Szobatisztaságra tanítás – a leszoktató pelenka még nem minden

FELHASZNÁLT IRODALOMVIA
Szobatisztaságra tanítás - nem a leszoktató pelenka az egyetlen megoldás
Szobatisztaságra tanítás - nem a leszoktató pelenka az egyetlen megoldás

A leszoktató pelenka jó opció lehet a szobatisztaságra való nevelés során, de azt érdemes tudni, hogy nem ez az egyetlen megoldás. Minden kisgyermek életében új készség elsajátítása, amikor végre használni kezdi a bilit.

A legjobb, ha lassacskán haladunk a dolgokkal, mindenképp a gyermek önálló üteméhez igazodva. Nem érdemes más kisgyerekekkel összehasonlítani a sajátunkat. Ahogy az egész nevelés során, itt is kulcsfontosságú a türelem.

Fontos tudni, hogy a legtöbb kis lurkó hamarabb tudja kontrollálni a székletürítést, mint a vizeletürítést.

  • 1 éves korára a legtöbb baba abbahagyja az éjszakai székletürítést
  • 2 éves korra napközben is sok lesz az olyan pillanat, amikor a kicsi nem pisil be és száraz a pelenka, de még mindig ritkább ennek a gyakorisága
  • 3 éves korra 10-ből 9 gyermek a nap nagy részében száraz pelust hagy maga után
  • ez a folyamat 4 éves korra stabilizálódik jobban

Azonban ki kell emelni, hogy akár 5 éves kor felett is előfordulhat 5-ből 1 gyermek esetén az ágybavizelés.

Mikor kell kezdeni a szobatisztaságra való nevelést?

Semmiképp se kényszerítsd a gyermeket a bili használatára. Ha nem áll készen, nem fogod tudni érdemben rávenni, hogy próbálja meg. El fog jönni az idő, amikor természetesen jön majd az inger a számukra, hogy ideje leszokni a pelenkáról.

Körülbelül 18 hónapos és 2 éves kor között lehet elkezdeni a bilivel való ismerkedést, lassacskán bevezetve azt a mindennapokba. De néhányan akár hamarabb is belevágnak.

Ha lehetséges, ne akkor próbáljátok meg, amikor valami radikális változás történik a gyermek életében, mert nagyon meg fogja nehezíteni a folyamatot. Fontos a következetesség, nehogy összezavarjuk a kicsit.

Honnan tudhatod, hogy a gyermeked készen áll a bilire?

  • ha pisilnie kell akkor elvonul egy nyugodt helyre
  • tudja magáról, hogy mikor koszos a pelus
  • tudatja veled, ha bepisilt
  • két bevizelés között legalább egy óra eltelik
leszoktató pelenka

Felkészülés a leszokásra

  • Beszéljetek a pisilésről és kakilásról egy-egy pelenkacsere alkalmával, hogy megértse a gyermek a testben zajló folyamatokat.
  • Ha van rá módotok, akkor a peluscseréket a fürdőszobában végezzétek, hogy össze tudják kötni a helységet a funkciójával.
  • Hagyj egy bilit látható helyen és magyarázd el mire való.
    • Segíthet, ha játékokat is bevetsz a tanításba.
  • Látszani fog, hogy mikor ül szívesen a kicsi a bilire.

Hogyan kezdjünk bele, avagy a leszoktató pelenka és egyéb praktikák…

  • Legyen egy bili a fürdőszobában, de érdemes egy másikat is vásárolni, hogy a ház egy másik pontján is könnyen elérhető legyen.
  • Bátorítsuk rá, hogy étkezések után üljön rá a bilire, mert az evés gyakran beindítja az emésztést és az ösztönöket.
  • Ha van rendszer abban, hogy mikor szokta végezni a dolgát, mindenképp javasoljuk abban az intervallumban a bili használatát. Vegyük le a pelenkát és ültessük rá a bilire.
  • Ha csak kicsit is úgy látjuk, hogy a folyamat felzaklatja a gyermeket, adjunk rá pelenkát és várjunk legalább egy hetet az újabb próbálkozással.

Bármilyen fejlődést tapasztalunk mutassuk ki örömünket és dícsérjük meg csemeténket! Fontos a pozitív visszajelzés, de arra is figyeljünk, hogy ne kerítsünk nagy feneket a dolognak, mert könnyű átesni a ló másik oldalára is. Alkalmazhatunk például matricás jutalomtáblázatot is.

Mire jók a leszoktató pelenkák?

Az leszoktató pelenkák vagy mosható nadrágpelenkák jól jöhetnek, amikor belevágtok a szobatisztaságra nevelésbe. A gyereknek is önbizalmat adhat, hogy apró lépésként a pelenkát felnőttesebb megoldásra cserélheti. Nem olyan erős a nedvszívó képessége, mint az eldobható társának, így a gyermek is könnyebben fogja érezni, hogy mikor kell mosni vagy cserélni.

A leszoktató pelenka első lépése lehet a pelenka elhagyásának, de ne használjuk azt a pelenka teljes helyettesítésére. Ösztönözzük őket inkább arra, hogy tartsák szárazon a leszoktató pelust.

Éjszaka mi a helyzet?

Helyezzük fókuszunkat arra, hogy a vizelet- és székletürítést napközben végezze el gyermekünk. Tanítsuk meg őket arra, hogy közvetlenül lefekvés előtt használják a bilit és győződjünk meg róla, az eszköz éjszaka is közel van, ha szükséges. Jól jöhet továbbá vízhatlan matracvédő is az esetleges „balesetek” kiküszöbölésére.

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkSzoptatás éjszaka, avagy a leggyakoribb kérdések a témában
Következő cikkStresszes vagy? Döbbenetes megoldás van ellene!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .