A természet szeretetének mágikus hatása – avagy miért jó a gyereknek, ha megismeri az erdőt? – 1. rész

A természet szeretetének mágikus hatása - avagy miért jó a gyereknek, ha megismeri az erdőt?

Zöldellő környezet, madárcsicsergés, kristálytiszta levegő, felhőtlenül szárnyaló gondolatok, előbukkanó kreativitás, természet iránti érdeklődés kialakulása, „lexikális tudás” növekedése, az erdők, mezők, pagonyok által körbeölelő nyugalom. Nem hangzik rosszul, ugye? A szabad levegőn töltött idő nemcsak a gyerekekre gyakorol pozitív hatást, hanem minden korosztályra. Most pedig megmutatjuk, hogy mire jó, ha korán megismertetjük a környezetet a csemetével!

Bizonyára ti is találkoztatok már olyan kicsikkel (rossz esetben nagyokkal), akik azt gondolták, hogy a kakaót a Milka tehénből fejik, hogy a paradicsom a föld alatt terem vagy, hogy a tarhonya egy növény. Ezeken igazán jókat lehet mosolyogni, kacagni addig, amíg kicsi a gyermek, de gondolom érezzük a fajsúlyát annak, ha ezek a gondolatok egy bizonyos kor felett hangoznak el.

Az alapvető probléma az, hogy az elvárosiasodott, túlzottan begyorsult világunkban nem kap elég figyelmet a gyermekek környezettel való megismertetése. Igen, ott a környezetismeret óra a suliban, később biológia és földrajz. Őszintén, kedves Olvasó! Mi a jobb? Száraz tankönyvekből magolva, később elfelejtve, gyakori esetben nem elsajátítani a sokszor sajnos abszolút érdektelenül előadott információ mennyiséget? Vagy egy közeli erdőben, parkban, falusi hétvégén a nagyiéknál magadba szippantani a temérdek, érdekes, folyton új ingert és élhető tudnivalót? – Ugye, hogy az utóbbi? 🙂

Engem a szüleim hamarabb kezdtek el megismertetni a körülöttem lévő környezettel, madárvilággal, fákkal, bokrokkal és terméseikkel, hangokkal, illatokkal, minthogy járni tanultam volna. Azóta is nagy szenvedélyem.

Nem lehet elég korán elkezdeni

Minden kisgyerek más érdeklődésű, vannak igazán mozgékonyak, vannak kevéssé érdekeltek ilyen téren. Fontos, hogy megértsük, csemeténk hozzánk nagyon hasonló felnőtt lesz, ha azt látja, hogy megvan a családi érdeklődés, ha izgalmasan van bemutatva, ha rendszeresen szerveződik program a külvilágban család szinten, ő maga is érdekelt lesz a témában és jó esetben örök életében lenyűgözi majd élővilágunk. Éppen ezért, már egészen kicsi korban érdemes sétákat tenni a levegőn. Amíg járni nem tud a gyermek, már nagyon sokféle babakocsit/gyerekhordozót gyártanak, amik futásra, sétákra tökéletesen alkalmasak.

Amikor kicsit nőtt, esetleg már szaladgál, önállóan sétál, jó ötlet lehet egy trambulin a kertbe, amennyiben erre van lehetőség, ez is ösztönzőleg hathat rá, kialakíthatja a természetes ingert, hogy ki akarjon menni a modern technológia érdekességeinek börtönéből és persze a négy fal közül. Mindemellett mozgásra is készteti, amely az egészséges élet része. Ha nincs otthon kert, érdemes lehet a nagyszülőhöz venni egyet, amennyiben ott van hely.

Építhetünk homokozót is, vagy ha más nem a városközeli játszóterek is tökéletesek kezdésként.

Játékaidat elvehetik, ruháidat, pénzedet is elvehetik mások. De nincsen olyan hatalma a földnek, amelyik elvehetné tőled azt, hogy a pillangónak tarka szárnya van, s hogy a rigófütty olyan az erdőn, mintha egy nagy kék virág nyílna ki benned. Nem veheti el senki tőled azt, hogy a tavaszi szellőnek édes nyírfaillata van, és selymes puha keze, mint a jó tündéreknek.” – Wass Albert

Az egészségre is pozitív hatást gyakorol

Ha nem steril környezetben neveljük őket, akkor köztudottan nő a szervezetük ellenálló képessége. Ahogy egy orvos barátunk mondta, a szervezetnek sosem árt egy kis szájon át bevitt anyaföld. Ezzel nem azt mondom, hogy az legyen a köret a holnapi rántotthúshoz és soha többet ne mosson kezet a gyerek étkezés előtt! 🙂 Viszont ahhoz, hogy egészséges immunrendszer alakuljon ki, olykor elengedhetetlen egy kis piszok. Így lesz erős, önálló és kicsattanóan egészséges a lurkó. Ne féltsük túl, a régi falusi gyerekek is mezítláb játszottak az utcán/udvaron egész álló nap, és milyen hosszú életnek örvendtek ezután.

Vigyük ki a falak és az udvar takarásából a gyermekeinket a szabadba, a friss levegőre, a csillagos ég alá. Tanítsuk meg nekik, hogy a sötét nem félnivaló, hogy a fák között bújik meg a nyugalom, hogy a gyógynövények és az erdei ehető gyümölcsök, bogyós termések az egészség szimbólumai. Menjünk ki velük, amikor csak lehetséges, hadd lássák ők is ennek a nagyszerű bolygónak szemkápráztató élővilágát!

És itt még nincs vége! A hamarosan következő cikkünkben további előnyökről olvashattok majd! Addig is kellemes napot, nézzetek bele további anyagainkba is 🙂

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .