
A szülés utáni hangulati zavarok nem egységes kórképek. Klasszikus felosztás szerint három fokozatát különböztetik meg, napjainkban az angolszász területeken egyre inkább a négyes fokozati skálát kezdik használni a szakemberek. A fokozati besorolás utal a zavar súlyosságára, és az előfordulási gyakoriságra.
A legenyhébb hangulati zavar, amelyet baby bluesként vagy gyermekágyi szomorúságként ismerünk. Statisztikai előfordulása igen magas, 50-80 %, de gyes országokban elérheti a 80-90 %-ot is. Magas előfordulási aránya miatt egyre gyakrabban természetes, élettani reakciónak és nem betegségnek tekintik.
Jellemzői:
- Szülés után a 3.-4. napon jelentkezik
- Tünetei:
- fáradékonyság, kialvatlanság
- gyakori sírás
- ingerlékenység
- félelemérzés
- Jellegzetessége a változékonyság, hiszen a boldog, mosolygós kismama váratlanul sírni kezd, félelmei lesznek, majd a rosszkedv ugyanilyen hírtelen fordul át ismét nevetésbe.
- 7-8 napnál nem tart tovább, a rossz kedélyállapot hamar odébb áll.
Sokan csak utólag ismerik fel, és számolnak be arról, hogy ők is keresztülmentek ezen az időszakon. Ennek ellenére a friss anya fokozott figyelmet, törődést érdemel, hogy idejében felismerhető legyen, amennyiben a betegség a súlyosabb kórképek irányában mozdul el.
Szorongás (pánik, kényszer)
A gyermekágyi szomorúságnál súlyosabb képet mutat a szülés utáni szorongásos zavar és a szülés utáni pánikbetegség. A szorongás hátterében gyakran az anya önbizalomhiánya húzódik meg, hiszen nem érzi magát jó anyának, kételyei vannak, hogy gyermekét megfelelő módon képes ellátni. Retteg attól, hogy valami hibát követ el. A szorongás rohamokban jelentkezik, a napi egy-két szorongásos epizód szám akár napi 30-50-re is emelkedhet.
Természetesen a gyermekét először egyedül fürdető édesanya is küzd félelmekkel, de ezek a félelmek a fürösztés rutinná válás során eltűnnek. A betegség megjelenését valószínűsíti, ha a „természetes félelmeink” a gyermek gondozása során nem csökkennek, hanem a már ismerőssé vált helyzetekben is fennmaradnak, mélyülnek.
Szorongásos kórkép tünetei:
- Erős félelem, amely szorongássá alakul
- Felgyorsult légzés
- Gyors szívverés, szívdobogásérzés
- Hő-, vagy hideghullámok
- Reszketés, szédülés
- Álmatlanság
A szorongásos kórképnél súlyosabb képet mutat a szülés utáni kényszerbetegség. Jellegzetessége, hogy az anyának ilyenkor ijesztő jellegű gondolatai támadnak, és ezeket a gondolatokat önmagától függetlenül, idegenként éli meg. És pont ezek a gondolatok azok, amelyek a betegség tüneteit adják, hiszen ezeknek a megtörténését az anya valójában sohasem akarná.
A kórkép tünetei tehát:
- Ismétlődőn betolakodó gondolatok, amelyeket az anya idegenként él meg (Ebbe sajnos a baba, vagy mások bántásának gondolatát is bele kell érteni)
- Kényszeres gondolatok, amelyek például a baba súlyos betegségére irányulnak.
- Elkerülő magatartás, amely védekezés a zavaró gondolatok ellen.
- Szorongás és a baj előrehaladtával megjelenik a depresszió is.
Szülés utáni depresszió
A szülés utáni pszichózist és a baby bluest hamar felismerték a szakemberek, addig a szülés utáni depressziót csak a 20. század ötvenes éveiben kezdték felismerni. Előfordulási gyakorisága 10-15 %-ra tehető, és egyre nagyobb a megjelenésének valószínűsége a következő szüléseknél. Nem önálló megbetegedés, hanem olyan depresszió, amely a szülés utáni időszakban jelenik meg.
Főbb tünetei:
- Indokolatlan fáradságérzet
- Örömtelenség
- Az anya számára egyre nagyobb terhet jelent a gyermekkel való foglalkozás
- Önvádlás, úgy érzi, hogy rossz anya, belebukott a feladatokba.
- Súlyos esetben öngyilkossági gondolatok, öngyilkossági kísérletek is előfordulhatnak.
A szülés utáni depresszióban egyes tünetek hangsúlyosabban vannak jelen, ezért ezeket figyelmeztető jeleknek kell tekinteni. Ezek a tünetek a következők:
- Alvászavar
- Étkezési, táplálkozási zavar
- Visszahúzódás, szociális elszigetelődés
- Gyermekhez való viszony negatív irányú változása
- Memóriazavarok
- Szétszórtság, túlzott aggodalmaskodás, döntésképtelenség
- Önvádlás, bűntudat
A betegség jellemzően a szülés után 2-3 héttel jelentkezik, de előfordul, hogy fokozatosan alakul ki és csak a szülés utáni második hónapra válik a környezet és a kismama számára is kézzelfoghatóvá. Lefolyása általában 3-6 hónapig húzódik el, de nem lépi át sohasem az egy évet. A szülés utáni depresszióban szenvedő nők a fent említett tünetek közül jónéhányat felfedezhetnek önmagukban, némelyiket súlyosabb, míg másokat kevésbé kínzó formában. Közös jellemző, hogy a hangulati élet zavarát a környezet is érzékeli, és ennek gyakran hangot is adnak. Ez gyakran tovább rontja a betegség képét, hiszen az anyában megerősíti a szégyen, bűntudat érzését.
A fel nem ismert anyai depresszió azonban sokkal veszélyesebb, hiszen az anya hangulata kihat az egész családra, hosszútávon károsítja az anya-gyermek kapcsolatot és következményei megmutatkoznak a gyermek későbbi fejlődésében is.
Szülés utáni pszichózis
Igen ritka (általában 1000 szülésre 1 megbetegedés jut), de minden esetben azonnali kórházi kezelést igénylő állapot. Hirtelen, általában az első hét során (leggyakrabban a tejbelövelési időszak után), klasszikusan azonban a 3.-4. hónapban jelentkezik igen súlyos formában. Késői kezdete miatt nevezték régen laktációs, azaz szoptatási pszichózisnak, amely arra utalt, hogy az anyatej egyfajta méregként hat az anya szervezetére és az egyetlen gyógymód a tej elapasztásában keresendő. Ez az elmélet mára megdőlni látszik, hiszen a kórkép előfordulása a különböző kultúrákban és a szoptatási szokások megváltozás ellenére a fejlett országokban is közel azonos.
Tünetei:
- Hallucinációk (érzékcsalódás – olyan dolog látása, hallása, tapintása, szaglása, bármilyen módon történő észlelése, ami ténylegesen nincs jelen.)
- Téveszmék
- Súlyos alvászavar
- Öngyilkossági vagy gyilkossági gondolatok
- Bizarr érzések és viselkedések.
A szülés utáni pszichózis súlyos veszélyhelyzetet jelent, ezért amennyiben az újdonsült anyuka környezete azt tapasztalja, hogy az anya „furcsán”, bizarrul viselkedik, hangulata szélsőséges, hallucinációi vannak, netalántán bántalmazza a kicsit, haladéktalanul szakemberhez kell fordulni. Szintén orvosi segítséget kell kérni, ha kismama szélsőségesen túlzásba viszi gyermeke „technikai” ellátását az érzelmi kapcsolat rovására.
A hangulati zavarok formájától és az állapotok súlyosságától függ, hogy milyen kezelésre van szükség. A cikk második részében ezt ismertetjük majd részletesen.
10 napja született meg a 3. gyermekem. Gyakorlatilag amióta haza jöttünk a kórházból nem tudok rendesen aludni. Elalszom, aztán egy idő után felriadok, kilövök az ágyból. Azt hittem a magas vérnyomásom miatt van, elkezdtem rá gyógyszert szedni, amitől kicsit már lejjebb is ment, de az alvászavar csak nem múlik. Korábban soha nem volt hasonló jellegű problémám. Nagyon aggaszt ez a dolog. Napközben tudok aludni, de éjjel nem megy. Van valami tippe, hogy mit tegyek illetve hogy mi lehet az oka? köszönöm