Tabu lenne? – A női inkontinencia tünetei

inkontinencia

Intim ügyek ezek, ezért sok gát lehet bennünk a megoldás keresésében. Kihez forduljunk? Van erre megoldás egyáltalán? Orvoshoz talán, de milyen szakterületre tartozik? Milyen kellemetlenségekkel járhatnak a vizsgálatok? Mi lesz a terápia? Gyógyszer, műtét vagy marad a betét? Ehhez hasonló kérdésekkel találkozom közel 2 évtizede, amióta az inkontinenciával foglalkozom. Orvosként tréningeket, tanácsadásokat is tartok, így alakult az „intimorvos” a tevékenységem meghatározására.

Kezdjük a kontinencia jelentésével, ami megtartás, visszatartás, önmegtartóztatás, önuralom, mértékletesség tartalmakat takar. Ennek ellenkezője az inkontinencia, ami az elmúlt évtizedekben a köztudatba is átkerült, s mára gyakran külön magyarázat nélkül is beszélnek, írnak róla sok helyen. Legtöbbször a vizelet megtartásának képtelenségét értik alatta, de előfordul – sokkal ritkábban ugyan-, hogy széklettartási nehézség jelzésére alkalmazzák.

Itt most mi a vizelet visszatartásának kérdéskörét boncolgatjuk, az érintettek oldaláról vizsgálva a problémát, az orvosi megközelítést, felosztást is figyelembe véve, de a laikus érintettek számára is követhető módon.

„Ne nevettess, mert bepisilek!” – ez a mondat egészen fiatalon, középiskolás lányok szájából is elhangzik. Nem szültek, nem volt gátmetszésük, nincs túlsúlyuk, miért nem lehetnek jókedvűek? Az életkor előre haladtával pedig, egyre nagyobb százalékban érintettek a nők (a férfiaknál is előfordul az akaratlan vizeletvesztés).

Inkontinencia várandósan

Várandósan is jelentkezhet ez a tünet, néha csak átmenetileg. Ilyenkor a vékony gátizomzatot – ami a medencefenék kimenetét határolja -, a megnövekedett méh és a magzat súlya is terheli, nyújtja, ezzel a húgycső záró funkcióját gyengíti. Lehet ezt úgy értelmezni, hogy az altesti nyílások (húgycső, hüvely, végbél) záróizmai közül a húgycső a „leggyengébb” láncszem, s ez indikátora lehet a gátizmunk erejének. Sok nőnek okoz ez nagy ijedtséget élete egyik legszebb időszakában, mert ez a tünet szégyennel, zavarodottsággal, kellemetlenséggel, esetleg az önértékelésük megingásával is járhat.

Jó, ha tudjuk – bármilyen fokú, gyakoriságú ez a fajta tünet –, hogy az esetek döntő többségében a meggyengült izom erejének helyreállításával megszüntethetjük. Erre hazánkban egy komplex program szolgál már 30 éve, a Kriston Intim Tréning.

Az inkontinencia tünetei, fajtái

A tünetek súlyossági foka széles határok között mozoghat, egy-egy csepptől a teljes hólyagtartalom kiürüléséig. Ez lefordítva, a néhány csepptől, az extra méretű inkontinencia betét („pelenka”) használatát is szükségessé tevő mennyiségig terjedhet. Gyakorisága is eltérő lehet, ami óriási különbséget jelenthet az életminőségben, hiszen nem mindegy, hogy egyszer-egyszer intenzívebb köhögéses-allergiás időszakban tapasztaljuk meg vagy minden nap számíthatunk rá. Ez a fajta vizelettartási nehézség a stressz inkontinencia nevet kapta, a nyomás (fizikai) megnövekedéséből származó tünet miatt.

A késztetéses inkontinencia a gyakori, sürgető vizelési ingert jelenti, amikor jellemzően az a beteg érzése, hogy „mindjárt bepisil”, de általában ez mégsem következik be, ugyanakkor szinte mindig csak kevés vizelet ürítése követi. A hólyagtartalom mennyisége nem indokolná a vizelési ingert, de az mégis jelentkezik. Őt is hívhatnánk úgy, mint az elsőt, ez is stressz következménye (de egyrészt nem jár bepisiléssel, másrészt a pszichés stresszből fakad), vizsgahelyzetek, munkahelyi, családi feszültségek, szorongató helyzetek kísérő vagy éppen vezető tünete lehet. A „mindjárt bepisilek” érzés ellensúlyozására is segítséget jelent a gátizom megerősítése, mert akkor biztosak lehetünk abban, hogy képesek vagyunk tartani a vizeletünket.

Keveredhetnek is a dolgok, azaz lehet sürgető vizelési ingere a betegnek, amihez akaratlan vizeletvesztés társul, ez a kevert típusú inkontinencia. Bármelyik tünet keseríti is meg az életünket, van megoldás, a közmondást idézem: „Aki keres, talál!”. Kívánom minden olvasómnak, aki érintett, hogy eljusson a számára legmegfelelőbb szakemberhez, hogy a legjobb segítséget kapja panaszai megszüntetéséhez.

Fotók: freepik.com

Mentés

hirdetés
Orvosi tanulmányaim során azt tapasztaltam, hogy kevés figyelem irányult az emberi test intim részeinek karbantartására, betegségeinek, elváltozásainak megelőzésére, a gyógyítás természetes lehetőségeinek megismerésére. A vizelet-,szél-,széklettartási zavar, a szexuális élet területén kialakuló nehézségek nagyon gyakori problémák. Az akaratlan vizeletvesztés, belső szervi süllyedések, fájdalmas menstruáció, aranyér, székrekedés, végbélgyengeség, intim torna, gátizom torna, szexualitást érintő kérdésekben tudok segíteni.
Előző cikkA gyász szakaszai – megélés és lezárás
Következő cikk„Hasfájós a babám!” – Segítünk Neked!

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .