
Ikrek érkezése minden szempontból különleges helyzet. A anyasági pénzbeli ellátások területén sincs ez másképp. Nézzük, mire lesznek jogosultak 2018-ban az anyukák illetve családok ikrek születése esetén! Menjünk végig időrendi sorrendben azon, ahogyan lehet igényelni a támogatásokat.
Családi adókedvezmény több baba érkezése esetén
A várandóság 91. napjától lehet kérni a családi adó és járulék kedvezményt, amely két baba érkezése esetén nettó 17.500.- Ft/gyerek/hó, három baba érkezése esetén nettó 33.000.- forint/gyerek/hó. Fontos, hogy a kedvezményt csak adóköteles jövedelemből lehet érvényesíteni és csak akkora összegben amennyi adót vagy járulékot levonnának a jövedelemből.
Anyasági támogatás – magasabb az ikreknél
A babák születését követően lehet igényelni. Az összeg pedig ikrek esetében gyerekenként 85.500.- forint. Az anyasági támogatás egy egyszeri adómentes összeg.
Csecsemőgondozási díj (CSED)
Hiába születik több baba, a CSED akkor is 168 napig jár. Az ellátás alapja, a számítási időszakban kapott, egy napi átlagjövedelem 70%-a lesz. Ezért, ez minden szülőnél más és más, így erre vonatkozóan pontos információt csak személyre szabottan lehet adni a jövedelem adatok ismeretében. Az így megállapított összegből 15% adót vonnak le és a CSED nem gyermekenként jár. Ha szeretnél egy személyre szabott konzultáción részt venni és konkrét segítséget és válaszokat kapni az ellátással kapcsolatban ITT tudsz jelentkezni.
Gyermekgondozási díj (GYED) – ikreknél hosszabb
Ikrek esetében a gyermekek 3. életévéig jár a gyermekgondozási díj, amelyből havonta 15% adót és 10% nyugdíjjárulékot vonnak le. Ugyanúgy, mint a CSED esetében, itt is 70% az ellátás mértéke a számítási módszer is megegyezik fentebb említettel. Ezért ez szintén mindenkinél más összeg lesz. Sajnos a GYED sem gyerekenként jár: itt a kedvezmény abban valósul meg, hogy egy évvel hosszabb ideig jogosult az ellátásra a szülő. A GYED folyósítása mellett korlátozás nélkül lehet dolgozni a gyermekek 169. napos korát követően.
Gyermekgondozási segély (GYES) – ikreknél másképp
Mivel a GYED a gyermekek 3. életévéig jár, így az ikergyermekeket nevelő szülők a többiektől eltérően jogosultak a GYES-re. Alapesetben ikreknél a gyermekek tankötelessé válásának évéig jár a GYES, amely 2018-ban gyermekenként 28.500.- forint. Ebből az összegből 10% nyugdíjjárulék kerül levonásra. Azonban, ha nem egyszerre lesznek tankötelesek az ikrek, akkor a legkésőbb tankötelessé váló gyermeket kell figyelembe venni az ellátás folyósításakor. GYES mellett a szülők korlátozás nélkül dolgozhatnak 2018-ban is.
Szabadság:
Két gyermek esetén gyermekenként +2 nap, három vagy több gyermek esetén 7 nap pótszabadság jár évente mind a két szülőnek az alapszabadságon felül.
Apákat megillető pótszabadság
Ikergyermekek születésénél 7 nap további pótszabadság illeti meg az apukákat, de a szülést követő második hónap végéig ezt ki kell venni. Fontos, hogy ennek a szabadságnak a kivételét nem a munkáltató határozza meg, hanem az apa kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Amennyiben az apa nem veszi igénybe ezt a szabadságot, akkor ez a 7 nap a második hónap után elvész.
Családi pótlék
A családi pótlékot ugyanúgy, mint a többi ellátást mindig utólagosan folyósítják az alábbi összegek szerint:
- Két gyermekes családban gyerekenként 13.300.- Ft/hó
- Két gyermeket nevelő egyedülálló szülő esetében gyerekenként 14.800.- Ft/hó
- Három vagy több gyermekes családban gyerekenként 16.000.- Ft/hó
- Három vagy több gyermeket egyedül nevelő esetén gyerekenként 17.000.- Ft/hó
Kedves Mónika!
Ikerterhességem van, 2019. dec. 31-re vagyok kiírva. Az alábbi kérdéseim lennének:
1. Jól gondolom-e, hogy a CSED számítás időszaka (feltéve, hogy a születéstől szeretném igénybe venni) 2019. április 1. – 2019. szept. 30-ig tartó időszak?
2. A CSED számítási alapja az ebben a 180 napra járó napi átlagkereset + jutalom?
3. Mi van, ha pl. már aug. 1-jétől 9-es kóddal veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre mennék? Az ugye az átlagkereset 60%-át jelenti havonta, de a CSED számításnál is erre a két hónapra csak a 60%-os kereset a 70%-a fog járni?
4. A családi adókedvezményre való jogosultság 91. napja az utolsó menstruáció első napjától kezdődik vagy a fogantatás napjától?
5. Az anyasági támogatást a munkáltatónál (kifizető) kell igényelni?
Köszönöm a válaszát!