Játsszátok azt, amit a gyerek akar!

játék gyerekkel

Már a legkisebbek is mutatják, kifejezik valamilyen formában, mit szeretnének. Talán az elsők között hangzik el a friss anyukák felé a kérdés: ismered már a jelzéseit, összeszoktatok már? Nem szabad elfelejtenünk a jelzéseit észrevenni a későbbiekben sem. Mindig figyelnünk kell rá.

Hajlamosak vagyunk ugyanis, hogy miután elkezd folyékonyan beszélni, már csak arra figyelünk, amit mond. Elvárjuk, hogy most már szavakkal fogalmazza meg a problémáját. De hogyan is tudná jól kifejezni az érzelmeit? Néha még mi magunk sem tudjuk igazán.

Játék tippek kisgyerekekkel

Csecsemő és a játék

Amíg pár hónapos a kisbabánk könnyen segíthetünk, ha nyűgös. Szinte bármi lehet érdekes az első időszakban. Sőt leginkább minden az, ami nem játék. Ásványvizes palack, képek a falon, vicces hangok, amiket a száddal adsz ki. Ha egy másik helyiségbe visszük őt, akkor is rögtön elszáll a fáradtsága, kedvetlensége. Ha énekelsz, dúdolsz neki, miközben a mellkasodon pihen, megnyugszik, könnyen elszundít.

Ezeket játszd egy 1-3 éves gyerekkeljáték a szabadban

Amikor 1 év körüli a gyermek, legyetek minél többet a szabadban. Fontos a mozgás;
a séta és szaladgálás mellett rengeteg lehetőség nyílik még arra, hogy levezesse az energiáit. Leguggol a csigához, hangyához, csúszdára mászik, csúszik, hintázik, motorozik, rollerezik, és így tovább… ismerkedik a világgal.

1,5 -2 év körül már rengeteget lehet otthon kreatívkodni, alkotni. Vágni, ragasztani, hazavinni a terméseket és állatokat készíteni. Tojástartóból virágokat, wc papír gurigából golyópályát. Figyelj rá, hogy ha a kedvenceit veted be, biztosan könnyebben elsajátítja a színeket, számokat. Színes gyurmából is készülhetnek a kisautók, melyeket megszámolhattok, sőt vásárlós játék is lehet a folytatás.

Mesélj gyermekednek minél többet. Első időkben a Ti napotokról, később a környezetetekről.

Ültesd az öledbe és mesélj neki napközben is. Figyelj a hangsúlyozásra, az artikulálásra, ne legyél túl gyors, vagy túl halk. Változtasd el a hangod, utánozd a szereplők hangját. Nem kell értelmezni a mesét, hagyd, hogy ő fejbe összerakja magának. Persze, ha kérdése van, válaszolj neki. De az is jó lehet, ha visszakérdezel: szerinted miért? Beszélgessetek. Ne vágj unott fejet akkor sem, ha századjára is ugyanazt a mesekönyvet viszi oda hozzád. Próbáld ki, hogy egy-két szó helyett mást mondasz, vicces lesz, ahogy kijavít majd. Eljön majd az idő, amikor ő mesél neked vagy amikor önálló játék során használja a mesében szereplő szavakat, kifejezéseket.

Játék egy 3-6 éves gyermekkel

Az óvoda környékén megjelenik a szerepjáték. Hagyj neki teret, időt. Csak ülj a közelében és nézd, figyeld milyen kreatív és mennyire beleéli magát a történetbe. Játssz te is ha kéri, nem baj, ha újra és újra ugyanazt, neki ez nagy élmény, és rengeteget fejlődik tanul általa.

Ha szívesebben játszanál mást is az autók tologatása helyett, vesd be a következőket: legyetek ti a bűnöző-rendőr páros, az üldözős, kergetőzős játék jó móka, ha elfáradnál, akkor mutass sorompót vagy stoptáblát vagy engedd meg, hogy elkísérjen a börtönbe, ahol végre szusszanhatsz!

Ami biztosan tetszik majd mindkettőtöknek: nézzetek meg egy mesét aztán játsszátok el. Pihenés, majd szerepjáték sok kreativitással, megtornáztatva a memóriát és persze biztosan önfeledt nevetés a vége.

Tanácsok szülőknek

Azt gondolom, már a gyermek pár hónapos korától kezdve figyelni kell arra, hogy legyen idő az önálló játékra. A pár perceket egyre jobban bővítve hagyd őt, hogy tágítsa a látókörét, hogy élvezze a felfedezéseket egyedül. Ne mondd, mutasd meg neki minden új játék esetében, hogyan kell játszani, hagyd, hogy rájöjjön. Nem baj, ha ő másképp játszik vele. Az sem, ha mindig ugyanúgy.

Abba is gondolj bele, hogy ő ezt élvezi, neki így jó. Mutass neki új dolgokat, de hagyd meg neki a döntést. Nem számít, ha nem fogadja el a tanácsodat, ha megy a saját feje után. Örülj, hogy van saját akarata. Örülj, hogy ki tudja fejezni, hogy mit akar. Picit irányítsd csak a játékot, a humorkészletedet és a kreativitásodat alkalmazva, úgy, hogy mindkettőtöknek igazán örömteli legyen az együtt töltött idő!

képek: pixabay.com

Erről a témáról a Család rovatban olvashatsz többet!

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .