10 tipp, amivel egyensúlyt találhatsz a család és a munka között

10 tipp, amivel egyensúlyt találhatsz a család és a munka között

A XXI. században több anyuka dolgozik, mint előtte bármikor, egy felmérés szerint az Egyesült Államokban a foglalkoztatottaknak több, mint a fele nő, és körülbelül 10-ből 4 nő otthonról dolgozó édesanya. Teljes munkaidős állásban dolgozó anyukaként talán téged is szorongással tölt el néha, hogy úgy érzed, nem tudod megtalálni az egyensúlyt a család és a karriered közt. Ám a megoldás talán egyszerűbb, mint gondolnád: meg kell tervezd a mindennapjaidat, és megfelelő szervezéssel végrehajtani a napirendi pontokat. Ezt persze sokkal könnyebb mondani, mint csinálni, ezért szeretnénk most 10 tippet adni, amik segíthetnek, hogy megfelelő időt tudj szakítani az életed e két legfontosabb területére.

Nő, Arc, Fej, Kéz, Ír, Üveg, A Word, Elengedés
pixabay

Engedd el a bűntudatot

Ahelyett, hogy azon rágódnál, hogy mennyi időt nem töltesz a gyermekeiddel, próbálj inkább arra gondolni, hogy a cégnél betöltött szereped, a pozíciód milyen előnyökkel jár a családod számára, például jobb oktatási lehetőségeket tudsz megfizetni a számukra, spórolni tudsz tenni az egyetemi éveikre. A sikeres „karrierista” anyukák mindig megtalálják a módját, hogy mindkét területen eredményesek tudjanak lenni, ám ehhez szükséges, hogy szabályokat állítsanak maguk elé, amiknek a betartása segít, ha választás elé kerülnek, illetve hogy fontossági sorrendet tudjanak állítani, amihez aztán tartják is magukat – mondta el Lisa Pierson Weinberger, a „the law practice mom, esq” tulajdonosa. El kell fogadnunk, hogy egyaránt vannak jó és rossz napok is, a bűntudat pedig soha nem vezet sehová. Igyekezz tudatosítani magadban, hogy nem vagy egyedül, beszélj az érzéseidről a pároddal, vagy keress fel helyi támogató csoportokat.

Keress egy jó bébiszittert

Érdeklődj a barátaidnál vagy a családod körében, hogy nem-e ismernek egy jó dadust vagy bébiszittert. Készíts egy listát, hogy mik a legfontosabb képességek, amiket elvársz tőle, majd pedig szakíts elegendő időt a jelöltekkel való elbeszélgetésre is. Az ajánlólevelek alapos áttanulmányozása szintén igen fontos tényező, a korábbi családok visszajelzései sokat elmondanak a jelöltek tapasztalatairól, hiszen van aki egy babával, mások inkább az idősebb gyerekekkel tudnak igazán jól bánni. Jó taktika lehet továbbá egy fizetett próbanap (jellemzően 2-4 óra körüli időtartamban), ahol „élesben” is fel tudjátok mérni a leendő bébiszitter képességeit, láthatjátok hogyan viszonyul a gyereketekhez, és ami még fontosabb, hogy a gyerek hogyan viszonyul hozzá. Egy jó bébicsősznek széleskörű tapasztalattal és kiváló referenciákkal kell rendelkeznie, illetve a képességgel, hogy mindezt egy próbanap keretében bizonyítani is tudja.

Tedd könnyebbé a reggeleket

Óvakodj attól, hogy az esti, félálomban összedobott teendők végrehajtásával kezdd a napot. Igyekezz kialakítani egy gördülékeny rutint, amihez szoktasd hozzá a család minden tagját. Tudd előre, hogy mit fogsz készíteni reggelire és a gyerekeknek tízóraira, az összekészített iskolai táskákat pedig (a sajátoddal együtt, amit munkába viszel) tedd a bejárati ajtó közelébe, hogy induláskor már a kulcsokkal együtt csak fel kelljen kapni őket. Mindig döntsétek el már az előző nap, hogy reggel melyik szülő öltözteti a gyerekeket, ki készíti el a reggelit/tízórait. A reggeli rutin megléte sokat segít abban is, hogy néha le tudj ülni reggelizni a gyerekekkel és néhány szót váltani velük az előttük álló napról, mindezt pedig anélkül, hogy végül az órára pillantva rohanással kelljen kezdeni a napot.

Készítsetek egy családi naptárat

Állítsatok prioritásokat. A naptár tartalmazhatja a csekkek befizetési határidejét, házimunkára vonatkozó diagramot, listát az iskolai és családi programokról, tanórán kívüli foglakozásokat, szülinapokat, és sok minden mást is. Jó ötlet lehet Google naptárat használni erre a célra, mivel azt könnyen el lehet érni telefonról is, meg tudjátok osztani egymással, illetve színekkel is el lehet látni a benne foglaltakat, ami sokat segíthet a feladatok ütemezésében. Frank Durekas, a Children’s Creative Learning Center alapítója szerint nem árt minden vasárnap úgy negyed órát rászánni az elkövetkező hét áttekintésére, ezzel elkerülhetőek a kellemetlen meglepetések. Továbbá érdemes megosztani a naptárat a bébiszitterrel is, hogy ő is tisztában legyen az aktualitásokkal.

Beszélj a munkáltatóddal a munkaidődről

Ám mielőtt felkeresnéd őt – vagy a HR-t – készíts egy írott listát mindarról, amit szeretnél. Próbáld meg kideríteni, hogy más alkalmazottak mennyire rugalmas beosztással rendelkeznek, majd ezeket az információkat használd fel a tárgyaláshoz, hiszen ezek alapján olyan javaslatokat tehetsz, amiket a főnököd más alkalmazottaknál már elfogadott. Persze minden munkáltató más, így neked kell tudnod, hogy hogyan állj elő a kéréseddel. A legfontosabb, hogy légy nyitott, és annyira őszinte amennyire csak lehetséges. Továbbá készülj fel, hogy további alternatív ajánlatokkal is előállj, ha az eredeti elképzelésed nem találna megértő fülekre.

Maradj kapcsolatban a gyermekeiddel napközben

A XXI. században ez már igazán nem túl nagy kihívás. Ha pedig kisebb gyermekről van szó, akire bébiszitter vigyáz, jó megoldás lehet egy hangfelvétel vagy egy videó magadról, amit a dadus lejátszhat neki, hogy a kicsi napközben is hallhassa a hangodat. Nagyobb gyerkőc esetén pedig, ha tudod, hogy aznap lesz egy fontosabb esemény, például egy sportverseny, amin nem fogsz tudni nézőként részt venni, jó ötlet lehet még a reggel folyamán sok sikert kívánva megölelned, vagy írnod neki egy személyes hangvételű cetlit, üzenetet. Hidd el, rengeteget fog jelenteni neki! Ezen felül igyekezz majd felvételt szerezni az a rendezvényről, hogy aztán közösen visszanézhessétek, közben pedig mesélhessen róla.

Titkár, Használt, Szemüveg, Gyönyörű Lány Nő, Munka
pixabay

Kevesebb időpazarló tevékenység

A halasztható dolgokat, például az e-mailek olvasása és a rájuk való válaszolgatás, hagyd későbbre, amikor a gyerekek már alszanak. Miért akarnád a velük eltölthető időt is ilyenekkel kitölteni? A pároddal való közös tévénézést pedig igyekezzetek felváltani beszélgetésre, ápoljátok a kapcsolatotokat. Soha ne akarj egyszerre többfelé figyelni: ha a gyermekeiddel vagy, akkor velük foglalkozz, ha pedig a pároddal, akkor vele. Ugyanez igaz a munkádra is: ha dolgozol, akkor dolgozz, ne pazarold a munkaidődet tízpercenkénti közösségi média nézegetéssel. Maradj produktív a munkádban is és otthon is – csak arra figyelj, amit éppen csinálnod kell!

Csináljatok családi programokat

Ne csak hétvégén, de hét közben is. Rendezzetek társasjáték estet, vagy nézzetek meg közösen egy mesét, filmet. Ezeket természetesen vezessétek fel a korábban említett naptárba, hogy a család minden tagja tudja, hogy mikor mire számítson. Az előbbiekhez hasonlóan itt is fontos, hogy ne mással foglalkozz közben, ne kezdj el a munkáról beszélni, vagy a telefonnal babrálni. A pároddal igyekezzetek a gyermekek dolgairól érdeklődni, mi van a barátaikkal, az osztálytársakkal, milyen hobbi vonzza őket éppen, és a többi. Ha pedig nagyobb gyerekről, gyerekekről van szó, megkérhetitek őket, hogy találják ki ők, hogy mi legyen a közös program. Előbb-utóbb úgysem az lesz a lényeg, hogy mit csináltok, hanem az, hogy együtt teszitek.

Szakíts időt a párodra

Ne feledkezz meg a kapcsolatotok ápolásáról, hiszen a párod az a személy, aki mindig a te oldaladon áll. Legyen minden hónapban legalább egy alkalom, amikor csak egymásra szenteltek egy estét, és egy randi keretein belül élvezitek egymás társaságát. Legtöbbször, ha épp el vagy havazva a munkahelyi és/vagy otthoni teendőiddel, valószínűleg a partnered lesz az első, akit elkezdesz elhanyagolni, miközben megpróbálod utolérni magad. Néhány családban talán ezt a havi egy alkalmat is nehézkes lehet összehozni, esetleg nincs rá keretetek, hogy elmenjetek valahova, ám nem kell, hogy mindez akadályt jelentsen. Ha van kertetek, egy esti közös sütögetés is nagyon jó megoldás, vagy egyszerűen csak leültök egy-egy pohár borral, hogy beszélgessetek egymással, egymásról, a kapcsolatotokról – és nem a munkáról vagy a gyerekekről!

Énidő

Ha nincs egy kevés időd magadra is a mindennapokban, másokra sem fogsz tudni minőségi időt fordítani. Az énidő alatt végzett tevékenység segít feltöltődni, igenis foglalkoznod kell a saját szükségleteiddel is. Hetente vagy havonta egyszer menj el egy napra a közeli wellnessbe, vagy végy egy otthoni forró fürdőt, miközben relaxálhatsz, vagy csak olvass egy jó könyvet esténként lefekvés előtt. Járj el sportolni, legyen egy hobbid. Ha nem szánsz elegendő időt önmagadra, a felgyülemlett stresszt akaratlanul is a hozzád közel állókon fogod levezetni, és bizonyára ez az, amit a legkevésbé szeretnél.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .