Lánclevelek, avagy mivel van tele a postafiókunk?

lánclevelek

Ha kinyitjuk a postafiókunkat, gyakran találunk benne fw:fw:fw:… tárgyú leveleket, amelyet egy talán nem is olyan közeli baráttól kaptunk. Ha meghatódunk a rákos kislány sorsán vagy bízunk a beígért hatalmas nyereményben, gyakran tovább is küldjük. Ha mégsem tesszük, jól döntöttünk – ugyanis az ilyen levelek továbbküldése sok veszélyt jelenthet a számítógépünkre, az e-mail címünkre és a barátaink e-mail címére is.

A ilyen lánclevél vagy ún. hoax (angol eredetű szó, jelentése: beugratás, megtévesztés, átverés, álhír) e-mailben terjedő, továbbküldős levél, mely általában álhíreket, elferdített tényeket tartalmaz.

Többféle témájú lánclevél kering szerte a világhálón, talán az egyik legismertebb az, amelyikben egy rákos vagy leukémiás kislány gyógyulására gyűjtenek, és minden továbbküldött levél után 10 centet írnak jóvá a bankszámláján. Gyűjtöttek már Isaura, a népszerű szappanopera hősnőjének megvásárlására és felszabadítására is, de vannak ennél extrémebb levelek is. Gyakran találkozhatunk például azzal, amelyik szerint macskákat tartanak embertelen körülmények között és a levél továbbküldésével segíthetünk rajtuk. Vannak olyan levelek is, amelyekkel pénzt vagy laptopot lehet nyerni, vannak amelyek aranyos, vicces, megható ppt-k továbbküldésére biztatnak vagy veszélyes számítógépes vírusok felbukkanásáról tudósítanak.

Nagyon elterjedt az az e-mail is, amelyikben egy „tegnap született” kisfiúnak keresnek véradókat. Ezzel kapcsolatban már az Országos Vérellátó Szolgálat is adott ki cáfolatot, mivel ők ilyen eszközökkel nem szoktak véradókat keresni.

Miért káros egy ilyen levél továbbküldése?

A lánclevél a virtuális világ hulladéka, amely élő e-mail címeket tartalmaz. Aki megnyitja és gyanútlanul továbbküldi, a levéllel együtt rengeteg email címet is továbbküld, van olyan, amellyel 600-700 email cím is továbbmegy. Akik megszerzik az e-mail címeket, azok később spammelésre fogják azokat használni, vagyis ha elküldünk egy-két hoax-ot, utána a postafiókunk tele lesz Viagra vagy sertésinfluenza elleni gyógyszerről szóló reklámokkal, és mindezeket a továbbküldött leveleknek köszönhetjük. És ez még a jobbik eset. A rosszabbik eset az, amikor a továbbküldős levél vírusos, és megnyitása után megfertőzi a gépünket.

Miről ismerhető fel egy lánclevél?

  • sok nagybetűs szöveget tartalmaznak;
  • felszólítanak, hogy minél több ismerősünknek, mielőbb küldjük tovább;
  • ismert nagy cégre hivatkoznak, mely szerint ők is megerősítették a hírt;
  • többször is elhangzik, hogy mennyire extrém veszélyes kártevőről van szó;
  • gyakori a ködösítés, például tegnap (mihez képest tegnap, hiszen akár már egy hónapja is bolyonghat az álhír így a neten);
  • tökéletesen irreleváns, értelmetlen mondatok vannak benne.

Hogyan védekezzünk?

Egyrészt, ha kapunk ilyen fw:fw:fw:.. tárgyú levelet, azonnal töröljük ki, meg se nyissuk, nehogy kísértésbe essünk és továbbküldjük. Ha pedig mindenképpen tovább szeretnénk küldeni, legalább töröljük ki a levélből az előző címzetteket.

Évente több, mint 600 trillió spam és hoax kering az éterben, amely 20 millió tonna széndioxid kibocsátást eredményez, jelentős környezetszennyezést okozva ezzel. Így ha megóvjunk magunkat tőlük, nem csak a számítógépünket és az időnket védjük meg, hanem a bolygónkkal is jót teszünk.

írta: Szintai Mariann
fotó: freedigitalphotos.net, pixabay.com
hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkHogyan éljük meg örömmel a szülést?
Következő cikkMiben hasonlítanak a tigrisek és a csecsemők?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .