Jövő májustól két évre csökken a gyes

Jövő májustól két évre csökken a gyes

A 2010. május elseje után születő gyerekeknél már csak kétéves korig jár a gyermeknevelési segély (gyes) az eddigi három év helyett – döntött hétfőn az Országgyűlés 199 igen, 159 nem szavazattal és 2 tartózkodás mellett.

Az Országgyűlés ezzel újra elfogadta a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, a gyermekek védelméről szóló törvény, valamint egyes szociális tárgyú törvények módosítását.

A törvénymódosítás a gyes idejének csökkentése mellett azt is tartalmazza, hogy a gyermekgondozási díj (gyed) legfeljebb annyi időre vehető igénybe, mint amennyit a szülő biztosításban töltött, és ugyanúgy mint eddig, maximum a gyermek kétéves koráig jár.

A módosítás szerint nem emelkedik jövőre a családi pótlék. A családi pótlék összegét az idei szinten fagyasztják be, folyósítását az eddigi maximum 23 évről 20-ra csökkentik.

A jogszabály szövegét a köztársasági elnök kifogásaira válaszul kiegészítették egy paragrafussal, amely október 15-ig több feladatot is szab a kormánynak, például törvényjavaslat benyújtását a közszférában a kötelező részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésére azoknál a kismamáknál, akik a gyermekgondozási ellátás igénybevétele után a korábbi munkahelyükre szeretnének visszatérni, gyermekük két és hároméves kora között.

mti

hirdetés

11 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Bízzunk bene, hogy minden visszafordul a tavasszal, ez nem állapot ami most megy.
    Sem a gyereknek nem jó sem az anyának, nem csak anyagilag bomlasszák szét a családokat, hanem érzelmileg is. Kell a három év, ezta az idióta kormányt, remélem nem sokáig nézegetjük már…

  2. Én is ezen fáradozom kőkeményen már kb. 5 hónapja, hogy itthonról dolgozhassak, és még nagyon az út elején állok, mert a munkaadók nem elég rugalmasak az otthoni munkával kapcsolatban kishazánkban. Pedig a 2 kicsi gyermekem mellett nagyon nem mindegy, hogy bejárok a munkahelyemre, vagy itthonról dolgozhatnék. Márcsak azért sem, mert itthon a legnagyobb lelkinyugalomban dolgozhatnék, és nem kellene áskálódó, rosszindulatú fúria kolléganők velejéig gonosz és stresszelő stílusát elviselnem, ami csak mérgezi a munkahelyi légkört.

    A másik: az egy dolog, hogy a 2010 májusa után születettekre vonatkozik a program, de aki most otthon van mondjuk az elsőszülöttjével és 2010 májusa után fog megszülettni a második babája, azokkal mi van????? Azoknak a második gyermekük már mehet 1 éves korában a bölcsibe csak csupán azért, mert a mindenkori kormány a kisgyermekes családokat szívatja anyagilag, de sajátmaguknak megszavazzák a nagyösszegű pénzeket? Bakker, így könnyű élni! De velünk kisgyermekes családokkal mi lesz??????????

    • Embere válogatja, de a távmunkának nagy veszélyei vannak. Egybefolyik az ember napja. Ha valakinek van pl 6 órai munkája, az 6 óra elfoglaltság otthon is. Számomra az azt jelenti, hogy 6 óráig ülök az asztalnál, és legfeljebb pisilni állok fel. Emellett nem lehet gyerekezni. Ha viszont gyerekezek mellette, a 6 órai munka 12-13 óra lesz, és sokkal fárasztóbb, sőt még adott esetben azt is megkapja az ember, hogy egész nap itthon voltál, mégsincs kész semmi házimunka. Ha az ember eljár, fel kell kelni, adni kell magára, és bár az elején tényleg nehéz, de könnyebb visszailleszkedni a mindennapokba, a kollegáktól tudunk tanulni. Persze feltéve, ha kap munkát, meg ha nem nagyon távoli, kieső helyen él valaki, vagy egyéb körülmény nem kényszeríti az ellenkezőjére…

  3. A közszféra tartozik állami irányítás alá, ezért ott kötelezhetnek, a versenyszférában nem.

    A 2010 májusa után születettekre vonatkozik a program, nem azokra, akik akkor lesznek 2 évesek.
    Igazából azt lenne jó elérni, ha minél többet tudnának otthonról dolgozni.

  4. Mennék én dolgozni, de nincs hely a bölcsiben, szerencsére minden nagyszülő dolgozik, pedagógus fizetésből, hogy fizessek ki 53 e forintot a családi napközire?Röhej…

  5. Nem az lenne a nagy baj, hogy ha bölcsibe adnád, és mennél dolgozni. Ha mindez így valóra válna. Merthogy nem valószínű, hogy felveszik, ha most íratod be, és örülj, ha van hova menned dolgozni, olyan hely, ahonnan nem rúgnak ki, ha otthon kell lenni a gyerekkel, és nem este 10-ig vagy két műszakban… Merthogy a legtöbben ezzel a problémával küzdenek, ha kevés a végzettségük azért, ha meg magas, akkor azért, mert mondjuk például műszaki menedzsert ritkán keresnek egy multicégbe 6 órásnak…
    Tényleg csak a közszféra, ahol még relatív nyugi van, de onnan meg egyre nehezebb a visszatérés utána az „életbe”, a versenyszférába. Ott meg mindenki kizárólag rövid távon gondolkodik…

  6. Ezt most nem értem… Miért kellene 16 hósan bölcsibe adni a gyereket, ha csak májusban lesz 2 éves? Akkor nem 24 hósan megy bölcsibe?

    Amúgy pedig jellemző, hogy csak a közszférában dolgozókon kell mindig segíteni. :(((

  7. A közférán kívűl dolgozókkal mi a helyzet? És ha májusban tölti a gyermek a 2. életévet akkor mikor adjam be a bölcsibe?? már 16 hónaposan? elvárják, hogy a gyermek bölcsibe kerüljön és az anyuka menjen dolgozni!? Mert jelenleg ez a helyzet, Legalábbis felénk..

    • Mert a közszférában az állam a munkáltató, és saját magát tudja kötelezni. A versenyszférában csak ösztönözni tudja a munkálatatókat – állítólag lépnek majd ebben is, hát majd meglátjuk. Elég rövid idő ez ahhoz, hogy megváltozzon a munkaadók szemlélete.

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .