Repülés, wellness és tengerparti nyaralás – mit szabad és mit nem várandósság idején?

Repülés, wellness és tengerparti nyaralás – mit szabad és mit nem várandósság idején?

Egy vérbeli utazónak nem számít, hogy tél van vagy nyár, külföldi városnézés a program vagy wellness hétvége, a lényeg az utazás, a felfedezés, a kikapcsolódás és az új helyek megismerése. Az anyák életében azonban van egy időszak, egészen pontosan 9 hónap, amikor az addigi szabályok hirtelen érvényüket vesztik.

A várandósság alatt ugyanis alaposan át kell gondolkodni, hogy hova és mikor lehet utazni, szabad-e szaunázni vagy wellnessezni, illetve meddig nem kockázatos repülőre ülni. Általános, mindenkire érvényes előírások nincsenek, ám ha felkészülten és tudatosan vágunk bele az utazástervezésbe, élményekkel teli pihenésben lehet részünk a terhesség alatt is.

Lehet-e utazni a várandósság idején?

Mindaddig, amíg nincsenek komplikációk, aggályok a terhességgel kapcsolatban, a 9 hónap alatt bármikor biztonságosan lehet utazni. Szakértők szerint az ideális utazási időszak a második trimeszter, ugyanis ilyenkor a legmagasabb a kismamák energiaszintje. Míg az első trimeszterben a reggeli rosszullét okozhat problémát, addig a harmadik szakaszban könnyebben elfárad a szervezet és egyre nagyobb az esély a szülés megindulására. Ha szeretsz utazni, ne mondj le kedvenc szenvedélyedről a terhesség alatt sem!

Kismamabarát wellness élmények belföldön

Aki gyakran megfordul wellness hotelekben, szinte büntetésként éli meg, ha 9 hónap alatt nem mehet víz közelébe. Megoszlanak a vélemények arról, hogy várandósság idején lehet-e wellnessezni és ha igen, milyen mértékben, ezért azt javasoljuk, hogy mielőtt bárki lefoglalná a wellness hétvégét, mindenképpen konzultáljon orvosával az aktuális egészségi állapotáról és a lehetséges kockázatokról!

Szallas.hu tipp:

A szallas.hu oldalán számos belföldi wellnesshotel közül válogathatunk az alapján, hogy milyen családbarát szolgáltatásokat kínálnak – akár kismamák számára is. Az oldalon könnyen és egyszerűen választhatjuk ki azokat a helyeket, ahol lehetőség van úszásra, masszázsra, szaunára vagy egyéb szolgáltatások igénybevételére.  

Wellness szállások

Szauna

A szaunázásnak kedvező hatása lehet a terhességre, hiszen az izzadás megóvja a szervezetet a vízfelhalmozódástól és a lélekre is pozitívan hat. A szaunázás tréningezi a vérereket, szabályozza a vérkeringést és a szív teljesítményét is. Gondoljunk csak bele! A Finnországban élők nagy része már az édesanyja pocakjában megtapasztalja a szauna jótékony hatásait és talán ennek is köszönhető, hogy később, felnőttkorban is előszeretettel használják a méregtelenítésnek és immunerősítésnek ezt a módját.

Szaunás szállások

Úszás és gyógyvíz

Panaszmentes terhesség esetén az úszás javasolt, sőt ajánlott sportág. A víz felhajtóereje révén könnyebb a mozgás, mint a szárazföldön, így a várandósság alatt igénybe vett ízületek sem terhelődnek annyira az úszás során. A víz hőmérsékletének kiválasztásakor érdemes körültekintőnek lenni, úszásnál 27-29°C, a vízi tornához, lazító foglalkozások esetén a 33-35°C az ideális.

A nagyon hideg vagy meleg víz kismamák számára nem ajánlott! Termál-, illetve gyógyvizek esetén nem javasolt 10 percnél tovább tartózkodni a vízben, mivel a meleg víz hatására alhasi vérbőség keletkezhet, a forró víz tágíthatja az ereket, ezért növelheti a visszeres problémákat.

Szállások gyógyfürdő közelében

Masszázs

Bármennyire is rajongunk a masszázsért, kismamáknak első és utolsó trimeszterben kerülendő ez a fajta relaxáció! A terhesség közepén történő ülőmasszázsnak azonban rengeteg jótékony hatása lehet, a derék kivételével a vállak, lábak masszírozása nem csak fizikailag, hanem lelkileg is sokat segíthet az ellazulásban.

Aromaterápia

Az illóolajok nem csak a masszázs, hanem párologtatás révén is kifejtik jótékony hatásukat. Kismamák esetében fokozottan fontos, hogy kizárólag 100 %-os tisztaságú, bevizsgált bio illóolajokat használjunk és az élénkítő illatok helyett a nyugtató olajokat (pl. orvosi levendula, római kamilla) válasszuk. Bizonyos illóolajok használata kifejezetten ellenjavalt a terhesség idején, ezekről bővebb információt aromaterapeutáktól lehet kérni.

Kismama jóga vagy torna

Egyes hotelekben speciális kismama jógára, tornára is van lehetőség, ezekről foglalás előtt érdemes tájékozódni.

Tengerpart kismama szemmel: igen vagy nem?

Kisbabát vársz, de nem szeretnél lemondani a tengerparti nyaralásról? Ha betartasz néhány alapvető szabályt, nem kell 4 fal között maradnod a nyári időszakban sem. Tengervízben terhesen is megmártózhatunk, úszhatunk, de mindenképp fontos odafigyelni a test jelzéseire: csak addig fürdőzz, amíg az jólesik! Soha ne terheld túl magad és gondoskodj az állandó folyadékpótlásról! Várandósan nem javasolt a hosszas napozás, mert a hőség megterhelő a kismama szervezetére. Óvjuk a pocakot a közvetlen napfénytől, terítsünk rá egy könnyű kendőt, viseljünk kalapot és könnyű pamutruhát.

Szallas.hu tipp:

Ha a repülő helyett inkább autóval indulnál nyaralni, érdemes 5-6 órában maximalizálni az utazásra szánt időt. A szomszédos Horvátországban számos apartman és hotel szolgáltatásai közül válogathatsz, sőt akár kombinálhatod a wellnesst a tengerparti pihenéssel!

Szállások a Horvát tengerparton

Utazás földön, vízen és levegőben

Komplikáció nélküli terhesség alatt bármilyen járművel lehet utazni, szigorúan betartva az általános közlekedési szabályokat (pl. biztonsági öv, légszák használata). Míg hajón gyakrabban számolhatunk az émelygéssel és rosszulléttel, addig az autóban a legfontosabb, hogy a megszokottnál gyakrabban tartsunk pihenőt és mozgassuk meg a végtagokat a véráramlás megsegítésére.

Ugyanez igaz a repülésre is. Aki teheti, válasszon folyosó melletti ülést a könnyebb mozgás érdekében, turbulencia esetén pedig különösen veszélyes lehet az üléstámla és a tálca nem megfelelő elhelyezkedése.  

Repülés a Wizzair és a Ryanair járatain

A légi utazás biztonságosnak tekinthető a várandósság ideje alatt -amennyiben komplikációmentes a terhesség-, a légitársaságok általában külön szabályozzák a kisbabát váró utasokra vonatkozó szabályokat. A Wizzair járatain biztonsági okokból csak terhességük 34. hetét be nem töltött várandós nők utazhatnak. Ikerterhesség esetén ez az időkorlát a terhesség 32. hete.

A terhesség 28. hetét követően szükséges bemutatni a légi utazásra való alkalmasságáról szóló orvosi igazolást, amelyet az utazás napját megelőző 6 napon belül kell kiállítani. A Ryanair járatain szintén a terhesség 28. hetének elérése után a terhes anyák számára kötelező az „utazásra való alkalmasságukat” igazoló a szülész/orvos által kiállított orvosi igazolás bemutatása. A levél legfeljebb 2 héttel az utazás előtti keltezésű lehet, és felmutatása vagy a csomagfelvételnél, vagy a beszállókapunál kötelező.

A komplikációmentes egy gyermekes terhesség esetén az utas fuvarozása a terhesség 36. hetének leteltével nem engedélyezett. A komplikációmentes iker, hármas iker stb. terhesség esetén az utas fuvarozása a terhesség 32. hetének leteltével nem engedélyezett.

Milyen esetekben nem javasolt repülni?

Ha a terhesség során bármilyen komplikáció felmerült vagy magas rizikófaktorral járó tünetek (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, vérszegénység stb.) lépnek fel, nem javasolt a repülés, illetve fokozott elővigyázatosság szükséges. Nem javasolt továbbá a túl gyakori, mindennapos repülés sem, amely többek között a női légiutaskísérőket, női pilótákat érinti.

Ahogy a fentiekből is kiderül, bőven van lehetősége a kismamának arra, hogy utazzanak, világot lássanak vagy wellness hotelben pihenjenek a baba érkezése előtt.

Wellness szállások 2 főre

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .