A szülés utáni depresszió 11 intő jele

A szülés utáni depresszió 11 intő jele

Általában a családunk és a barátaink állnak olyan közel hozzánk, hogy rögtön észrevegyék, ha valami bánt minket, máshogy viselkedünk, esetleg betegek vagyunk. Korunk egyik legtöbb embert érintő betegsége a szülés utáni depresszió, vagy röviden PND (angolul – PostNatal Depression) mely nem csak nőket érinthet. A szülővé válás kezdeti nehézségein túllendülve, természetes, hogy az újdonsült anyák és apák túlterheltnek érzik magukat, azonban ennek egy bizonyos idő elteltével meg kell szűnnie.

Amennyiben ez az általános rossz hangulat hetek elteltével is életünk része, szembe kell néznünk azzal, hogy ez bizony szülés utáni depresszió, amit le kell győznünk. A szülés utáni depresszió a szülés utáni első hónaptól egészen 1 évig kialakulhat, és felmérések szerint 7-ből 1 nőt érint, valamint az első gyermekes apák 5 %-át.

Általában a barátok azok, akik észlelik az első tüneteket, íme a 11 legbeszédesebb tünet, ami szülés utáni depresszióra utal:

1. Eltávolodás a közeli barátoktól, társasági események mellőzése

A szülés utáni depresszióban szenvedők gyakran úgy fogalmaznak, mintha egy buborékba lennének zárva és úgy érzik, mintha ki lennének rekesztve, még társaságban is. Azt tapasztalhatod, hogy a barátnőd nem veszi fel a telefont, nem akar Veled összefutni, és vonakodik társaságba menni.

2. Hamar eltörik a mécses, ingerlékenység, állandó szomorúság

A barátnőd olyan dolgoktól érzi túlterheltnek magát, amik azelőtt meg sem kottyantak neki. Gyakran sír, szomorú és zaklatott vagy dühös, máskor meg közönyösnek, érdektelennek tűnik, mintha semmi sem érdekelné.

3. Szorongás

Hosszasan vagy éppen hirtelen, kis időkre teljesen elönti a pánik és az aggodalom. Túlaggódónak tűnik a gyermeke egészségével, biztonságával vagy viselkedésével, emberekkel, különböző eseményekkel és helyekkel kapcsolatban.

4. Étvágy megváltozása

Netán drasztikusan lefogyott a barátnőd? Megváltozott az étvágya? Többet eszik vagy esetleg jelentősen kevesebbet, mint ami megszokott tőle? Ez is árulkodó jel lehet.

5. Önbizalom hiánya

A barátnőd mindig extra kritikus magával és a képességeivel kapcsolatban? Az önbizalom hiánya, csökkenése nagyon gyakori a szülővé válás kezdeti időszakában. Azonban az állandóvá vált értéktelenség, haszontalanság érzése a szülés utáni depresszióban szenvedőkre jellemző.

6. Élvezet hiánya

A szülés utáni depresszióban szenvedő, szorongó nők gyakran azon kapják magukat, hogy már nem lelnek örömöt bennük, nem élvezik azokat a tevékenységeket, melyek azelőtt szórakoztatták, kikapcsolták őket.

Pl. Ha azelőtt megszállottan jógázott, nem tudta elképzelni egy napját sem enélkül, és most mégsem érzi a tevékenység után azt a kellemes felszabadult boldogságot, melyet azelőtt a sport nyújtott neki, nem is végzi szívesen.

7. Extrém fáradtság

Természetes, hogy minden szülő kimerültségtől szenved, de ha a barátnőd fáradtság szintje túlzottnak tűnik, többet vagy éppen kevesebbet alszik, mint általában – nem veszi figyelembe, hogy babájának mire lenne szüksége – ez is egy figyelmeztető jel lehet.

8. Pánikrohamok

Ez magába foglalja, ha az anyának erős szívdobogás érzése van, úgy érzi nem kap levegőt, remeg vagy egyik pillanatról a másikra kívülállónak érzi magát az eseményektől és ettől megijed.

9. Félelem

A barátnőd fél egyedül lenni a babájával? Azt mondogatja, hogy úgy érzi, ő nem a legjobb ember erre a feladatra, nem tud gondoskodni a gyermekéről? Ez, az alkalmatlanság érzése néhány helyzetben még tovább fokozódhat.

Amikor egy nő szülés utáni depresszióban szenved előfordul, hogy a fejébe veszi, és erről meg is van győződve, hogy a ő – vagy egy másik személy – bántani fogja a gyermekét, ha egyedül marad vele.

10. Képtelen koncentrálni, emlékezni dolgokra

Ismét, ezek a szülővé válás kezdeti időszakában természetesek. Ha úgy érzékeled, hogy a barátnőd extrém mértékben küzd ezekkel a dolgokkal, ez bizony depresszióra utal, mely elködösíti az elmét.

11. Meggondolatlan magatartás

Elkezdett inni, esetleg gyógyszereket szed? Netán bántalmazza magát egyéb módokon? Ezeket csak TE, a barátja, közeli ismerőse veheted észre. Ezek mind komoly jelek, melyek arra utalnak, hogy valami nem stimmel a barátnőddel.

Hogyan segíthetsz neki?

  • Beszélj vele! Nyiss felé, így tudni fogja, hogy benned bízhat, bármilyen nehéz helyzetben.
  • Írj neki üzenetet! Sokat fog neki jelenteni, hogy gondolsz rá.
  • Bátorítsd arra, hogy szerezzen szakmai segítséget!
  • Testesítsd meg számára a lelki és fizikai támaszt, a biztonságot!
  • Támogasd a felépülését!
  • Vidd el valahova enni, kávézni, vagy éppen a gyermekét vidd el valami szuper programra, biztosítva számára egy kis pihenőt!
  • Segíts neki visszatalálni önmagához! Attól, hogy anyává vált, még nem dőlt össze a világ, hiszen ez egy csodálatos, élethosszig tartó kaland kezdete.

Reméljük, hogy ezzel a cikkel segítettünk abban, hogy időben észleld a jeleket, hiszen annál jobb, minél hamarabb elcsípjük a szülés utáni depresszióra utaló viselkedést. Így hatékonyan segítséget nyújthatsz azoknak, akiknek ez komoly szenvedést, megpróbáltatást jelent a mindennapokban.

Forrás: kidspot
hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .