartalmazhat olyan alkatrészeket vagy anyagokat, amelyek veszélyt jelenthetnek a fiatalabb gyerekek számára. Ezek az ajánlások jelentős okból vannak felírva, semmiképp ne hagyjátok figyelmen kívül őket.

Gondoljatok a lehetséges fulladás veszélyeire. Mint azt fentebb is leírtuk a kis részek és a laza zsinórok veszélyesek lehetnek. Fontold meg, hogy az adott játéknak nincsenek-e kivehető, kieső darabjai, hogy ha a gyermek úgy gondolja, a szájába veszi, amikor senki nem figyel, ne törhessen vagy essen bele a szájacskájába semmi, amitől megfulladhat. Vigyázzatok a mágneses és elemes játékokkal is.

Olvasd el a címkéket. A játékokon fellelhető címkék sokat elárulnak a vásárolt termékről: az ajánlott korosztályt, az építéshez használt anyagfajtákat és tippeket a termék biztonságos használatáról stb. Ellenőrizd a szöveget, mielőtt vásárlás mellett döntesz.

Járj utána a visszahívott termékeknek. Az interneten sok olyan cikk olvasható, hogy egyes termékeket visszahívnak, bevonnak a forgalomból, beleértve játékokat is, amelyek esetén kaphat a fogyasztó visszatérítést vagy az adott áron történő cserét is felajánlhatnak.

Csak megbízható eladóktól vásárolj! Perecman szerint a szülőknek nagyon elővigyázatosnak kell lenniük, pláne, amikor online vásárolnak. „Keressetek például nyelvtani hibákat a leírásban, ha valaminek nagyon Google-fordító szaga van azzal érdemes vigyázni, mert lehet nagyon sok helyen megfordult, mire az adott eladó kezébe került. Lehet, hogy rossz minőségű és veszélyes a termék. Ha a weboldal sem túl minőségi, ha a fényképek is rosszak, akkor is érdemes körültekintően eljárni.”

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkMikor jön el az ideje az ottalvós buliknak?
Következő cikkAz autizmus első jelei – így ismerd fel

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .