Mit is jelent a „túl hideg” a kisbabák számára?

Mit is jelent a

Hamarosan vége az ősznek és az ősszel megszakad ez a kelletlen átmeneti időjárás is, ami hirtelen hideg és meleg időszakok váltakozásával meríti ki a szervezetünket. Viszont a tél beálltával bekopogtat ajtónkon a hideg, kültéren már bőven rétegesen szükséges öltözködnünk és reggelente a zúzmarás udvar fog várni bennünket. Megvan ennek a maga szépsége, hiszen gyönyörű a fehér takaróba csomagolt táj, az esetleges reggeli hóesések mesebeli országgá varázsolják a környezetet, ahogy a hópelyhek kacér táncot járnak egymással, mielőtt a tejszínű földre simulnának. Minden csillog, minden tisztának tűnik és az ember időről órára elfeledi, hogy mennyire hiányzik neki a jó idő.

Sőt, sokan, köztük én is, kifejezetten szeretik a kötött pulcsis időszakot, a forró kakaós estéket, a kandalló varázsos melegét a kinti jegesedő természetből a lakásba térve. Ámde a kisgyermekes anyukák és apukák, főleg, ha első csemetéjüket nevelik éppen, összefuthatnak azzal a problémával, hogy mégis mennyi az az annyi, amennyi ruhát szükséges a gyermekre adni, hogy ne fázzon? Kering az a történet, hogy a kicsinek mindig egy réteggel többre van szüksége, mint amiben te magad még komfortosan érzed magad. Hiszen egy baba még kevesebbet mozog, könnyebben kihűlhet, mint gondolnánk. Viszont a túlöltöztetés is éppolyan veszélyes lehet, hiszen, ha nagyon melegen öltöztetjük kint, majd bevisszük a lakásba a hőmérséklet ingadozása illetve a túlmelegedés is kelletlen hatásokkal járhat.

Az is elengedhetetlen, ha téli sétára indulunk, hogy a babakocsinkat is megfelelően szigeteljük, téliesítsük. Illetve figyelni szükséges még az orrukra, az ujjaikra, az ajkaikra és a fülekre, mert ezek a testrészek száradnak ki, fáznak át a leghamarabb. Figyelni szükséges még autóút során, hogy a babaülésben lévő gyermeken, ha télikabát van, vagy vastag takaró: a biztonsági öv nem véd megfelelő mértékben, mert nem tud rásimulni a kicsire normálisan.

Amennyiben a csecsemőn, kisgyermeken az alábbi tüneteket érzékeljük, keressük fel gyermekorvosunkat:

Hipotermia tünetei

  • Remegés (ne feledd a csecsemők nem reszketnek, ha mégis problémát jelezhet)
  • Nehézkes beszéd
  • Lassú, sekély légzés
  • Gyenge pulzus
  • Ügyetlenség magasabb mértékben
  • Álmos vagy nagyon kevés energiája van
  • Memóriavesztés
  • Súlyos esetben eszméletvesztés
  • Világosvörös, hideg bőr (csecsemőknél)

Fagyás

  • Jéghideg bőr
  • Tűszúrásszerű érzésről panaszkodik a gyermek
  • Zsibbadtság
  • Piros, fehér, kékesfehér vagy szürkés-sárga bőr
  • Kemény vagy viaszos bőr
  • Merevség
  • Kihólyagosodás

Hőmérsékleti útmutató

Csecsemők számára a kritikusabb hőmérséklet nulla fok alatt kezdődik, amikor ugyanis ki lehet menni egy rövid időre, megfelelő öltözettel, de nem szabad túl sokáig ott tartózkodni.

Amikor ennél is lentebb ugranak a számok, olyan -6 fok körül érdemesebb inkább bent maradni, amennyiben megtehetitek. Pláne, ha szél is fúj, ami a babák vékony bőrét nagyon hamar károsítja, hiszen mínuszban sokkal hidegebbnek érződik.

Odabent ideális hőmérséklet 20-22 fokos értékek között mozog, ebben a leginkább komfortos a kicsinek.

Megfelelő odafigyeléssel ki lehet küszöbölni az esetleges megfázásokat, meghűléseket a hideg időszakban. Pusztán annyi a teendő, hogy a javallott öltözködési tippeket és időjárással kapcsolatos tanácsokat megfogadjuk.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkNevelési tippek egy „főnökösködő” gyermek jó irányba tereléséhez
Következő cikkVajon kell-e a csecsemőknek vizet inni?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .