Mennyi alvásra van szükséged tiniként?

Mennyi alvásra van szükségem tiniként?
pixabay

A legtöbb tinédzsernek körülbelül 8-10 órára van szüksége éjszakánként. Az, hogy megkaphasd az elegendő mennyiségű alvással töltött időt több szempontból lényeges. A pihenésre szükség van a szervezetnek, hogy tudj koncentrálni a dolgozatok, iskolai órák vagy éppen sport közben. Sajnos, a legtöbb tinédzser nem alszik eleget.

Miért nem alszanak eleget a tinédzserek?

Nos a tinédzserek egyik gyakori, kissé káros szokása, amikor túl sokáig maradnak ébren és kialvatlanul mennek be aztán iskolába, netán még el is alszanak az órán. De a tinik alvási mintázatai önmagukban különböznek egy gyermekétől vagy felnőttétől.

A tinédzserkor évei alatt a test biológiai órája felborul. Azt az üzenetet közvetíti a testnek, hogy később feküdjön le és később is ébredjen fel. Ez a változás az agyi melatonin-hormonok termelésével összefüggésbe hozható. Ez a hormon felelős az emberi szervezetben azért, hogy a test és az elme megfelelően érzékelje az alvási szükségleteket. Tehát ezen oknál fogva tinédzserkorban a melatonin termelődése felborul, melynek eredménye az összefüggéstelen alvásciklus lesz.

Fehér, Lap, Ágy, Szoba, Emberek, Lány, Nő, Alvás
pixabay

A test biológiai órájának átlagtól eltérő működése (mint amilyen tinédzserként is), összefüggésbe hozható az adott egyén napi elfoglaltságaival. Gondoljatok bele… serdülőkorban egyre nagyobb az iskolai nyomás, egyre nagyobbak a tananyagok, melyeket már sok esetben csak kemény munkával lehet elsajátítani. S ezeket a példákat még ki lehetne terjeszteni egyéb iskolán kívüli tevékenységekre, sportra vagy éppen diákmunkára is egy adott kortól. Az elektronikai eszközök egyre inkább gyakori használata – telefonok, tabletek, számítógépek – szintén alvási nehézségekhez vezethetnek. Rengeteg tinédzser azért marad fent késő éjszakáig, mert üzeneteket vált a barátaival, játékokkal játszik vagy videókat néz.

A korai ébredés, hogy beérjetek iskolába – szintén egyel több ok arra, miért alszotok kevesebbet tinédzserként. Így a normális 8-10 órás alvás legtöbb esetben mindössze 6-7 óra, legrosszabb esetben ennél is kevesebb. Ez nem tűnik nagy dolognak, de valójában hatalmas kiesés a szervezetnek.

Miért fontos az alvás?

Ágy, Bedroom, Keretszerződés, Könyvek, Borító
pixabay

Az alvás első körökben azért fontos, hogy a legtöbbet hozhasd ki magadból. Tiniként fontos, hogy tudj:

  • odafigyelni és tanulni az iskolában
  • fejleszteni a fizikai erőnlétedet
  • normális ütemben hagyni fejlődni a szervezeted
  • egészségesnek maradni

Több óra alvás kiesése rosszabb jegyekhez, kapcsolati problémákhoz, ha pedig már autót is vezetsz életveszélyes helyzetbe hozhat. A fáradt szervezetnek a reflexei sem ugyanazok, így álmosan vezetni nem túl előremutató. Nem csak önmagadra nézve veszélyes, hanem a többi autós számára is.

Azoknak az embereknek, akik rendszeresen kialvatlanok, lehetnek:

  • egészségügyi problémái, szívproblémák
  • érzelmi problémái, mint a depresszió kialakulása
  • immunrendszerbeli gondok – a szervezeted nem tud kellően védekezni a kimerülés következtében, így hajlamosabb lehetsz megbetegedni

Vajon én eleget alszom?

Alvás, Ágy, Nő, Bedroom, Dream, Fáradt, Relax, Ágynemű
pixabay

Teheted fel magadnak mindezek után a kérdést. Ha még mindig nem vagy benne biztos, hogy elegendő időt töltesz-e alvással, gondold át ezeket. Több alvásra van szükséged, ha:

  • különösen nehezen ébredsz fel reggelente
  • koncentrálási gondokat észlelsz magadon
  • elalszol egy tanóra alatt
  • gyakran rossz a hangulatod, szomorú vagy, legrosszabb esetben depresszív hangulattól szenvedsz

Hogyan aludhatnál többet?

Lány, Alvás, Fekve, Kutya, Kisállat, Tulajdonos, Ázsiai
pixabay

Ezek a tippek segíthetnek neked, hogy többet és/vagy jobban aludj.

Állíts be magadnak lefekvési és felkelési limitet. Ehhez próbáld meg tartani magad, a rendszeresség segíthet a szervezetnek a melatonin szintet is normál helyzetben tartani.

Kerüld a koffeint. Vacsora után már próbálj meg nem kávézni vagy teázni, illetve kerüld a dohányzást és az alkoholt is, hiszen ezen külső behatások károsak lehetnek az alvási ciklusodra.

Próbálj lefekvés előtt kevés fényt a környezetedbe engedni. Ebbe beletartoznak a lámpák, elektromos kütyük, szinte minden, ami erős fénnyel rendelkezik. A szervezet sok esetben a sötétedéssel hozza kapcsolatba az alvási ciklusok kezdetét, ezért nagy fényben felborulhat a melatonin termelődés, ami egyre későbbi lefekvést eredményezhet.

Napközben kerüld a túl hosszú szundikálást. Szundikálni mindenki szeret néha, hasznos is ezen tevékenység, de csak akkor, ha a 30-40 percet nem haladja meg. Ugyanis ennél több idő elteltével bekerülhetsz a mély alvási fázisba, melyből felébredni sokkal rosszabb, mintha nem hagyod magad mélyebben elaludni.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkKönnyebbé válhat a diabéteszes gyermeket nevelő családok élete
Következő cikkMilyen típusai vannak és mi a gyulladás?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .