Klimáné Kerekes Ildikó könyvelő, adótanácsadó

Klimáné Kerekes Ildikó könyvelő, adótanácsadó

Témakörök: könyvelés, adótanácsadás, vállalkozásindítás, non-profit könyvelés

A szakértő elérhetőségei:
honlap: vallalkozasinditas.hu
e-mail: [email protected]
telefon: 06 30 342 5600

14 éves könyvelői háttérrel (Reg.sz.: 124445) várom a kérdéseket magánszemélyek adózásával, egyéni vállalkozások, társas vállalkozások alapításával, alapítást megelőző teendőikkel kapcsolatosan. 1997. óta egyéni vállalkozások, őstermelők  és társas vállalkozások (Bt-k, Kft-k) könyvelési feladatait, 2006-tól pedig nonprofit szervezetek könyvelését is végzem. Szakmai ismereteimet a közgazdasági érettségi után mérlegképes tanfolyamon szereztem, majd közgazdászként számvitel specializáción végeztem a főiskolát.

14 évvel ezelőtt a fiam születésével kezdődött el az itthoni, könyvelői pályafutásom. Először csak megbízási szerződéssel, majd pedig már családi vállalkozás keretein belül végzem a könyvelési/tanácsadási tevékenységet. 1997 óta  könyvelünk egyéni vállalkozókat és társaságokat. Betéti Társaság formájában 2003. óta működünk. 2006. óta pedig vállaljuk non-profit szervezetek teljeskörű könyvelését.

Különleges ajánlataink:

  • Indulás előtti tanácsadás
  • Bejelentési kötelezettségek teljesítése
  • Számviteli politika, szabályzatok igény szerinti elkészítése
  • Hatóságok előtti képviselet meghatalmazás alapján

Standard számviteli szolgáltatásaink

  • Könyvelés egyszeres és kettős könyvvitel szerint
  • Naplókönyv, pénztárkönyv vezetése
  • Vállalkozó kivét számfejtése,
  • Bevallások,adatszolgáltatások elkészítése és ügyfélkapus  továbbítása
  • Teljes körű bérszámfejtés
  • Analitikus nyilvántartások vezetése

Sok gyed/gyes-en lévő édesanya keres fel azzal a kérdéssel, hogy vállalkozni szeretne, illetve csak vállalkozói formában tudna a gyermek mellett dolgozni. Viszont nincs tisztában azzal, hogy ezt milyen formában, milyen költségek mellett tudja megtenni.

Munkám során rájöttem, hogy a legfontosabb döntés a vállalkozásindítást megelőzően következik be. Már a vállalkozás indításakor olyan fontos kérdésekről kell dönteni, mint az áfakörbe való belépés, adózási mód választása. Már a társasági szerződés írásakor szükség lenne könyvelői tanácsadásra, hiszen nem a magas járulékfizetési terhek miatt nem mindegy, hogy mi tartalmaz a társasági szerződés. Sokszor mondatokon, szavakon múlik az esetleges alacsonyabb mértékű járulékfizetés. Ezért ma már nélkülözhetetlen egy könyvelő/adótanácsadó közreműködése a vállalkozásindítást megelőzően.

Amennyiben Ön is vállalkozásalapításon gondolkodik, illetve már meglévő vállalkozásával gondjai vannak, nem tudja hogyan tovább, írja meg a gondját. Segítek megoldást találni.

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.

Felhívjuk szíves figyelmed, hogy szakértőink válaszai nem minősülnek a Ptk. alapján megbízásnak, a válaszokban foglaltakat az általad, saját felelősségedre felvázolt adatközlésen alapulnak, melyekért felelősséget vállalni nem tudunk.

hirdetés

296 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Kedves Ildikó!
    Nekem a következő problémám van:
    3 gyermekünk van, akik után a tavalyi évben a párom vette igénybe a családi adókedvezményt. Ő nyilatkozott stb. Én annak tudatában, hogy pár hónapon belül megszűnik a munkahelyem, nem igényeltem adókedvezmény. Aztán a sors úgy hozta, hogy egy hónap munkanélküliség után vissza tudtam menni 8 hónapra dolgozni ugyanide, de az adókedvezmény kérelmem elfelejtődött. Jelenleg egy másik biztosabb munkahelyen dolgozom, ahol nem követem el a tavalyi hibát és én is igényeltem a gyermekek után járó adókedvezményt. Most készítem a tavalyi évről az adóbevallásom. Azt szeretném kérdezni, tudom-e utólag érvényesíteni az adókedvezményt és ha igen, hogyan (kell-e nyilatkozat a férjem munkahelyéről, vagy esetleg az én volt helyemről). Sajnos erre való utalást nem találtam az interneten, ezért fordulok Önhöz. Segítségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szilvi

  2. Kedves Ildikó! Kérdésem az, hogy tervezünk 3. kisbabát, kb. akkor születne meg, amikor a második gyermekem már betöltötte a 3. évét. Jelenleg még 2 éves lesz, itthon vagyok, jövőre óraadónak visszamegyek tanítani a munkahelyemre, heti 4 órában. Ezek után,amikor lejár a gyes majd, és kb. akkorra esne a 3. gyermekem születése, hogyan számítódik a gyed? Ugyanúgy megkapom a jelenlegi gyedet, ha nem megyek vissza teljes állásba dolgozni?Válaszát köszönöm!K

  3. Kedves Ildikó!

    Jelenleg a férjem egyéni vállalkozásában mint alkalmazott vagyok foglalkoztatva 8 órában. A vállalkozás többféle tevékenységgel rendelkezik, én az ingatlanközvetítés és értékbecslés végzettségemmel (nem ez a fő tevékenység)- e téren próbálok tevékenykedni. 2012. május 01.-vel veszélyeztetett terhesség miatt táppénzre kell mennem, így nem tudom, hogy fenti tevékenységemet (mivel ez engedélyhez kötött) le kell-e jelentenem valahol vagy csak egyszerűen nem végzem. Ebben az esetben ugye Tgyás-ra és Gyedre is számíthatok? Köszönöm előre is válaszodat ,Heni

  4. Kedves Ildikó!

    A kérdésem az ingatlan értékesítési adózással kapcsolatos.
    2007.júliusában vásároltunk egy lakást 16,5M-ért, ráköltöttünk (számlával igazolt módon) 1M forintot.
    Most szeretnénk eladni 18-19M körül. Úgy tudom, hogy az ingatlanértékesítésből származó jövedelem ilyenkor (5. évben) már szja mentes. Ez így van?
    Ami jobban aggaszt az az, hogy 7M forintot számoltunk el a vásárlásnál mint lakásszerzési kedvezményt (ez ha jól tudom 2008-tól már megszűnt) anno úgy volt, hogy, ha az így vásárolt ingatlant 5 éven belül értékesítik, akkor erre az összegre adót kell fizetni. A kérdésem az lenne, hogy milyen mértékű adót kellene rá fizetni és, hogy mikortól mentesülnék ez alól. A lakás szerzésének (Földhivatali bejegyzésének) ideje 2007.07.14.
    Amennyiben mégis fizetnem kellene mentesülhetnék e ez alól valami módon?
    Nem jókedvünkből akarjuk eladni a lakást, hanem a rajta lévő devizahitel terhei mára már túl nagy terhet jelentenek.
    Válaszát előre is köszönöm
    Üdv
    Voila

  5. Jó napot kívánok!!!Segítsetek nekem mert megőrülök hogy mindenki mást mond!!!nos én 2011.szeptember 20-án született a bébim,júniustól táppénzen voltam,megigényeltem az adó kedvezményt ami ugye havonta 10 ezer ft??nem kaptam meg mert eljöttem táppénzre,agusztus 22 től elküldtek gyermekágyira,most már tudom hogy csak akkor kellett volna eljönnöm amikor született a bébi hát igy jártam,ezért nem bizok a mi könyvelőnkbe 🙂 most járt le a gyermekágyi,most márciusban már gyedet kaptam kemény 46 ezer ft-ot!!!még nem töltöttem ki a jövedelem pótlék papírt mert nem tudom mit írjak oda hogy igénybe vettem e az adókedvezményt 2011 re mert igénybe vettem de nem kaptam meg mivel eljöttem táppénzre,!!félek hogy nem fogom megkapni vissza menőleg az adókedvezményt,mit tegyek segítsetek ha tudtok!!!az egészről várok véleményt!!!mert nem tudom hogy ez igy helyes e ahogy az én könyvelőm mondta!!!köszönöm előre is puszi Jucus

    • Táppénz összegéből is igénybe lehetett venni a gyermekkedvezményt, meg kell nézni, hogy ott adták -e Önnek.
      A pontos választ a kifizetőnél tudja megkapni. Sajnos ez most olyan szerteágazó lett, hogy kinek jár és kinek nem, hogy azt így látatlanba nem lehet megmondani.

  6. Kedves Ildikó!
    A helyzetem a következö.Egy gyermekem után,2012 novemeréig vagyok jogosult a gyedre.Mimimálbéren voltam mindig.Bevittem ma a jövedelem kompenzáciorol szolo nyomtatványt az oephez,ahol azt mondták,hogy a kompenzáciot akkor kapom meg,ha nem igénylem 2012 re a családi adokedvezményt,h jobb ha azt a párom igénnyli(élettárs),csak akkor kapom meg.
    a helyzet az,h ö tavaly áprilisban elköltözött tölünk,most ugy néz ki lehet h visszajön.
    Összezavarodtam,mert én ugy értelmeztem,h feltétel a 2012-es évi családi adokedvezmény én nevemre történö igénybevétele(én 62.500 ft után igényeltem volna)és 2011 évi adojováirás a kompenzáciohoz(ez megvolt)!
    azt mondták nincs meg hozzá az adom.
    abban az esetben,ha a párom visszajön,tényleg jobb ha ö igényli? egyenlöre még a családi potlék is az ö nevére megy.Akkor megkapjuk a családi adokedvezményt és a kompenzáciot is?
    és ha mégse jönne össze,ha én a saját nevemben igényelem meg 2012-re az adokedvezményt,akkor valoszinü h nem kapom meg a gyed kompenzáciot novemberig???
    a másik kérdésem arra vonatkozna,h a párom tavaly januárban,azt mondta az ö fizetése magasabb,ezért hadd ö igényelje a családi adokedezményt,de én most mintha ugy értelmeztem volna h az egy gyerek után fix összeg,és gyeden lévöknek is jár ugyanannyi mint magasabb fizetésüeknek….ez igy van?és ha igen,azota h ö tavaly elment áprilisban,én utolag most az ado bevallásomban már nem érvényesithetem ezt tavaly májustol?Azt hiszem januárban aláiratott velem vmit h ö kapja de azt nem tudta ö sem h áprilistol már nem fog velünk élni….tehetek vmit ez ügyben?
    válaszát elöre is köszönöm!

    • Igen, jól tudja fix. összeg a családi kedvezmény. Így idén elképzelhető, hogy Ön is ki tudja használni teljes mértékben.

      Jó lenne tudni, hogy mire mondják, hogy nincs meg hozzá az adata? Mert ezt így bérpapírok nélkül és látatlanba sajnos nem tudom megmondani.
      utólagosan az adóbevallásban lehet érvényesíteni, ha a párja nem vette igénybe 2011. évben teljes mértékben, ezt tőle tudja megkérdezni, illetve az ő adóbevallása a támpont.

  7. KEdves Ildikó!
    Nem tudom tud-e segíteni, de talán igen. Én arról érdeklődnék járna-e nekem a gyed-hez a kompenzáció. Két felétele van ahogy tudom, hogy 2011-es évre igénybe vettem-e az adójóváírást (egyébként igen), a másik pedig hogy 2012-es évre a családi kedvezmény meghaladja az azt hiszem kb. 260.000 ft-ot. Ez a része nem annyira tiszta, mivel két gyerek után vesszük igénybe azt amennyit igénybe is lehet venni, és a férjem veszi, nem pedig én. Ez esetben jogosultak vagyunk akkor a kompenzációra vagy sem? Köszönettel: R. Ágnes

  8. Kedves Ildikó,
    Engem az érdekelene, hogy van-e jelenleg olyan törvényi szabályozás, ami támogatná a GYES-es lévők munkába való visszatérését, vagy támogatás a munkáltatók részére (adókedvezmény, stb), ami arra ösztönözné őket, hogy kismamát foglalkoztassanak?
    Köszönöm előre is a segítséget.

  9. Kedves Ildikó!

    Bár még jelenleg gyed-en vagyok jövő szeptemberig, de már most készülök fejben egy saját vállalkozás indítására. Hogy erre mikor kerülhet sor, a válaszaitól függ majd. Végzettségemet tekintve szociológus vagyok. Jelenleg pénzügy-számvitelt tanulok, amely után a mérlegképes könyvelőit szeretném elvégezni.
    Nagyon érdekel a szakma, és ezzel szeretném keresni a kenyeremet.
    A kérdésem az alábbiak lennének:
    – feltételezem a pénzügy-számvitellel még nem, inkább a mérlegképessel kellene saját vállalkozást indítanom, ugye?
    – csak regisztrált mérlegképesként dolgozhatok önállóan?
    – ha meglesz minden feltételem saját mérlegképes (otthoni) vállalkozásra, akkor ennek elindítási menete hogy történik, milyen formában érdemes indítanom? (gondolok itt arra, hogy az elején biztos kevés megbízása van egy friss vállalkozónak, viszont járulékok fizetése bevételtől függetlenül van).
    A szociológiát is szeretném melléktevékenységemnek, és ha úgy adódik, férjemet is szívesen belevonnám, mint földmérőt, de ezek azt hiszem a kezdeti nehézségekbe nehezen férne bele. Szeretek mindent előre eltervezni, tisztán látni, hogy nyugodtan, céltudatosan tudjak készülni a dolgokra.
    Segítségét előre is köszönöm!
    Tisztelettel:
    H.V.Anita

    • a könyvelői vállalkozás indításához mérlegképes végzettség sem elég, regisztráltnak is kell hozzá lenni (kivéve ha valaki csak egyszeres könyvelést vállal, ahhoz nem kell)
      Ha mindene meglesz akkor kérem újra tegye fel a kérdést, mivel most még előre tervezni nem igazán lehet. Ma a vállalkozási formák: Egyéni vállalkozás, Bt, Kft ezeket lehet létrehozni

      férjével együtt alapíthatnak Kft-t, ennek akadálya nincsen .

Comments are closed.