Reggeli rosszullét a harmadik trimeszterben

Reggeli rosszullét a harmadik trimeszterben

A reggeli rosszullét – émelygés, hányinger, hányás, szédülés – gyakran az első tünetek egyike a terhesség korai szakaszában. Azonban előfordulhat, hogy a várandósság vége felé, a harmadik trimeszter idején is megkeserítik a kismamák életét hasonló tünetek.

Mit jelent a reggeli rosszullét a terhesség végén?

Jellemzően ugyanolyan tünetekkel jelentkezik, mint a kezdetekben, annyi különbséggel, hogy a hányinger, émelygés vagy éppen hányás a 27-28. hét körül köszönt be újra. Azt gondolnánk, az első hónapok után végleg búcsút mondhatunk ennek a kellemetlenségnek, azonban sok esetben ismét fel kell venni vele a harcot.

Azonban ki kell emelnünk, hogy ez nem egyenlő a vészes terhességi hányással hyperemesis gravidarium – mely a kezdetektől a terhesség teljes idején jelen van, és komoly problémákhoz vezet!

A késői rosszullétekre jellemző, hogy a várandósság egy bizonyos idejére teljes mértékben megszűnik és csak a már említett 27-28.hét körül köszönt be újra, ezzel jelentős stresszhatásnak és érzelmi hullámvasútnak kitéve a kismamát, hiszen azt gondolhatta, ezzel nem kell újra szembenéznie.

Akár tapasztalsz ilyet, akár nem, teljesen normális, hiszen ahány nő, annyiféle terhesség, mindenkinek máshogy reagál és alkalmazkodik a szervezete ehhez az áldott állapothoz.

Mit is jelent a reggeli rosszullét?

Erre konkrét válasz nem létezik, hiszen mindenkinél eltérő lehet. Egyes hölgyek nem is jutnak el a hányásig, „csupán” émelyegnek, szédülnek, mások sajnos igen és általános közérzetük rossz.

Onnan tudhatod, hogy ezt tapasztalod, hogy az ismert tünetek egymás után 2-3 napig jelen vannak nálad. Ha a rosszullét állandó, vagy egyszerűen nem tudsz semmit magadban tartani, látogass el háziorvosodhoz, védőnődhöz tanácsért. Nagyon komolyan kell venni az állandó hányást, hiszen könnyen kiszáradáshoz vezet, ha nem teszel ellene!

Miért köszönt be újra?

Gyakran a várandósság alatt, a szervezetünkben végigmenő változások eredményeként jelenik meg. A következő változásokról beszélhetünk:

  • A gyomor-bél rendszerhez tartozó izmaid ellazulnak, így az emésztésed annyira lelassul, hogy az étel gyakran visszakerül a nyelőcsőbe
  • A gyomor nyomásnak van kitéve a méhben növekvő baba által
  • Hormonális változások – nem a leggyakoribb ok, de előfordulhat

Egyéb okokat is figyelembe kell vennünk:

  • Nehezen emészthető ételeket fogyaszt a kismama
  • Egyszerre túl nagy adagot eszik a várandós nő
  • Refluxos panaszok: általában vezető okként szerepelnek a várandósság késői szakaszát megkeserítő rosszullétek terén.

    Akkor beszélünk erről a problémáról, ha a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem működik megfelelően, így a savas gyomortartalom visszajut a nyelőcsőbe, ott marja a nyálkahártyát és irritációt okoz. Ez gyakran okoz hányingert és hányást.

Hogyan kezelhetőek a rosszullétek?

  • Egyszerű megoldást jelentenek a savlekötők, de még mielőtt bármit is bevennél, kérd ki háziorvosod vagy védőnőd tanácsát
  • Inkább keveset, de többször egyél és kerüld el a zsíros, olajban sült vagy agyonfűszerezett ételeket, melyek gyakran fokozhatják a tüneteket
  • Mindig legyen a táskádban egy kis csomag ropi, vagy kekszféle, melyek enyhíthetik az émelygést, hányingert
  • Fogyassz B6 vitaminban gazdag ételeket, mint a banán vagy a csirkehús. Maga a B6 vitamin szedése is jó megoldás lehet, de ezelőtt konzultálj orvosoddal, hogy várandósság alatt milyen készítményt ajánl
  • Figyelj a vízfogyasztásra! Nagyon fontos, hogy hidratáld magad, hiszen várandósság alatt kimondottan nagy a kiszáradás veszélye, nem beszélve arról, hogy az émelygést és hányingert is csillapítja a megfelelő folyadékbevitel

Mikor kell aggódnom?

Amennyiben az általános rosszullét tünetein kívül a következők is fellépnek, mindenképpen látogass el orvosodhoz és vizsgáltasd meg magad:

  • Duzzanat az arcodon, végtagjaidon
  • Görcsös hasfájás
  • Fejfájás
  • Hasmenés
  • Homályos látás
  • Magas láz

Az émelygés és hányás gyakran lehetnek ételmérgezés vagy valamilyen fertőzés tünetei is, de akár a szülés beindulását is előre jelezhetik. Amennyiben fertőzés áll fent, nagy figyelmet kell az orvosolására szentelni, hiszen akár a szülést is ideje korán beindíthatja ez az állapot!

Mindenképpen figyelj saját tested jelzéseire terhességed teljes idején, hiszen valamennyi probléma orvosolható, ha idejében észrevesszük a jeleket.

Nagyon fontos, hogy jó viszonyt ápolj háziorvosoddal, védőnőddel és nőgyógyászoddal, hogy a szakszerű segítségben és ellátásban részesülj, ha szükséged van rá!

Boldog és nyugodt babavárást kívánunk neked!

Játékok ››› LEGO ›››

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .