Segítség, a kisbaba hazajön! – 3 tipp a nagyobb tesók számára

Segítség, a kisbaba hazajön! - 3 tipp a nagyobb tesók számára

Több gyermekes szülők esetén biztosan megvan az a pillanat, amikor a kórházból végre hazahozzátok a legkisebb családtagot. Ha már vannak gyermekeitek különösen érdekes szituációkat szülhet az új kisember, a féltékenységtől kezdve egészen a pörgős kíváncsiságig szinte bármilyen reakció elképzelhető a nagyobb tesók részéről. Általában inkább kérdések özöne várja anyát és apát, megválaszolandó gondolatok százai reppennek a levegőbe és maradnak lógva esetenként. Ti már, mint rutinos szülők boldogsággal és nagyobb felkészültséggel várjátok a pocaklakó érkezését, de a kisebbek valószínűleg kételyekkel keveredett izgatottsággal fordulnak a téma felé. Nem mindig egyszerű feladat megbírkózni az újszülött gondozásával és a családtagok összehangolásával is, ezért most arról írunk nektek, miként tudjátok a nagytesókkal elfogadtatni a helyzetet és hogyan kezelhettek egyes szituációkat.

Közeledik a szülés pillanata a már meglévő gyermeked pedig olyannyira izgatott, hogy fel-alá járkál a folyosón hangos léptekkel és azon morfondírozik, hogy vajon mikor jön már a kistesó, vajon milyen lesz, vajon mi fog megváltozni, vajon vele többet vagy kevesebbet lesz foglalkozva? Végre valahára világra jön a baba, a nagytesó berobog a szobába, jó közel hajol a picihez, viszonylag izgatottan, de gyermekded hangosan megkérdezi, hogy „ő az?” és telemosolyogja a szobát, amiért végre szemtől szemben lehet a kisöccsével/kishúgával. Titeket pedig szétvet a boldogság, amiért egy helyen látjátok a kis lurkókat. Ámde…

…egyszeriben eszetekbe jut, hogy az a nagytesó hiába nagy, még véletlenül, tudatlanságból kezelheti tesóját óvatlanul. Ezért egy rakat gondolatot ültettek el a fejében azzal kapcsolatban, mit hogyan kellene csinálnia:

„Vigyázz, meg ne nyomd a fejét.”
„Még nem veheted kézbe, le fogod ejteni.”
„Most alszik, inkább ne menj oda.”
„Rosszul tartod.”
„Finomabban, még a végén baja esik.”

Hangoznak el ehhez hasonló mondatok százai, amiért nem is hibáztatlak benneteket, drága szülők. A túlaggódás belénk van kódolva, de muszáj gondolnunk a nagyobb gyermekeink lelki világára is. Ha berögzülnek náluk ezek a mondatok onnantól nehéz lesz gátlásaikat elfedni. Lehet sosem merik majd kézbe venni a kicsit, vagy inkább eltávolodnak tőle, nehogy bajt okozzanak neki.

két gyermekes család, anya apa, gyerekek
pixabay.com

Első tipp – engedd meg, hogy segítsen a nagyobb tesó a csöppség körül

A gyerekek sokszor igyekeznek úgy viselkedni, mint a felnőttek. Próbálnak nagyobb befolyással leni a család életére, ami igazából egy szükséges és nagyon csodálatos dolog. Egy kisbaba rengeteg újdonsággal és odafigyeléssel jár, amit érdemes elmondani a nagyobbak számára is. Viszont nem csupán kommunkiáció szintjén engedjük őket egy légtérbe, hanem cselekedetek terén is. Engedjük meg nekik, hogy segítsenek a kicsi körül.

Életkoruknak megfelelő feladatokat nyugodt szívvel bízzunk rájuk, mert fejlesztő hatással lesz az életükre. Egészen aprócska feladatokat is adhatunk nekik például, hogy tegyék a koszos pelust a pelenkavödörbe, segítsenek elpakolni a cumisüvegeket vagy bármilyen egyszerűbb teendőt. Ha megengedjük nekik a ház és a kisbaba körüli segítséget azzal hozzájárulunk, hogy fontosabbnak érezzék magukat és úgy véljék ők is szerves részei a család életének. Mindezek mellett erősebb kötődést is tudnak majd kialakítani testvérükkel, tehát mindenki nyertes lesz.

Második tipp – emlékeztessük őket, hogy milyen fontos a segítségük

Egy új családtag érkezésével a családon belüli kapcsolatok szorossága is változik. Megfelelő esetben erősödnek a kialakult érzések. Mégis vigyázni kell, hogy ne fenyegetve érezzék magukat a nagyobb testvérek, hiszen a féltékenység kellemetlen érzetet kelthet bennük.

Pontosan a negatívumok megelőzésének érdekében szükséges emlékeztetni a gyerekeket, hogy milyen fontos a jelenlétük és a segítségük a napi rutin részeként. Használjunk ösztönző mondatokat a közelükben, mint például:

„Nagyra értékelem, hogy segítesz nekem etetni a babát.”
„Nagyon örülök, hogy ennyire törődsz a kistesóddal.”
„Köszönöm, hogy segítesz kicserélni a pelenkát.”
„Köszönöm, hogy elrakod a kicsi ruháit.”

PELENKÁINK SZÉLES VÁLASZTÉKA

Ezekhez hasonló pozitív megnyilvánulásokkal erősíthetjük meg a családunk tagjaiban a köteléket és segíthetjük elő a személyiségek megfelelő irányba történő fejlődését. Ahhoz is nagyszerű lehet, hogy kiküszöböljük a féltékenységet és kizárjuk azt a lehetséges érzetet miszerint a pici fontosabb, mint nagyobb testvérei.

Harmadik tipp – ne kiabálj

KIABÁLÓ NŐ
pixabay.com

A kicsi éppenhogy hazajött a kórházból. Nagy nehezen sikerül elaltatnod, hogy abbahagyja a sírást, a nagyobbik a szobájában játszik békésen. Te pedig örülsz, hogy elmehetsz nyugodtan megfürödni.

Éppen, hogy belépsz a kádba, éktelen hangú sírásra leszel figyelmes, szülő ösztöneid kétszázon kezdenek pörögni, már-már kirepülsz a fürdőszobából a hang irányába teleportálva. Nagyobbik gyermek áll a kiságy mellett, picike igencsak sír, arca kipirult.
Mi történt? – teszed fel a kérdést, mire a nagytesó megszólal: belecsíptem az arcába. – mondja szégyenlősen. Érzed, hogy az elméd megtelik feszültséggel, már éppen nyitnád a szádat, hogy lekiabáld a fejét, mert mégis hogy gondolta, hogy felébreszti alvó kistesóját…

Mégsem javallott ilyenkor megemelni a hangunkat. Célszerűbb a nyugodt elbeszélgetés. Higgadt mégis határozott hangon folytassunk ilyenkor kommunikációt bármilyen nehéz is a szituációhoz mérten. Ugyanis gondolj bele, kedves szülő. Ha a nagyobbik testvér azt tapasztalja, hogy a pici miatt szidták le őt, sajnos nagy eséllyel fordulhat át a helyzet a fejében. Azt beszélheti be magának, hogy a kisebb egyfajta „ellenség”, mert mégicsak miatta kapott intenzívebb szidást. Ti pedig, mint szülők, biztosan nem akarjátok a gyermeki haragot olyan megnyilvánulásában látni, hogy egymás ellen fordulnak a lurkók.

Bármi is történjen a csecsemő érkezésekor, biztos vagyok benne, hogy ezzel a feladattal is megbírkóztok. Családként, összetartva, összedolgozva megoldotok majd minden felmerülő problémát. Mindezen újszerűség kezelése türelem és hangolódás kérdése.

Tartalmi forrás

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikk3 fogadalom 2020-ra – Újévi bakancslista szülőknek
Következő cikkAz újszülött babád fejlődése 1. rész – Az első hét

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .