Te tudod, hogy nektek mekkora az ökológiai lábnyomotok? A kifejezést két kanadai ökológusnak, William Reesnek és Mathis Wackernagelnek köszönhetjük. A fogalom pedig azt mutatja meg, hogy az adott technikai fejlettség mellett egy emberi csoportnak, társadalomnak mennyi földre, vízre van szüksége az önfenntartáshoz és a keletkezett hulladék elnyeléséhez.

Számold ki!

Egy egészen egyszerű művelettel ki lehet számolni, hogy mekkora mennyiségű földet emészt fel a puszta létezésünk és könnyen elemezhető, hogy min kell változtatni, miből kell elvenni.

Hat modulból áll az elemzés:
• Szén lábnyom: a fosszilis erőforrások elégetéséből származó CO2 elnyeléséhez szükséges földterület nagysága.
• Legelő lábnyom: az élelmiszerek és a ruházati cikkek egy részének előállításához szükséges földterület.
 Erdő lábnyom: a fakitermeléssel kapcsolatos termékek előállításához szükséges terület.
 Halászati lábnyom: a halászattal járó és annak újratermelődésével számolt érték.
 Szántó lábnyom: az élelmiszertermeléshez, az állatneveléshez és a bio üzemanyagok előállításához szükséges földterület.
 Beépített területek: az emberi infrastruktúrához szükséges földterület.

 

Mivel csökkenthetitek az ökológiai lábnyomotokat?

Többek között az energiafelhasználásotok csökkentésével. Ide sorolható a lakásotok, házatok energiafogyasztása, vagyis hogy mennyi elektromos áramot, vizet használtok. Ha megújuló energiaforrást alkalmaztok: szél- vagy napenergiát vagy hulladékból és nyesedékből származó fával fűtötök, már sokat tesztek a környezetetek megőrzéséért, de azzal is a környezetet véditek, ha bevásárlások alkalmával helyi terméket választotok a messzi földről származók helyett, hiszen az előbbieket nem kell szállítani.

Hogyan nevelheted gyermekeidet környezettudatosságra?

Természetesen, játékosan, szabad teret engedve a megtapasztalásnak. Íme néhány hasznos tipp:

1, Villany fel, villany le
Tanítsd meg gyermekednek, hogy ha felkapcsolta a villanyt és már nincs szüksége rá, akkor mindig figyeljen oda arra, hogy le is kapcsolja. Ugyanez igaz minden elektromos szerkezetre: tévére, rádióra, cd- vagy dvd lejátszóra. Ha eljutottatok oda, hogy gyermeked figyelmezteti az egész családot, hogy elvégezze ezt a fontos műveletet, már el is érted a célod.

2, Cseréld takarékosra!
Cseréld le a hagyományos izzókat energiatakarékos fényforrásokra! Magyarázd el csemetédnek, hogy miért olyan fontos, hogy a hagyományos izzókat energiatakarékosra cseréljétek. Akár azt is elmondhatod neki, mennyi mindent tudtok venni abból az összegből, amelyet ily módon megtakarítotok.

3, A víz igazi kincs
A világ lakosságának csaknem egyharmada szenved vízhiánytól. Mi ugyan a szerencsések közé tartozunk, akiknek nem kell nélkülöznie, de azért nem árt tudatosítani csemetédben, hogy mindenkinek kötelessége vigyázni a vízre, mert egyszer bizony elfogy. Ha azonban mindenki takarékoskodik vele, ez az idő még nagyon messze van. Szokjon hozzá, hogy spórolni kell a vízzel és egy idő elteltével már természetes lesz számára, hogy
– rövidebb idő alatt is képes lesz megzuhanyozni, nem folyatja feleslegesen a vizet
– fogmosáskor a poharába töltött vízből öblít és nem folyó vizet használ
– öntözéshez esővizet használjon és kora reggel vagy este öntözzön, mert olyankor kisebb a párolgás, a föld jobban megtartja a nedvességet
– szól, ha csepeg a csap, mert tudja, hogy sok kis csepp sokra megy

4, Autó helyett bicikli
Szoktasd rá magad és az egész családot, hogy amikor tehetitek, biciklivel vagy gyalog közlekedtek és leteszitek az autót. Így egyszerre nevelheted gyermekeid környezet- és egészségtudatos életmódra.

5, Gyűjtsétek szelektíven a hulladékot!
A hulladék újrahasznosítása csökkenti azt a hulladékmennyiséget, amelyet Földünknek el kell nyelnie. Ha gyermekedben már kicsi korában tudatossá válik, hogy a szemetet szelektálva kell gyűjteni, akkor ez a szokás örök életére természetessé válik. Legyen közös program a szelektív kukák meglátogatása, a szemét szortírozása.

6, Újrahasznosítás
Tanítsd meg gyermekednek, hogyan néz ki az újrahasznosítás szimbóluma és bízd meg azzal a feladattal, hogy ha vásárolni mentek, keressen olyan termékeket, amelyen azt a jelet látja. Ezen kívül számtalan ötletet meríthettek az interneten, hogyan tudtok ruhákat, papírdobozokat, füzetet, szalvétát és látszólag már hasznavehetetlen dolgokat újrahasznosítani.

7, Vigyázzatok a természetre!
A fák és az erdők a Föld ökológiai egyensúlyának letéteményesei. A fák fotoszintézis útján megkötik a levegőbe kerülő szén-dioxidot, így hozzájárulnak ahhoz, hogy bolygónk klímája kiegyensúlyozott maradjon, és ne melegedjen fel drasztikusan az egyre erősödő üvegházhatás miatt. Minél több fát vágunk ki, annál több szén-dioxid marad a levegőben, így a Föld egyre melegebbé válik. Ezt a folyamatot gyorsítja a papírfogyasztás: minél több papírt használunk el, annál több fát kell kivágni. Ha már nem tudunk annyi fát telepíteni, mint amennyit a papírszükséglet miatt kivágunk, egyre kevesebb lesz a fa, annak pedig katasztrofális következményei lesznek.

Mit tehettek a fákért?

– levél helyett írjatok e-mailt
– ne nyomtassátok ki, amire nincs szükség
– használjátok a papír mindkét oldalát
– hasznosítsátok újra a még ép csomagolópapírt, papírzacskót, dobozokat
– ne használjatok egyszer használatos dolgokat: papírtányért, poharat

8, Vásároljatok környezettudatosan!
Legyen mindig nálatok textilszatyor, hátizsák, hogy ne kelljen mindig új papír- vagy műanyagzacskót vennetek! Válassz csemetédnek egy olyan hátizsákot, amit mindig magával visz bevásárlások alkalmával, és amelybe ő pakolja bele a rá bízott árukat. Ne vásároljatok olyan terméket, amelyből már ezer van otthon, vezessetek listát, mi az, amire valóban szükség van a háztartásban.

9, Értékesítsd a használt játékokat, ruhákat!
Ha gyermeked kinőtte a ruháit, akár el is adhatjátok, mint ahogy a megunt játékait is elcserélhetitek más gyerekek játékaival. Ami az egyiknek már kacat, az lehet, hogy a másiknak igazi kincs. Nem minden esetben kell újat venni. Szervezz csereberevásárt, ahol a gyerekek cserélgethetik a holmijaikat, így könnyebb szívvel válnak meg tőlük.

hirdetés