Klimáné Kerekes Ildikó könyvelő, adótanácsadó

Klimáné Kerekes Ildikó könyvelő, adótanácsadó

Témakörök: könyvelés, adótanácsadás, vállalkozásindítás, non-profit könyvelés

A szakértő elérhetőségei:
honlap: vallalkozasinditas.hu
e-mail: [email protected]
telefon: 06 30 342 5600

14 éves könyvelői háttérrel (Reg.sz.: 124445) várom a kérdéseket magánszemélyek adózásával, egyéni vállalkozások, társas vállalkozások alapításával, alapítást megelőző teendőikkel kapcsolatosan. 1997. óta egyéni vállalkozások, őstermelők  és társas vállalkozások (Bt-k, Kft-k) könyvelési feladatait, 2006-tól pedig nonprofit szervezetek könyvelését is végzem. Szakmai ismereteimet a közgazdasági érettségi után mérlegképes tanfolyamon szereztem, majd közgazdászként számvitel specializáción végeztem a főiskolát.

14 évvel ezelőtt a fiam születésével kezdődött el az itthoni, könyvelői pályafutásom. Először csak megbízási szerződéssel, majd pedig már családi vállalkozás keretein belül végzem a könyvelési/tanácsadási tevékenységet. 1997 óta  könyvelünk egyéni vállalkozókat és társaságokat. Betéti Társaság formájában 2003. óta működünk. 2006. óta pedig vállaljuk non-profit szervezetek teljeskörű könyvelését.

Különleges ajánlataink:

  • Indulás előtti tanácsadás
  • Bejelentési kötelezettségek teljesítése
  • Számviteli politika, szabályzatok igény szerinti elkészítése
  • Hatóságok előtti képviselet meghatalmazás alapján

Standard számviteli szolgáltatásaink

  • Könyvelés egyszeres és kettős könyvvitel szerint
  • Naplókönyv, pénztárkönyv vezetése
  • Vállalkozó kivét számfejtése,
  • Bevallások,adatszolgáltatások elkészítése és ügyfélkapus  továbbítása
  • Teljes körű bérszámfejtés
  • Analitikus nyilvántartások vezetése

Sok gyed/gyes-en lévő édesanya keres fel azzal a kérdéssel, hogy vállalkozni szeretne, illetve csak vállalkozói formában tudna a gyermek mellett dolgozni. Viszont nincs tisztában azzal, hogy ezt milyen formában, milyen költségek mellett tudja megtenni.

Munkám során rájöttem, hogy a legfontosabb döntés a vállalkozásindítást megelőzően következik be. Már a vállalkozás indításakor olyan fontos kérdésekről kell dönteni, mint az áfakörbe való belépés, adózási mód választása. Már a társasági szerződés írásakor szükség lenne könyvelői tanácsadásra, hiszen nem a magas járulékfizetési terhek miatt nem mindegy, hogy mi tartalmaz a társasági szerződés. Sokszor mondatokon, szavakon múlik az esetleges alacsonyabb mértékű járulékfizetés. Ezért ma már nélkülözhetetlen egy könyvelő/adótanácsadó közreműködése a vállalkozásindítást megelőzően.

Amennyiben Ön is vállalkozásalapításon gondolkodik, illetve már meglévő vállalkozásával gondjai vannak, nem tudja hogyan tovább, írja meg a gondját. Segítek megoldást találni.

Kérdezni a hozzászólásoknál tudsz és a választ is itt találod majd meg. Ha szeretnél azonnal értesülni róla, jelöld be, hogy kérsz e-mail értesítést, ha hozzászólás érkezik.

Felhívjuk szíves figyelmed, hogy szakértőink válaszai nem minősülnek a Ptk. alapján megbízásnak, a válaszokban foglaltakat az általad, saját felelősségedre felvázolt adatközlésen alapulnak, melyekért felelősséget vállalni nem tudunk.

hirdetés

296 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. egyedi adószámos magánszemély (7-es adószámos) lehetőségei nem változott. A kifizetőnek kell megállapítania, hogy biztosítotti jogviszony keletkezett -e.
    Semmiben nem különbözik a sima megbízási jogviszonytól, nyilatkozatot lehet kitölteni, a ktg hányad tekintetében, max. 50%-ig, év végén az adóbevallásban kell elszámolni. Ha nincs jövedelem akkor 0-t kell majd beírni. Az adóhivatalban lehet kérni az adószámot hozzá, egyéb felnőttoktatás címén.

  2. Kedves Ildikó!

    2011. novemberben született gyermekemmel vagyok jelenleg gyeden. Vállalkozni szeretnénk a férjemmel. Táncot tanítanék, ő pedig kereskedelmi vonalon mozogna. A tánctanítás végzettséghez kötött, ez nekem megvan. Kérdéseim: milyen gazdasági forma lenne a legmegfelelőbb számunkra, ha továbbra is szeretném a gyedet megtartani (ha lehet), illetve a gyed lejárta után főállású anyaként dolgozni tovább (3gyermekünk van)?
    Előre is köszönöm,
    A

    • Illetve még egy: a jelenlegi munkáltatómnak (ahonnan eljöttem szülni) be kell jelentenem a vállalkozást, vagy nem kell tudniuk róla?

      Köszönöm, A

      • Amennyiben a szerződése erre kötelezi akkor igen, be kell. Ha esetleg ugyan az a tevékenységi kör,m int a munkahelyén akkor szintén illik a késöbbi gondok elkerülése érdekében. De hangsúlyozom, GYED alatt munka nem végezhető, mert elveszti a GYED jogosultságot.

    • GYED mellett nem végezhető munka, semmilyen formában sem!
      Ha van főállás, akkor bármelyik vállalkozási forma megfelelő, hiszen ekkor a kötelező járulék alól mentesül amíg napi 8 órás munkaviszonnyal rendelkezik.
      A Kft-t tudom ajánlani, hiszen ott nem a saját vagyonával felelnek alap esetben.

  3. Kedves Ildikó!
    Magánnyugdíjpénztári megtakarításomat szeretném felvenni, csak nem tudom, hogy ha a felvett bruttó összeggel együtt magasabb lesz az éves jövedelmem mint 2 424 000 forint, akkor hogyan kell adóznom? Kb. 100 000 forinttal lesz több, de akkor az egész éves jövedelemből több adót kell fizetnem? A munkahelyemen úgy nyilatkoztam év elején, hogy nem haladom meg ezt az összeget. Most ezt is át kell jelentenem? Lehet, hogy majdnem százezer forintot be kell emiatt fizetnem utólag? Köszönöm válaszát!

    • 2012-ben félbruttó számítás van, be kell jelentenie mindenképpen, hogy meg fogja haladni, és akkor a munkáltató rögzíti a további bérszámfejtés pedig ez alapján fog megtörténni, így a személyi jövedelemadózásban lesz változás az ön esetében.
      A jövedelem 2 millió 424 ezer forintot meg nem haladó része után nem kell megállapítani adóalap-kiegészítést, afölött pedig 27%-ot. Ez után fogják vonni az SZJA-t öntől.

  4. Kedves Ildikó!
    Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy az egyik munkavállalónknak június 23-án járt le a GYES, és szertnénk megszüntetni a munka viszonyát közös megegyezéssel(ha jól tudom 8 nap visszamenőleg lehetőség van rá),és a szabadságot pénzben megváltani.2009.június 23-án szült,nem tudom jól számoltam-e 29 nap szabi jött ki (bocsi de kezdő vagyok a MUNKAÜGY-ben), 2012-ben minden járulékot le kell vonni, mint a rendes bérből? 18,5 %+SZJA? Munka nélkülire szeretne menni, de ott azt mondták nullásan állítsuk ki a papírokat, de ha megkapja a szabadság megváltást, nem lehet nullás.Segítségét kérném, hogy -hogy csináljam.A szabit azt mindenféleképp meg kell adnunk? a munka vállaló lemondana róla, ha nem kötelező, de én úgy tudom, hogy azt kötelező visszamenőleg megadni, ill. kifizetni munkaviszony megszünés esetén.
    Válaszát Köszönöm:Erzsi

  5. Kedves Ildikó!

    Nemrég olyan szerencsében volt részem, hogy nyertem egy 65.990 Ft értékű táskát. A nyeremény adózásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni, mert számomra „kínai” az, amit a játékszabályban olvastam az adózással kapcsolatban. Idézem:

    „A nyertes tudomásul veszi, hogy tekintettel arra, hogy az …cégnév…, mint Szervező külföldi vállalkozás, a nyeremények utáni adófizetési kötelezettség személyesen a nyertest terheli, melynek mértéke a nyeremény szokásos piaci értékének 1,19-szorosára vetített adóalap 16%-a. A nyertes továbbá tudomásul veszi, hogy az adó bevallási és megfizetési kötelezettségének önmaga köteles az általános szabályok szerint eleget tenni. Felhívjuk a figyelmét, hogy jelen tájékoztatás nem minősül adótanácsnak, és javasoljuk, hogy konzultáljon egy adótanácsadóval az önre vonatkozó szabályokkal kapcsolatban.”

    A következő adóbevallásnál akkor ezt a nyereményt jelezni kell? És mennyi konkrétan az utána fizetendő adó? Az átvételkor nem kaptam semmi papírt a táska értékéről, de az adataimat – adószámot is elkérték.

    Válaszát előre is köszönöm! Üdv.: Zitka

  6. Kedves Ildikó!

    15 évig közalkalmazottként dolgoztam az oktatásban, mellette pár éve vállalkozásom is volt. Március közepe óta az egyéni vállalkozás lett a főállásom, közben 8 hetes kismama lettem. Közben folyamatosan dolgozom, bevételem is van és természetesen fizetem rendesen magam után a járulékokat.

    Kérdésem a következő lenne:

    – hogyan fogják kiszámolni a gyes/gyed, egyéb juttatásokat?
    – ha pár héten belül betegállományba mennék, milyen juttatásokra vagyok jogosult?

    Köszönettel és üdvözlettel

    Erika

  7. Kedves Ildikó!

    Nem olyan régen alapítottam egy céget egy társsal. Úgy tudom utánam nem fizetünk járulékot, mert csak tulajdonos vagyok. Van egy 5 éves fiam, és a kislányom 07.08-án lesz 3. Vele gyesen vagyok.Ő egyébként tartósan beteg (tejérzékeny), ezért kiemelt családi pótlékot kapok utána és azt mondták hivatalosan is bármennyit dolgozhatok mellette (órában).
    Szeretnénk megint kisbabát, csak kérdések merültek fel.
    Szeretném tudni, hogy hogyan tudnék a „legjobban járni”.

    Be kellene jelenteni engem is ugye? És mekkora fizetéssel? És hány napnak kell eltelni a teherbe esésig?
    Tudom ez furcsán hangzik, de tényleg nagyon szeretnénk babát, viszont tagadhatatlan, hogy fontosak az anyagiak. Nem állunk valami nagy mellénnyel jelenleg sajnos, ezért kihasználnánk amíg még vannak ilyen juttatások.

    Nagyon köszönöm előre is a segítségét!
    Petra

  8. Kedves Ildikó!

    Nem olyan régen alapítottam egy céget egy társsal. Úgy tudom utánam nem fizetünk járulékot, mert csak tulajdonos vagyok. Van egy 5 éves fiam, és a kislányom 07.08-án lesz 3. Vele gyesen vagyok.Ő egyébként tartósan beteg (tejérzékeny), ezért kiemelt családi pótlékot kapok utána és azt mondták hivatalosan is bármennyit dolgozhatok mellette (órában).
    Szeretnénk megint kisbabát, csak kérdések merültek fel.
    Szeretném tudni, hogy hogyan tudnék a „legjobban járni”.

    Be kellene jelenteni engem is ugye? És mekkora fizetéssel? És hány napnak kell eltelni a teherbe esésig?
    Tudom ez furcsán hangzik, de tényleg nagyon szeretnénk babát, viszont tagadhatatlan, hogy fontosak az anyagiak. Nem állunk valami nagy mellénnyel jelenleg sajnos, ezért kihasználnánk amíg még vannak ilyen juttatások.

    Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

  9. Kedves Serry!
    Adószámos magánszemélyként számlát tudsz adni, az összevont adó alapján fogja képezni, költségelszámolást a szja törvény mellékletében találhatsz. Elszámolható minden ami a tevékenységgel kapcsolatban felmerül, pl. irodaszer, utiktg, ilyesmik (utiktg-nél figyelni kell a cégautó adó fizetési kötelezettségre is)

    Mivel a 7-es adószám léte feltételezi a tevékenységet ezért a 0-s bevallást is beadnám minden évben.
    Javaslom, hogy könyvelőt keressen fel személyesen is.

    Klimáné

  10. Kedves Ildikó!

    Az lenne a kérdésem,ohgy egyedi adószámos magánszemélyként most milyen szabályozások vannak érvényben. Az a helyzet,ohgy évente 1-2 alkalommal felkérnek előadások megtartására és ilyenkor hasznos lenne ha tudnék számlát adni. Van olyan év is amikor nincs ilyen felkérésem.
    Mik a lehetőségeim? Illetve milyen községelszámolás lehetséges így?
    S mi van akkor ha adott évben ezzel a tevékenységgel nem keresek, azt az szja-kor hol és hogyan kell elszámolni.

    Remélem érthető mire gondolok.. nagy szükségem lenne egyedi 7-ssel kezdődő adószámra, csak az nem tudom ha nem keresek akkor kell e bevallást készítenem.

    Köszi szépen.

Comments are closed.