
Témakörök: könyvelés, adótanácsadás, vállalkozásindítás, non-profit könyvelés
A szakértő elérhetőségei:
honlap: vallalkozasinditas.hu
e-mail: [email protected]
telefon: 06 30 342 5600
14 éves könyvelői háttérrel (Reg.sz.: 124445) várom a kérdéseket magánszemélyek adózásával, egyéni vállalkozások, társas vállalkozások alapításával, alapítást megelőző teendőikkel kapcsolatosan. 1997. óta egyéni vállalkozások, őstermelők és társas vállalkozások (Bt-k, Kft-k) könyvelési feladatait, 2006-tól pedig nonprofit szervezetek könyvelését is végzem. Szakmai ismereteimet a közgazdasági érettségi után mérlegképes tanfolyamon szereztem, majd közgazdászként számvitel specializáción végeztem a főiskolát.
14 évvel ezelőtt a fiam születésével kezdődött el az itthoni, könyvelői pályafutásom. Először csak megbízási szerződéssel, majd pedig már családi vállalkozás keretein belül végzem a könyvelési/tanácsadási tevékenységet. 1997 óta könyvelünk egyéni vállalkozókat és társaságokat. Betéti Társaság formájában 2003. óta működünk. 2006. óta pedig vállaljuk non-profit szervezetek teljeskörű könyvelését.
Különleges ajánlataink:
- Indulás előtti tanácsadás
- Bejelentési kötelezettségek teljesítése
- Számviteli politika, szabályzatok igény szerinti elkészítése
- Hatóságok előtti képviselet meghatalmazás alapján
Standard számviteli szolgáltatásaink
- Könyvelés egyszeres és kettős könyvvitel szerint
- Naplókönyv, pénztárkönyv vezetése
- Vállalkozó kivét számfejtése,
- Bevallások,adatszolgáltatások elkészítése és ügyfélkapus továbbítása
- Teljes körű bérszámfejtés
- Analitikus nyilvántartások vezetése
Sok gyed/gyes-en lévő édesanya keres fel azzal a kérdéssel, hogy vállalkozni szeretne, illetve csak vállalkozói formában tudna a gyermek mellett dolgozni. Viszont nincs tisztában azzal, hogy ezt milyen formában, milyen költségek mellett tudja megtenni.
Munkám során rájöttem, hogy a legfontosabb döntés a vállalkozásindítást megelőzően következik be. Már a vállalkozás indításakor olyan fontos kérdésekről kell dönteni, mint az áfakörbe való belépés, adózási mód választása. Már a társasági szerződés írásakor szükség lenne könyvelői tanácsadásra, hiszen nem a magas járulékfizetési terhek miatt nem mindegy, hogy mi tartalmaz a társasági szerződés. Sokszor mondatokon, szavakon múlik az esetleges alacsonyabb mértékű járulékfizetés. Ezért ma már nélkülözhetetlen egy könyvelő/adótanácsadó közreműködése a vállalkozásindítást megelőzően.
Amennyiben Ön is vállalkozásalapításon gondolkodik, illetve már meglévő vállalkozásával gondjai vannak, nem tudja hogyan tovább, írja meg a gondját. Segítek megoldást találni.
Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.
Felhívjuk szíves figyelmed, hogy szakértőink válaszai nem minősülnek a Ptk. alapján megbízásnak, a válaszokban foglaltakat az általad, saját felelősségedre felvázolt adatközlésen alapulnak, melyekért felelősséget vállalni nem tudunk.
Kedves Ildikó,
Szeretnék vállalkozást indítani, a weboldalam már készül. Bizonyos szolgáltatásról lenne szó (training, coaching) 2011.Júl28-án született kisfiam, a TGYÁS már lejárt.
Milyen vállalkozási formát válasszak, hogy később lehetőségem legyen visszamenni a munkahelyemre, de esetleg másodállásként megtarthassam a szolgáltatói tevékelységemet? A legjobb lenne, ha a munkahelyem nem is értesülne a tevékenységemről.
A férjemnek van egy EVÁ-s Bt-je, a legyegyszerűbb talán azon keresztül lenne jó számlázni? De pályázatot nyertem (Leader – Helyi Vidékfejlesztési), ami miatt a cég székhelynek egy bizonyos helyiségben kell lennie, ahol az állandó lakcímem is van. A Bt budapesti székhelyű, az nem megfelelő a pályázet szempontjából. Vagy a pályázaton nyert összeget lehívhatom cégalapítás nélkül is, mint magánszemély (az elszámolható kiadások, amire pénzt nyertem: grafikai szolg, számítástechnikai eszközök – laptop telefon, irodabútor)?
Köszönöm válaszát előre is!
Mivel a férjének már van egy EVA-s Bt-je így igen abból is lehetne számlázni.
GYED alatt Ön nem végezhet munkát, mivel a TGYÁS már lejárt ezért feltételezem, hogy Ön most GYED-en van, tehát munkát nem végezhet, illetve végezhet, de ha már a Bt-ben alkalmazott lesz akkor a GYED jogosultságát elveszti.
Mivel a pályázatot nem látom így a feltételeket sem ismerem, elméletileg a lehíváshoz már rendelkeznie kell a vállalkozással. Viszont ha Ön nyert, akkor Önnek kell a munkát végeznie? Mert ebben az esetben a GYED már nem járna. Azt javaslom, hogy a nyertes pályázattal keressen fel egy adótanácsadót személyesen, hogy a kérdésére választ kaphasson, így távolról és a pályázat hiányában nem tudok Önnek konkrétan segíteni, csak személyesen.
Köszönöm nagyon gyors válaszát!
GYED mellett úgy tudtam dolgozhatok max 30 órában, vagy otthonról. Tévedek?
Igen igen, a pályázatot még tisztázni kell. De igen, nekem kell a munkát végezni, de még nem kezdtem el.
Köszönöm
Kedves Ildikó!
Családi kedvezmény érvényesítésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Jelenleg GYED-en vagyok(kb. 80000.-), februártól GYES-en. Nyilatkoznom kellene, hogy ki veszi igénybe a családi adókedvezményt. (3 gyerek van, 2 kedvezményezett 1 főiskolás) A férjem épp munkanélküli. Tehát csak én tudnám igénybe venni jelenleg. A kérdésem az lenne, hogy kötelező-e most nyilatkozni? A férjemnek lehet, hogy jövő hónapban már lesz munkája, így jobb lenne, ha Ő venné igénybe. Mi a teendőm?
Ha én érvényesítem, akkor milyen összeget írjak , milyen Ft. összegben szeretném igénybe venni?
Válaszát előre is köszönöm.
Ajsa
Kedves Ajsa!
A nyilatkozat nem kötelező, de ajánlott, hiszen így magasabb nettó jövedelemhez juthat (természetesen majd a következő adóbevallásban is lehet érvényesíteni azt amit havonta nem kapott meg)
A nyilatkozat minden hónapban változtatható, hiszen előállhat változás, ebben az esetben pedig csak egy új nyilatkozatot kell a munkáltató felé benyújtatnia.
eltartottanként és jogosultsági hónaponként egy és kettő eltartott esetén 62.500.-Ft
Három vagy annál több eltartott esetén 206.250.- Ft
Kedves Ildikó,
Azt szeretném megkérdezni, hogy lehet-e Gyed, gyes -hez családi adókedvezményt kérni. Ápr-tól már csak gyes-en vagyok, okt-tól dolgozok újra valószínűleg.
Férjemmel válófélben vagyok, és most nem tudom ki nevére töltsem ki az adókedvezményt. Van-e értelme saját részemre, kapok-e vissza pénz a gyed,gyes-után is , ha én töltöm ki? (a gyedem 70.000Ft)
köszönöm,
Ildi
Ebben az esetben én a saját nevemre igényelném, viszont a törvény szerint házastársak megoszthatják egymás között. Kérdés, hogy van -e értelme válófélben lévők között a megosztásnak.
GYED után igen lehet igényelni, hiszen abból is vonnak adókedvezményt, amikor pedig elválnak már amúgy is csak az igényelheti aki a családi püótlékot kapja. Így ebben az esetben Önnek kell döntenie, hogy az Ön számára mi a legmegfelelőbb választás.
Tisztelt Ildikó!
A segítségét szeretném kérni a családi adókedvezménnyel kapcsolatban.
24 hetes terhes vagyok, még egy hónapot dolgozom a munkahelyemen utána TP-n leszek, mert sajnos már nincsen szabadságom. Mivel a tájékoztatásom elég sokára következett be a családi adókedvezménnyel kapcsolatban, így ezidáig nem tudtam igénybe venni. Tudom, hogy az adóbevallásnál ezt utólagosan megtehetem. Az lenne a kérdésem Ön felé, hogy visszamenőleg augusztus 10-től ezidáig nem igényelhetem vissza most?(a munkáltatómtól ezt a tájékoztatást kaptam) Csak az éves adóbevallásomban?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Tímea
A munkáltató tájékoztatása megfelelő, mindenki aki nem igényelte havonta az adóelőleg levonásakor, most az adóbevallásában megteheti.
Tisztelt Könyvelő!
Az lenne a kérdésem, ha csinálok egy új céget egy Kft akkor le tudom írni az adóból mondjuk a lakás törlesztőrészletét mint bérleti díj? Van erre valami lehetőség?
Köszönettel.
Vállalkozás esetében minden elszámolható ktg-ként ami a vállalkozás érdekében merül fel és a számla a vállalkozás nevére szól.
Tehát a törlesztő részlet ebben az esetben nem számolható el, hiszen nem a vállalkozás érdekében merül fel és nem is a vállalkozás fizeti, hanem Ön mint magánszemély. Annak viszont nincs akadálya, hogy Ön mint magánszemély a lakás egy részét a vállalkozásnak bérbeadja. Ebben az esetben a szükséges adó megfizetése merül fel és máris elszámolható.
Kedves Ildikó,
2008-ban halt meg a nagypapám.Édesanyám örökölt tőle egy kis vidéki házat, ami a végrendeletben 6M Ft értéken szerepel. Most, 3 év elteltével el szeretné adni, és úgy néz ki, 12 M Ft-ért megvenné valaki. A házért kapott összegért édesanyám egy bp-i lakást tervez venni, a hugom részére.
Kérdésem: kell-e, ha igen, mennyit kell adóznia édesanyámnak, ill. hugomnak az ügylet után? Ha nagy az adó összege, célszerűbb-e esetleg a saját nevére (nem a hugoméra) venni a bp-i lakást?
Válaszát előre is köszönöm!
Edina
Kedves Ildikó!
Bár még jelenleg gyed-en vagyok jövő szeptemberig, de már most készülök fejben egy saját vállalkozás indítására. Hogy erre mikor kerülhet sor, a válaszaitól függ majd. Végzettségemet tekintve szociológus vagyok. Jelenleg pénzügy-számvitelt tanulok, amely után a mérlegképes könyvelőit szeretném elvégezni.
Nagyon érdekel a szakma, és ezzel szeretném keresni a kenyeremet.
A kérdésem az alábbiak lennének:
– feltételezem a pénzügy-számvitellel még nem, inkább a mérlegképessel kellene saját vállalkozást indítanom, ugye?
– csak regisztrált mérlegképesként dolgozhatok önállóan?
– ha meglesz minden feltételem saját mérlegképes (otthoni) vállalkozásra, akkor ennek elindítási menete hogy történik, milyen formában érdemes indítanom? (gondolok itt arra, hogy az elején biztos kevés megbízása van egy friss vállalkozónak, viszont járulékok fizetése bevételtől függetlenül van).
A szociológiát is szeretném melléktevékenységemnek, és ha úgy adódik, férjemet is szívesen belevonnám, mint földmérőt, de ezek azt hiszem a kezdeti nehézségekbe nehezen férne bele. Szeretek mindent előre eltervezni, tisztán látni, hogy nyugodtan, céltudatosan tudjak készülni a dolgokra.
Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel:
H.V.Anita
Kedves Ildikó!
Ugyan, bérszámfejtőhöz kéne intéznem a köv kérdést, de mivel senkit nem találtam, ezért kérem, Ön próbáljon feleni rá, vagy további tanácsot adni, kihez fordulhatnék.
Kedves Ágnes!
Szeptember közepétől újra dolgozom gyes után. Csakhogy ez már egy új munkahely, ahonnan eljöttem, ott a szerződésem 2 éve lejárt.
Kérdésem csak annyi, h a második baba születése előtt mennyi időt kell ledolgoznom ahhoz, hogy kapjam majd a juttatásokat a baba második életévéig. Hol nézhetek ennek utána?
előre is köszönöm,
Mónika
A területileg illetékes Államkincstári Ügyfélszolgálaton tudnak Önnek erre felvilágosítást adni. Mivel a törvények mindíg változnak, ott is csak az aktuális állapotot tudják mondani.
Kedves Ildiko!! Annyi lenne a kérdésem,hogy : veszélyeztetett terhesként a táppénzes papíromat a munkahelyemre küldjem,vagy az egészségügyi pénztárhoz??Köszönettel N. Betty
A munkahely szükséges hozzá, mivel a tp-es papírhoz ki kell tölteni egy foglalkoztatói igazolást is
Kedves Ildikó!
A segítségét szeretném kérni. 2009. júluus 26-tól voltam tgyás-on az első gyermekemmel, a gyedet (legmagasabb összeget br. 100.100) 2010. január 09-től kaptam. Tavaly decemberben kiderült, hogy második babánk lesz, így 2011. január 10-től „papíron” visszamentem dolgozni, ami azt jelenti, hogy ettől a naptól kezdve táppénzen vagyok. A bruttó bejelentett bérem 211.800 Ft. Július 15-re vagyok kiírva a második babával, és ahogyan számolom a tgyás letelte ez időszakig december 29. Ha 17-én vagy utána szülök, akkor a gyed folyósítása 2012. január 01.
A kérdésem az lenne, hogy mennyi gyedet várhatok, ha dec. végétől számolják illetve, ha január-től számolják. Azt hallottam, hogy a táppénz nem jelent biztosítási időszakot, így nincs meg a 180 napom, tehát rosszabbul járnék, ha januártól kapnék gyedet?
2004 közepétől van folyamatos bejelentett munkaviszonyom.
Segítségét és válaszát nagyon köszönöm!
Anita
GYED számítással kapcsolatos kérdésére nem tudok felelősséggel válaszolni, mivel nem a szakterületem. Kérem szives megértését.