Mi a teendő, ha apa kéri a GYED-et?

Számos oka lehet annak, hogy az apuka kéri a gyed-et. Pl: Aaz anya nem jogosult rá valamilyen oknál fogva, az apa szeretne otthon lenni a kisgyermekkel és az anya megy vissza dolgozni, az apának magasabb a jövedelme, így a gyed összege is magasabb lesz.

Az anya nem jogosult

Ha az anya nem jogosult a gyed-re, mert nincs biztosítási jogviszonya, akkor az apa leghamarabb a gyermek 169. napos korától kérheti az ellátást, ha továbbra is dolgozni szeretne, így az összeg nyilván kedvezőbb lesz a 28.500 forintos gyes-nél.

Apa szeretne otthon maradni

Amennyiben az apa szeretne otthon maradni a gyermekkel, akkor az ügyintézés ugyanúgy folyik, mintha az anya kérné az ellátást, csak éppen az apuka munkáltatójánál kell leadni az igénylést. Az anyuka pedig mehet dolgozni.

Nő a GYED összege!

Anyagilag így kedvezőbb

Abban az esetben azonban, ha az anya jogosult az ellátásra és van munkahelye is, de anyagi megfontolásból inkább az apa kéri a gyed-et, már gondok szoktak adódni. Nagyon sok, hozzám segítségért forduló kismama jelezte, hogy a munkáltatója nem kezeli jól ezt a helyzetet. Sok esetben hibás döntések születnek, amit később már nehéz megváltoztatni.

Az anyuka is jogosult a gyed-re és szeretne otthon maradni, de az apuka jövedelme a magasabb, ő viszont dolgozna tovább változatlanul és mellette igénybe venné a GYED-et. Mit lehet ilyenkor tenni?

Ebben az esetben amikor az anya részére lejár a csed folyósítása, jelezni kell írásban a munkahelyén, hogy fizetés nélküli szabadságot kér a gyermek hároméves koráig. Nem kell a munkaviszonyt megszüntetni, hiszen az Mt.128§. alapján a szülő kérésének megfelelő időtartamban biztosítani kell a fizetés nélküli szabadságot. Ennek a távollétnek nem feltétele, hogy közben az anya igényelje a gyed-et vagy a gyes-t. Tehát ezt a munkáltató sem szabhatja meg feltételként, hiszen amiért az anya kérte a fizetés nélküli szabadságot az megvalósul. Otthon marad és gondozza a gyermeket.
A gyermek 169. napos korától pedig az apa kérheti a GYED-et úgy, hogy közben folyamatosan dolgozik mellette.

Azonban az anyának számolnia kell azzal, hogy ezalatt az időszak alatt neki szünetel a biztosítási jogviszonya. Ezért fizetnie kell saját maga után a havi 7.320 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ezzel csak az ingyenes orvosi ellátásra lesz jogosult a szülő. Tehát újabb terhesség esetén nem tud táppénz igénybe venni, és ez kieső idő lesz a későbbiekben is.

Apasági juttatások

Fontos, hogy ha újabb gyermeket is tervez a család, előtte alaposan gondolja át, hogy melyik szülő, mikor, milyen ellátást igényel. Ebben itt tudok segíteni.

Lehetőség van a Facebookon is csatlakoznod a zárt csoportunkhoz, ahol már több mint 20.000 szülő van. Itt,  a csatlakozási kérésnél írd a „Babafalva” jelszót a mezőbe!

Veresné T. Mónika - tbellatasok.hu

hirdetés
Kérdéseiteket az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai kapcsán (CSED, GYED, táppénz), a családtámogatás ellátásokkal (anyasági támogatás, családi pótlék, GYES, GYET), szociális ellátások (ápolási díj, megváltozott munkaképességűek ellátásai) valamint munkaügyi, munkavédelmi kérdésekben várom.
Előző cikkHogyan altasd el a kisbabád? Vicces tippek
Következő cikkNoah House – A Szabadság Háza

12 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Tisztelt Hölgyem/Uram!

    Párom időszakos külföldi munkalehetőséget kapott (1-4 év) és emiatt felmerült a lehetősége, hogy a második évben én, az apa mennék el GYED-re.
    Valami olyasmit hallottam, hogy ennek az ellátási formának feltétele a Magyarországon való tartózkodás, de ezt ki ellenőrzi, illetve hol húzódik a határ, mmint a külföldi vs magyarországi tartózkodás tekintetében?
    Pl. ha egy vagy két hetet Magyarországon vagyok a gyerekkel, ahol természetesen továbbra is a bejelentett címe lenne az mennyiben lenne problematikus?

    Válaszát előre is köszönöm.

    Tisztelettel,

  2. Egyéni vállalkozó vagyok 36 órás munkaviszony mellett, jelenleg én vettem igénybe a munkahelyen után miután ott magasabb volt a fizetésem a CSED-et, most azt szeretnénk ha a férjem venné igénybe a GYED-et, és mivel én terhes vagyok a második babával ezért én a vállalkozásomból kifolyólag elmennék táppénzre. Első babánk 2019.12.28..-án született, és most 6 hetes terhes vagyok. Kérem írja meg lehet-e a férjem GYED-en az első babával én pedig táppénzen a másodikkal.
    Válaszát előre is köszönöm:
    Tisztelettel:
    Kiss Lili

  3. Jó napot kívánok
    Lenne egy kérdésem ha apuka veszi igénybe a gyed extrát a kisebbik gyermekünk most tölti be a 6.honapot és innentől tudná igényelni a munka helyen
    De azt tudom hogy tőlem a kicsire kapot gyest elveszik
    Viszont még van 2 fiú gyermekünk akik ikrek és nekik suli kezdés évekig folyositjak a gyest az az a dupla gyest Azt tőlem elveszik vagy csak azt amit a kisebbikrd kapok?
    Most jelenleg 3 gyest kapok így összesen elveszik mind a 3 mat vagy csak azt amit a kisebbik gyermekemre kapok? Köszönöm a válaszát előre is

  4. Kedves Mónika !
    Én jelenleg diplomás gyeden vagyok. Most lehetőségem van arra, hogy mint kezdő, egyetemet végzett
    diplomás kedvező feltételekkel munkaviszonyt létesítsek. A férjem vállalta, hogy otthon marad és a gyermeket ellátja, ezért szeretné igénybe venni a gyedet. ( kb. 8 hónapra )
    Kérdésem az, hogy a munkáltatója -. a bejelentése után – ezt megakadályozhatja-e ?
    Mit javasol, mit tegyen ?
    Előre is köszönöm a válaszát.
    Tisztelettel. Schmiedt Judit

  5. Tisztelt Szakértő!
    A férj szeretne Gyedre menni de a feleség a CSEDE-T a szülést megelőző 3.héttől vette igénybe.
    Ez alapján a 169. naphoz hiányzik még 3 hét
    Az a kérdésem,hogy a férj ettől függetlenül a Csed lejártát követően igényelheti a GYEDE-t?
    Amennyiben nem hogyan célszerű azt a 3 hetet megoldani?
    Köszönöm a segítségét!

  6. Kedves Mónika !
    Az lenne a kérdésem, hogy mehet-e a férjem GYED-re ha én közben itthon vagyok főállású anyaként ? Én csak GYES-t kapnék, az ő GYED-e több lenne. Vagy az lehetőség-e hogy én akkor őstermelő lennék? ( tanyán lakunk lehetséges lenne )

  7. Kedves Mónika!
    Egy olyan kérdésem lenne, hogy nekem nincs meg az éves munka viszonyom ezért nem vagyok jogosult a gyedre viszont az élet társamnak 2 éves munka viszonya van és ő menne el gyedre. Mennyi az a minimális idő amit otthon kell töltenie a gyed jogosultsága miatt??Valamint amíg otthon van a fizetést és a gyedet is párhuzamosan kapja???

  8. Kedves Mónika!
    Lenne egy kérdésem GYED igénylés témakörben. Családsegítőként dolgozom és van egy kliensem, akinél felmerült ez a kérdés.
    Az anya 2018. decemberében szült egy kisbabát, koraszülöttként, nem volt a terhesség alatt sem munkaviszonya, így ő nem jogosult sem a CSED-re, sem a GYED-re. Az apa 25 éve ugyanannál a cégnél hivatalos munkavállaló.
    Jól gondolom, hogy az édesapa a gyermek 169. napos korától kérheti a munkáltatójánál a GYED-et, de ő továbbra is dolgozna az anya pedig otthon lenne a kicsivel és fizetné maga után a TB-t?
    Illetve amíg a gyermek be nem tölti a 169. napos korát, addig az édesanya megigényelheti arra a 169 napos időtartamra a GYES-t, majd mikor az apa a GYED-et kéri, akkor azt lemondaná? Ez így lehetséges? És az anya GYES igénylése nem fogja akadályozni, vagy negatívan befolyásolni az apa GYED igénylését?
    Nagyon köszönöm a válaszát!
    Tisztelettel:
    Csordás Tímea

    • Kedves Mónika!
      2017 dec 21en szultem. Munkaviszonyom 2017 januar 20an megszunt. 2017januarig folyamatosan volt munkaviszonyom.

      Jar igy nekem a gyed? Visszamenoleg igenyelhetem e meg. Egyedulallo vagyok, az apa csak nevere vette a gyermeket. Ilyenkor mi a teendo. Jelenleg gyesen vagyok. Az apa ebben az esetben igenybe veheti a gyedet, hogy nem elunk egyutt?
      Valaszat elorre is koszonom.
      Udvozlettel
      F Andrea

      • Üdvözlöm Mónika!
        A következő lenne a kérdésem a gyed-del kapcsolatba.Én most 9.hónapban lévő anyuka vagyok. Terhességem alatt ugyan voltam munkaviszonyban, de a munkaviszonyi idő kevés a Gyed igényléséhez és korábban sincs meg.Az apukának pedig megvan a szükséges munkaviszony, de ennél a munkahelynél már nem dolgozik. Ő igényelheti ígyis a gyedet. És hogyan?
        Válaszát előre is köszönöm.
        Üdvözlettel
        K. Magdolna

    • Kedves Mónika!
      Várhatóan 2019. októberben fog megszületni az első gyermekünk. Sajnos a terhességem alatt nem volt munkaviszonyom, a TB magam fizetem. Így nem leszek jogosult sem a CSED-re, sem a GYED-re. A páromnak viszont megvan a feltétele a GYED igénylésre. Jól gondolom, hogy Ő a gyermek 169. napos korától kérheti a munkáltatójánál a GYED-et, de ő továbbra is dolgozna én pedig otthon maradnék babával és fizetném tovább magam után a TB-t?
      Illetve amíg a gyermek be nem tölti a 169. napos korát, addig megigényelhetem arra a 169 napos időtartamra a GYES-t, majd mikor a párom a GYED-et kéri, akkor azt lemondanám? Ez így lehetséges? A GYES ideje alatt is kell fizetnem a TB magam után?
      Nagyon köszönöm a válaszát!
      Tisztelettel:
      Török Barbara

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .