Optimista nevelés egy pesszimista világban

Optimista nevelés egy pesszimista világban

Manapság nagyon könnyű arra összpontosítani, hogy milyen negatív dolgok történnek a világban és a mindennapok hányféle borzasztó szcenáriót tartogathatnak, különösen szülőként. Mindez a reggeltől estig tartó borúlátó hírműsorok, a szociális médiában terjengő pesszimista bejegyzések által történhet meg. Egy szó, mint száz, a pesszimizmus egész nap körülvesz minket, ha az okos-eszközeinkre vagy a kevésbé okos eszközeinkre támaszkodunk. Már-már óhatatlan, hogy belefussunk legalább napi egy szörnyűségbe… a szenzációhajhász címekről nem is beszélve.

Teljesen érthető, ha azt érzed, hogy nem tudsz minden nap 0-24 órában mosolygós, boldog szülő lenni még annak érdekében sem, hogy optimista mentalitást sugallj. Hiszen emberből vagy, minden ember elfárad néha a pozitív gondolkodásban. De feladni sosem szabad. Ironikus módon, annak ellenére, hogy a média és a technológia egy együttes negatív rendszernek tűnik, elengedhetetlen ahhoz is, hogy legyőzhessük a pesszimizmust.

Minden szülőnek az a célja, hogy stabil és boldog közeget teremtsen a gyermekei számára, amely által később ő maga is hasonlóan kezdi meg felnőtt életét. Elhoztuk nektek 6 módját annak, hogy miként segíthetsz a kellemetlen helyzetekben is megmutatni gyermekednek a felhők fölötti szivárványt.

Segíts neki, hogy átlássa a rendszert

Szociális Média, Facebook, Smartphone, Iphone, Mobil
pixabay

Amikor valamilyen tragédia lejt táncot a világban, az minden létező médiafelületen az ember arcába van tolva. Elég bekapcsolni a tévét vagy megnyitni a laptopon a közösségi médiás felületeket és máris láthatunk valami polgárpukkasztó címsort. Ti szülők képesek vagytok felfogni, hogy a médiában sokszor az emberek figyelmének felkeltése a cél, kattintásokkal szeretnék elkerekíteni az emberek tekintetét. De egy gyermek nem feltétlenül fogja tudatosan észlelni ezt, őt hamarabb megijeszthetik a keringő rémhírek vagy a  negatív információáradat.

Éppen ezen oknál fogva neked kell valamiként példát mutatni. Az ahogyan te magad reagálsz a hírekre, idővel ki fog vetülni arra is, hogy gyermeked miként kezeli őket. Segíts gyermekednek, hogy átlássa a rendszert. Magyarázd el neki, hogy a tévének sokszor mindössze annyi a célja, hogy nagy hírekkel, nagy reakciókat váltson ki. Az a fő mozgatórugója ennek a világnak, hogy mindenhonnan, mindenki nézettséget nyerjen. Nincs minden hírnek 100%-os igazságalapja. Kérd meg a gyermeket, hogy ha valami olyat hall, ami számára ijesztő inkább tegyen fel róla neked, szülőnek kérdéseket.

Beszélj neki arról, hogy te magad miért vagy hálás

Kösz, Hála, Mosoly, Felértékelődése, Kezét, Pozitív
pixabay

A kishitűséget úgy tudod gyökerestől eltávolítani a gyermek életéből, ha ellensúlyozod valamivel. Ez a valami pedig egy olyan információáradat lehet, melyben felsorolod, miért vagy hálás. Amikor a világunk kaotikus és nehéz a létezés benne, hamar elhatalmasodik az embereken az aggodalom és teljesen kiszorulnak olyan lényegi dolgok a mindennapokból, mint a hála érzése. A hálánkat ki kell fejezni akkor is, ha csak nagyon aprócska történések miatt lehetünk hálásak.

Jó módszer lehet, ha például esténként tartotok egy hála szeánszot ? fogjatok papírcetliket és írjatok fel mindannyian 1-3 apró dolgot, amiért aznap hálásak lehettetek és rakjátok ki egy post-it táblára, hogy amikor éppen nehéz napnak néztek elébe, akkor se feledjétek el: van miért boldogan élni.

Szelektáljátok ki a hamis híreket

Sok gyermek állítja, hogy nem tud különbséget tenni egy valóságos és egy kamu hír között. Ezt a fogalmi zavart, kételyt és a bizalom hiányát mind-mind optimista gondolattá lehet varázsolni, de ahhoz eszközök kellenek a gyermekek számára, amivel fel tudják venni a harcot a hamis hírek ellen.

Vannak online tényfeltáró eszközök is erre, mellyel felfedezhető az igazság (mindenesetre a csalás biztosan). Ezen felül az is sokat segíthet, ha a bizonytalan tartalmakról a felnőttektől érdeklődnek, a kétes állításokat nem osztják tovább és igyekeznek hivatalos hírforrásokból tájékozódni anonim oldalak helyett.

Álljatok ellen a megfélemlítéseknek

Kétségbeesett, Szomorú, Nyomott, Kiáltás, Reménytelen
pixabay

Tanítsd meg a gyermekednek, hogy sok információ csupán megfélemlítés céljából van a neten és ezeket nem kell mindig elhinni. Gyakran találkozunk sajnos olyan tényekkel, amikor valaki megfélemlítésre kerül – szinte folyton erről szólnak a pletykák, sok az erőszak a közösségi médiában és az online játékokban is, de nem szabad bedőlni neki. Ha valahol ilyen kellemetlenséggel találkozik a gyermeked, kérd meg, hogy forduljon hozzád. Ne folytassa a tevékenységet (pl. játék) ha az rossz érzéseket kelt benne és buzdítsa társait is arra, hogy az erőszak nem játék.

A megfélemlítések számítógépes vagy valós zaklatásokon keresztül is bekerülhetnek az ember életébe. Amennyiben ilyen dolgot észlel a lurkó, mindig jelezze a felnőttnek. A legjobb cél, ha valamiként megpróbáljuk a hasonló helyzeteket kerülni. Nem csupán a saját gyermek életében, hanem a gyermek baráti körében is érdemes figyelemmel járni. A zaklatás nem vicc, nagyon komoly lelki sebeket okozhat. Minden gyanús helyzetet javallott felülvizsgálni.

Szüntessétek meg a gyűlöletbeszédet

Az online anonimitás lehetősége nem kívánt következményekkel járhat. Például az embernek ilyen esetben sokkal nagyobb lesz a szája, szólásszabadsága, hiszen nem vállalja fel a kilétét. Hamarabb előkerülnek a sértő dobálózások, a zaklatások, a gyűlöletbeszéd. Utóbbinak rengeteg áldozata van világszerte. Szintén nagy lelki sebeket ejthet azon a félen, aki elszenvedi ezen embertelen kommunikációs formát.

Amennyiben azt veszed észre, hogy a gyermeked valakire kelletlen szavakat használ vagy szóban bánt valakit, mondd el neki, hogy ez nagyon rossz dolog. Mondd el neki, hogy senkinek nem esik jól, ha megbántják. Fordított esetben, ha őt bántja valaki, légy teljes vállszélességgel mellette és értesd meg vele, hogy nem minden gyermeknek mesélik el a szülei, hogy nem szabad másokat bántani. Fontos, hogy ha valaki őt bántja akkor ne vágjon vissza. Okos enged… – ugyebár.

Néha némítsátok le a világot

Avenue, Fák, A Sötét Sövények, Írország, Táj, Ágak
pixabay

Ragadd meg a gyermekeidet és a partneredet és menj ki velük a természetbe. Néha lényeges, hogy elengedjétek az online életet, kizárjátok a szociális médiát, a laptopot, a tévét, az okostelefont. Legyetek együtt, éljétek meg a pillanatot, fókuszáljatok a másikra. Soroljatok fel boldogságra okot adó gondolatokat. Olvassatok könyvet, vacsorázzatok együtt, kiránduljatok… mindegy csak legyetek jelen, éjetek igaz emberként és tudatosítsátok jó mélyen az üzenetet: miszerint a családi idő többet ér mindennél.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkKINCS: erősödik a családon belüli összetartás a járványban
Következő cikkEgy újdonsült anya első gondolatai

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .