Méltányosságból engedélyezhető pénzbeli ellátások anyáknak

Méltányosságból engedélyezhető pénzbeli ellátások

Kevesen tudják, hogy lehetőség van méltányossági alapon is igényelni pénzbeli ellátást, ha esetleg a jogosultsághoz hiányzik egy feltétel. Fontos, hogy méltányossági alapon csak az tud ellátást igényelni, aki a 1997.évi LXXX. Tbj. 5.§-a szerint biztosított.

Ki számít biztosítottnak?

Tulajdonképpen ez egy nagyon hosszú lista, teljes részletességgel a fent említett jogszabály rendelkezik arról, hogy ki minősül biztosítottnak, most csak a leggyakoribb eseteket emelem ki:

  • az, aki munkaviszonyban, közalkalmazotti, kormánytisztviselői, állami tisztségviselői, ügyészségi, kormányzati szolgálati jogviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban, fegyveres testületek alkalmazottai stb;
  • egyéni vagy társas vállalkozók,
  • megbízási szerződés alapján foglalkoztatottak akkor, ha a részükre kifizetett díj alapján biztosítottnak minősülnek,
  • egyházi szolgálati jogviszonyban állók,
  • álláskeresési támogatás ideje alatt a juttatásban részesülők.

Milyen ellátásokat lehet méltányosságból igényelni?

  • csecsemőgondozási díj – CSED
  • gyermekgondozási díj – GYED
  • táppénz
  • illetve bizonyos esetekben gyermekápolási táppénz

Ezeket az ellátásokat (kivéve gyermekápolási táppénz), akkor lehet méltányossági alapon igényelni, ha a biztosítási jogviszony a jogosultság napján fennáll, de az ellátás igényléséhez szükséges biztosítási idő hiányzik.

Apasági juttatások

Hol kell a méltányossági alapon igényelt ellátást benyújtani?

A méltányossági alapon igényelt ellátásokat a biztosított a foglalkoztatójához tudja benyújtani, aki a kérelmet az átvételtől számított 5 napon belül továbbítja a székhelye szerinti kormányhivatalhoz.
A méltányossági kérelmek elbírálásánál figyelemmel kell lenni a biztosított:

  • biztosításban töltött idejére,
  • 30 napnál hosszabb megszakítást megelőző biztosítási idejének a tartalmára,
  • jövedelmi viszonyára
  • és egyéb méltánylást érdemlő körülményeire.

Milyen összegű a méltányosságból megállapított ellátás?

Az egészségbiztosítási szervnek lehetősége van egyedileg mérlegelni minden kérelmet és meghatározni a folyósítás idejét és az összegét, de az így megállapított ellátások egy napra járó összege a mindenkori minimálbér kétszeresének a harmincad részét nem haladhatják meg.

Gyermekgondozási díj

Méltányossági alapon engedélyezhető egyszeri segély

Lehetőség van továbbá a rászorulóknak egyszeri segélyt igényelni a kormányhivatalnál.
Ez a lehetőség egy éven belül csak egyszer vehető igénybe, ennél sűrűbben csak különösen indokolt esetben van lehetőség a támogatás megítélésére.
A segély elbírálásánál figyelembe veszik az egészségi állapotban esetlegesen bekövetkezett kedvezőtlen változást, az igénylő jövedelmi helyzetét és életkörülményeit, valamint az egészségügyi szolgáltatások igénybevételével kapcsolatban felmerült utazási költségeket.Minden igényt egyedileg bírálnak el és döntenek a segély egyszeri összegéről figyelemmel az erre elkülönített országos éves keretösszeg felhasználására.

Erről a témáról még a Pénzügyek, támogatások rovatunkban olvashatsz többet!

hirdetés

1 KÉRDÉS

  1. 13 éves gyermekem daganatos betegsége 2018. áprilisában derült ki. Ekkor már betöltötte a 13. életévét. 2018. április 10. óta táppénzen vagyok (saját jogon). Most hallottam, hogy gyermekápolási táppénz igénylésére van lehetőség méltányossági alapon 12-18 éves gyermek esetében. Kérdésem az lenne, hogy van-e értelme ezt megigényelni, mert azt olvastam, hogy ezzel együttesen sem haladhatja meg a táppénz folyósítása az 1 éves időtartamot. Jelentene-e ez nekem valamilyen előnyt? Másik kérdésem az lenne, hogy ha a táppénzt szabadsággal megszakítanám, és „újraindul” a táppénz, mennyi időtartamra tudnám igénybe venni? Úgy tudom, hogy itt már nincs újabb 1 éves időtartam, de valamennyivel hosszabb ideig tudnék itthon maradni gyermekemmel. Válaszát előre is köszönöm!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .