Miért olyan balszerencsés nap a péntek 13?

Miért olyan balszerencsés nap a péntek 13?

Péntek 13-a évszázadok óta rettegett nap, és éppen amiért ennyire közismert, a popkultúrában is mély nyomot hagyott, kezdve egy 20. század eleji regénnyel, évtizedekkel később pedig a horror műfaját mélyen meghatározó filmmel, mely azóta franchise-á nőtte ki magát, nem is beszélve számtalan zenéről és játékról, melyeket e balszerencsés nap inspirált. Sőt, a pszichológiában két kifejezés is létezik (paraskavedekatriaphobia és friggatriskaidekaphobia), melyek a péntek 13-ától való félelmet, mint létező fóbiát hivatottak definiálni.

A 13-as számtól való félelem

Balszerencsét idézünk elő, ha átmegyünk egy létra alatt vagy eltörünk egy tükröt, esetleg ha egy fekete macska keresztezi az utunkat. Ezek a babonák évszázadok óta áthatják a néphitet, és közéjük tartozik az is, hogy a 13-as egy balszerencsés szám.

A kultúrában a 12-es a teljesség száma, mellyel úgy a mindennapokban, mint a népmondákban és történetekben találkozhatunk: 12 hónap van az évben, 12 állatövi jegy létezik, Herkules 12 próbát állt ki, 12 főisten lakja az Olümposzt, Izraelnek 12 törzse volt, és még sorolhatnánk. És talán éppen azért, mert ha valami elérte a 12-t, teljessé vált, az azt követő már túllépi a tökéletességet, ez pedig balszerencsét jelent.

>> LEGO MINDEN MENNYISÉGBEN <<

Sokan már Mezopotámiára, az emberi kultúra bölcsőjére visszavezetik a 13-as számtól való ódzkodást: Babilon királyának, Hammurapinak a törvényei közül ugyanis hiányzik a 13-as cikkely, a tizenkettedik után a tizennegyedik következik. Ez minden valószínűség szerint egy elírás következtében van így, sokan mégis úgy gondolják, hogy ez bizonyíték a 13 balszerencsés voltára. A 13-as számtól való félelemnek külön megnevezése is van, ez a triskaidekaphobia.

Miért balszerencsés péntek 13-a?

Péntek 13, WordPress, Tipográfia, Szó
pixabay

A bibliai hagyomány szerint 13-an vettek részt a nagycsütörtöki utolsó vacsorán, azaz Jézus a 12 tanítványával, közülük pedig az egyik, Júdás elárulta a megváltót. Jézust másnap, vagyis pénteken feszítették keresztre. Régóta tartja magát a hit, miszerint az, hogy 13-an étkeztek a vacsorán, a balszerencse előhírnöke volt.

És miért éppen péntek az a nap, amelyre ha 13-a esik, balszerencsét hoz? Jézus keresztre feszítése mellett egyéb keresztény hagyományok is élnek a péntekkel kapcsolatban, például pénteki napon evett Ádám és Éva a tudás a fájáról, amiért végül kiűzettek a paradicsomból, de Káin testvérgyilkosságát is pénteki napra szokták datálni.

A Tizenhármasok Klubja

A 19. század végén bizonyos Willian Flowler kapitány meg kívánta törni a 13-as számmal kapcsolatos negativitást, és létrehozta a Tizenhármasok Klubját. 1863 és 1883 között a csoport minden hónap 13-án együtt vacsorázott Flowler egyik birtokának 13-as szobájában, és mindig, mielőtt leültek a 13 fogásos vacsorájukat elfogyasztani, átmentek egy létra alatt, melyen egy transzparens lógott azzal a latin szöveggel, hogy „Morituri te Salutamus”, vagyis „A halálba menők tisztelegnek”. Érdekesség, hogy négy későbbi (vagy épp aktuális) amerikai elnök is tagja volt a csoportnak, név szerint Chester A. Arthur, Grover Cleveland, Benjamin Harrison és Theodore Roosevelt.

>> PARTY KELLÉKEK <<

Péntek 13-a a popkultúrában

Az egyik legfontosabb mérföldkő a balszerencsés naptól való rettegés megerősödésében az Thomas William Lawson 1907-ben megjelent Péntek 13 című regénye. A mű egy New York-i tőzsdeügynök történetét meséli el, aki a babonát kihasználva káoszt teremt a Wall Streeten, amely végül gyilkosságba fullad.

Nyilvános Wc-Ben, Terror, Rejtett Kamera, Péntek 13
pixabay

A péntek 13-ra vonatkozó balsejtelmekre tagadhatatlanul az 1980-ban megjelent Péntek 13 című film tette fel a koronát, Jason Voorhees sorozatgyilkos karaktere ugyanis számos képregényt, könyvet, zenét és kosztümöt inspirált, több folytatás is készült, és a filmtörténet egyik legismertebb horrora vált belőle

Milyen rossz dolgok történtek már péntek 13-án?

A legelső dokumentált esemény, amely bizonyítottan péntek 13-hoz kötődik, az a templomos lovagok tömeges letartóztatása és kivégzése volt 1307 (már az évszám is baljósnak tűnik) októberében. IV. Fülöp francia király templomosok százait vetette börtönbe és kínoztatta meg minden valószínűség szerint koholt vádak alapján, ily módon a királyságra (és a királyra) ruházva a „bűnösnek talált” templomosok vagyonát. Sok történész erre az eseményre vezeti vissza péntek 13-a babonáját.

>> TÖRTÉNELMI TÉMÁJÚ KÖNYVEK SZÉLES VÁLASZTÉKA <<

Persze a közelmúltban is számos tragikus esemény történt péntek 13-án, a legismertebbek ezek közül: a németországi Buckingham-palota bombázása (1940. szeptember); Kitty Genovese meggyilkolása New Yorkban, Queensben (1964 márciusa); egy ciklon, amely több mint 300 000 embert ölt meg Bangladesben (1970. november); egy chilei légierő repülőgépének eltűnése az Andokban (1972. október); Tupac Shakur rapper halála (1996. szeptember) és a Costa Concordia tengerjáró hajó balesete Olaszország partjainál, ahol 30 ember meghalt (2012 januárjában).

Mindezen megrázó események ellenére továbbra is az a tény, hogy tragédiák mindenhol és mindenkor történhetnek a világban, a történelem legszörnyűbbjei pedig nem köthetőek péntek 13-hoz. Nem szükséges tehát babonás rettegésben élnünk a balszerencsés nap miatt – persze továbbra is nézzünk körül az utcán, hogy nincs-e a közelben egy fekete macska, és tartsuk nyitva a szemünket, estére pedig bezárva az ajtónkat.

VIA

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkMitől lesz másabb az idei évben a Black Friday?
Következő cikkKincs: népszerűek az otthonteremtési program új elemei

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .