Normális gyerekkori félelmek

Normális gyerekkori félelmek
pixabay

Mindannyian félünk néha, mindannyian félünk valamitől. Normális, ha a gyerekek is félnek bizonyos dolgoktól. A félelem egy olyan érzelem, ami elősegítheti a gyermek fejlődését. Az új, nagy, hangos vagy ezen tulajdonságokhoz hasonló hatások félelmetesnek tűnhetnek. A szülő viszont segíthet a gyermeken, hogy ő biztonságban érezze magát és megtanuljon megnyugodni!

Mitől félnek a gyerekek?

A gyerekek gyakran félnek a változásoktól, már egészen kicsike koruktól kezdve. Bizonyos félelemtípusok, bizonyos életkorokban gyakoriak és teljesen normálisak.

Például: A csecsemők szorongást érezhetnek idegenek társaságában. Körülbelül 8-9 hónapos korukban a csecsemők felismerik az általuk már ismert emberek, családtagok arcát. Ezzel szemben az új arcokat eleinte félelmetesnek találják – új bébiszitter, új rokon – és sírva is fakadhatnak, ha nem látnak a közelbe valakit, akit már jól ismernek. A jól ismert családtagok jelentik számukra a legnagyobb biztonságot.

Fantázia, Szeszes, Rémálom, Dream, Dreams, Kísérteni
pixabay

A kisbabák, kisgyermekek elválással összefüggésbe hozható szorongást érezhetnek, 10 hónap és 2 év közötti intervallumban, tartanak attól, hogy külön kell legyenek a szüleiktől. Nem akarják, hogy a szülő napközben vagy lefekvéskor magára hagyja őket, sírnak olykor és kapaszkodnak, amit annak okán tesznek, hogy a szülők közelében maradhassanak.

A fiatalabb gyerekek akár a saját képzeletüktől is félhetnek. Mire gondolok ez alatt? A 4-6 éves gyerekeknek talán nem túlzás azt állítani, hogy óriási a fantáziája és sokszor a beinduló gondolatok már-már valóságossá válnak. Ilyenkor nem mindig tudják eldönteni, hogy mi a valóság és mi csupán a képzelet szüleménye. Attól tartanak, hogy szörny van az ágy alatt vagy a mumus bujkál a szekrényben. Sokan félnek a sötéttől ezért lefekvés előtt kellemetlenül érzik magukat. Sőt néhányaknak rémálmaik is lehetnek. A gyermeki korosztályról pedig nagy általánosságban elmondható, hogy megrémülnek a hangos, ismeretlen zajoktól, mint a mennydörgés vagy tűzijáték.

Mitől félnek az idősebb gyerekek?

Apokaliptikus, Háború, Veszély, Apokalipszis
pixabay

Az idősebb gyerekek már valósabb veszélyektől tartanak. Amikor a gyerekek elérik a körülbelül 7 éves kort vagy ennél is idősebbek, általában a szörnyek már nem tudják megijeszteni őket (nagyon), mert tudják, hogy a szörnyek nem valóságosak. Ebben a korban a való életben megtörténő dolgoktól félnek. Például a betörőktől, természeti katasztrófáktól, amilyen dolgokról a hírekben vagy a szülőktől hallanak. Félhetnek tőle, hogy megsérülnek vagy, hogy meghal egy szerettük. Az iskolások aggódhatnak az iskolai feladatok miatt, osztályzatok miatt vagy a baráti körbe történő beilleszkedés végett is.

A tizenéveseknek már akár lehetnek társadalmi félelmeik. Lehet, hogy szoronganak azon, hogy, hogy néznek ki, vagy hogy beilleszkednek-e a társadalomba. Szoronghatnak vagy félhetnek, mielőtt beszámolót tartanak az órán, új iskolába mennek, nagy vizsgát tesznek vagy tömeg előtt beszélnek.

Hogyan tudsz segíteni, ha a gyermek fél?

A megnyugtató hangon kimondott vigasztaló gondolatok egy csecsemő vagy kisgyermek esetén beválhatnak, mint a minden rendben lesz, biztonságban vagy, itt vagyok és vigyázok rád stb., mondd el a gyermeknek, hogy te ott leszel és megvéded őt, hogy ne történjen rossz vele. Öleld át miközben beszélsz hozzá.

Halloween, Kísérteties, Jack O Lantern, Tök, Ősz, Fall
pixabay

Amikor a gyermek már növekszik nem elegendő a beszéd, hanem hallgatás is szükséges. Engedni kell a gyermeket beszélni a félelmeiről, segíteni kell őt, hogy ki tudja fejezni az érzelmeit. Segíts neki új dolgok kipróbálásában, beszélgess vele erről is.

Segíts a gyermeknek szembenézni a félelmeivel, például nézzétek meg együtt, vannak-e az ágy alatt szörnyek vagy ha fél a sötéttől például tedd nyugtatóvá a lefekvést. Tegyetek az ágy mellé éjjeli lámpát, énekelj vagy olvass fel neki valamit. A lényeg, hogy támogatva érezze magát és rájöjjön: nincs mitől tartania. Érdemes lehet ilyen korban kizárni azokat a meséket, filmeket, amelyek megrémíthetik a gyermeket, mert ez is nagyban befolyásolhatja a képzelőerőt és a későbbi rémálmokat.

Segítség a nagyobb gyerekeknek

Tizenéveseknek és nagyobb gyerekeknek segíts felkészülni a kihívásokra, például az iskolai tesztekre vagy beszédekre. Mondd el nekik, hogy hiszel bennük. Mondd, hogy tudod, hogy képesek rá. A legtöbb gyerek a szülő támogatásával képes megbirkózni a félelmeivel és szorongásaival.

VIA

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkA legszemélyesebb fiús kérdések – 1. rész
Következő cikkAz ikrek fejlődése vajon azonos ütemben zajlik?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .