Ilyen volt: Munka GYES után konferencia 2013

Munka GYES után konferencia 2013

Munkajog, munkaszerződések, GYED extra, kisgyermekes szülőknek járó juttatások, munkahelyvédelmi kedvezmények, a munka és a családi élet összehangolása- ezekben a témákban kaphattak elméleti és gyakorlati útmutatót azok a kisgyermekes szülők, akik részt vettek 2013. december 7-én, szombaton a Növekvő Hold Alapítvány és az ERGO Európai Regionális Szervezet által szervezett „Munka GYES után 2013” konferencián.

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal

„A Munka GYES után konferenciákat 2010 óta rendszeresen, évente, félévente tartjuk meg. Az utóbbi években több olyan intézkedés született, melyek kedvezőek a családok, a kisgyermekes szülők számára. Fontosnak tartjuk, hogy ezeket az intézkedéseket az érintettek is megismerjék és a hétköznapokban, a saját helyzetükben alkalmazni is tudják. A tanácsokra, szakértői előadásokra azért van szükség, mert a jogszabályok túl bonyolultak és az elmúlt időszakban nagyon sok szabály meg is változott. GYES után visszatérni a munkába enélkül sem könnyű: az ember nincs már benne a körforgásban, a gyermekek miatt hátrányban érezheti magát, és sokszor bizonytalanok is magukban, az értékeikben az édesanyák, tehát minden segítség jól jön – foglalta össze Kocsisné Dr. Péterfy Hajnal, a Növekvő Hold Alapítvány elnöke.Reméljük, sikerült olyan szakszerű, naprakész információkat és gyakorlatias megoldásokat nyújtanunk számukra a konferencián, melyeket akár már másnaptól hasznosítani tudnak.”

A konferencia első előadásában Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztosa foglalta össze az elmúlt évek intézkedéseit, melyek a kisgyermekes nők munkába állását könnyítik meg.

„Kisgyermekes anyának lenni nem végleges állapot, hanem átmeneti időszak, hiszen a gyerekek megnőnek. Ebben az átmeneti időszakban van szüksége segítségre, katalizátorokra, mind a családnak, mind a munkaadónak – mondta el előadásában a miniszteri biztos. – Ilyen katalizátorok lehetnek az állami intézkedések, mint a munkahelyvédelmi akcióterv keretében nyújtott járulékkedvezmények vagy a GYED extra csomag.”

Szalai Piroska miniszteri biztos
Szalai Piroska miniszteri biztos

2012-ben 525 ezer olyan anyuka volt, akinek volt 6 évesnél kisebb gyermeke, ebből a több mint félmillió nőből 190 ezren dolgoztak, 15 ezerrel többen mint 2011-ben. Azonban így is csak 36 százalékos a kisgyermekes nők foglalkoztatási rátája Magyarországon, amivel még sereghajtók vagyunk az Európai Unióban. „Nem az a gond, hogy Magyarországon sokáig maradhatnak otthon az édesanyák, hanem hogy a magyar munkaerőpiac eddig nagyon rugalmatlan volt, kevesen tudnak, tudtak részmunkaidőben, távmunkában dolgozni” – hívta fel a figyelmet a miniszteri biztos.

Az Új Munka Törvénykönyve megteremtette egy rugalmas munkaerőpiac jogszabályi kereteit, a munkahelyvédelmi akcióterv keretében biztosított járulékkedvezmények pedig kompenzálják a munkáltatóknál felmerülő, részmunkaidővel járó többletköltségeket. A munkahelyvédelmi akcióterv keretében egy- vagy kétgyermekes anyák foglalkoztatása esetén 2 évig teljes, további egy évig pedig 50 százalékos járulékkedvezményt kap a munkaadó, három vagy több gyermeket nevelő édesanyák foglalkoztatása esetén pedig 2014-től a munkáltatók három évig teljes, majd további két évig 50 százalékos járulékkedvezményt kapnak.

A hallgatóság2014. január 1-jétől az édesanyáknak nem kell már választaniuk a gyermeknevelés és a munka között, a GYED mellett is dolgozhatnak. „A GYED melletti munkavégzés tilalmának feloldása áttörést hozhat a 6 évesnél kisebb gyermeket nevelő édesanyák foglalkoztatásában, legalább húszezerrel több nő térhet vissza a munkaerőpiacra – mondta Szalai Piroska. – Ha lehetővé tesszük, hogy az édesanya a GYED mellett kiegészítő munkát vállalhasson, heti 1-2 napot például, akkor megmaradhat a gyakorlati tudása és valóban vissza tud térni majd a munkába, nem kell mindent elölről kezdenie. Az sem mellékes, hogy a GYED melletti kiegészítő munkából származó jövedelem legálisan kerül a családi kasszába, miközben nem kell lemondania a családnak a GYED összegéről sem. Ezekkel az intézkedésekkel a munkaadók és a családok is jól járnak: a munkáltatók járulékkedvezményt kapnak, és meg tudják tartani régi, tapasztalt munkavállalóikat, a családok pedig valós kiegészítő jövedelemhez jutnak.”
A legkisebbekA konferencia további előadásaiban a résztvevők Dr. Farkas Zsuzsanna jogász és HR szakértő segítségével ismerkedtek meg a munkaadó és a munkavállaló alapvető kötelezettségeivel és jogaival. Akár a régi munkahelyükre szeretnének visszatérni, akár újat keresnek, az előadás lépésről-lépésre vezette végig a hallgatóságot a teendőkön. Schmitt Tünde adótanácsadótól pedig friss információkat kaptak a családtámogatásokról, családi adózásról, a családi kedvezmények változásairól, igénylésüknek módjáról, és arról is, hogy milyen kedvezményeket, könnyítéseket vehet igénybe egy munkaadó a kisgyermekes szülők után.

A nap utolsó két előadásában a résztvevők Nagy Emese és Kékesi Krisztina coach-októl kaptak ötleteket az eredményes időgazdálkodáshoz, a munkahelyi és a családi feladatok összehangolásához, a családon belüli munkamegosztás kialakításhoz és a munkába állással járó stressz kezeléséhez.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .