Téli álom helyett – élet az ünnepek után

Téli álom helyett - élet az ünnepek után

Túléltük. Sokunkban ez a legintenzívebb érzés most, hogy az ünnepi dekoráció utolsó darabját is hűvösre tettük. A halászlét nem sóztuk el, a bejgli nem esett szét, az ajándékoknak mindenki örült, a virsli és a lencse bőven fogyott, a fogadalmat megtettük és a világvége sem köszöntött be az új év hajnalán. Valóban túléltük tehát. Na, de mi lesz ezután, hiszen olyan messze még a tavasz?

Az év utolsó hónapja rendszerint mozgalmas, felfokozott izgalmakkal és növekvő stresszel teli. Sürgető teendőink közepette gyakran csak akkor vesszük észre, hogy a természet a borongósabb oldalával fordul felénk, amikor azon kapjuk a mókuskereket, hogy újra forog a talpunk alatt. Hirtelen nyomasztóvá válik a decemberben oly meghitt délutáni sötétedés, és utálatos lesz a hideg, melyben néhány hete még forralt bort szorongatva andalogtunk kedvesünkkel.

Téli depresszió, fény- és vitaminhiány, tespedt lustaság és a derekunkra rakódott felesleges kilók– a következő két hónap mumusai ezek, melyekkel már most fel kell vennünk a küzdelmet, különben az első tavaszi napsugarak sem lesznek elegendőek ahhoz, hogy erővel és energiával töltsék fel fonnyadt, sápadt, elpuhult árnyékunkat.

„A tízezer mérföldes utazás is egyetlen lépéssel kezdődik”

Az ősi kínai közmondás két fontos tanulságot is rejt magában: az egyik, hogy mindig az első lépés megtétele a legnehezebb feladat, a másik pedig, hogy kizárólag lépésről lépésre haladhatunk előre. Az elszántság és a kitartás kulcsa pedig csakis a fokozatosság, a mértékletesség és a tervszerűség lehet. Bizonyítható, hogy van élet a karácsonyi vacsora után, de még a tavaszi felébredés előtt, azonban nem elég csak hinnünk abban, hogy kitörhetünk a téli szürkeség unalmából és hidegségéből: tennünk is kell érte!

Lépésről lépésre, napról napra juthatunk közelebb kitűzött célunkhoz, mely persze mit sem ér, ha irracionális, képességeinket és lehetőségeinket is meghaladó. Ne határozzuk el tehát a mozgásban gazdag életmód gyakorlásának jegyében, hogy holnaptól kezdve napi 5 km-t fogunk futni, ha korábban nem futottunk soha, esetleg csak a busz után. Egy órás séta a szabadban, vagy a lift helyett a lépcső választása a munkahelyünkön kezdetben épp elég ahhoz, hogy jelezzük a testünknek, ő nem medve, aki téli álomra hajthatja fejét.

Mozogjuk le a sztereotípiákat

Valljuk be, a sztereotípiák és közhelyek igen egyszerű és kényelmes magyarázatként szolgálhatnak a téli takarékos üzemmódunk beindításához. „Hideg van, hamar sötétedik, mindenki otthon ül, ilyenkor nem lehet semmit sem csinálni”, stb. stb. Sokáig sorolhatnánk a kifogásokat, de ezek egyike sem meggyőző mentség az alól, hogy felálljunk a kanapéról és felfedezzük azt a világot, ami a meleg falak másik oldalán vár ránk telente.

Akkor sincs okunk begubózni a kandalló mellé, ha Holle anyó megrázza hatalmas leplét. Bár a téli sportokhoz általában speciális felszerelésre, gyakorlottságra és anyagi tőkére van szükség, barátainkkal, családtagjainkkal akár a saját kertünkben, vagy a közeli parkban is élvezhetjük a hó örömeit. Észre sem vesszük, de a gyermekien önfeledt hógolyózás, szánkózás, hóemberépítés, vagy hóangyal készítés közben sokat teszünk testünk és lelkünk karbantartásáért, fizikai és szellemi frissességünkért.

Nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy az uszodák, konditermek, sportközpontok télen is nyitva tartanak, de kiereszthetjük a megfáradt gőzt egy zenés-táncos szórakozóhelyen is. Az is hatékony lehet, ha maximumra csavarjuk a rádión, vagy a lemezlejátszón a hangerőt és hagyjuk – legalább fél órán keresztül -, hogy a dallamok zsigeri erejű hatást gyakoroljanak a testünkre. Válasszunk vidám, pörgős, ritmusos zenét, ami nem csak a testünket lendíti mozgásba, hanem a hangulatunkat is feldobja.

Ételem az életem

A téli rosszkedvnek, fáradtságnak, lustaságnak, mely gyakorta depresszióvá mélyül, nem csak a tespedés és a mozgásban szegény életmód lehet az oka, éppen ezért nem is csak ennek fokozásával javíthatunk rajta. A fényhiány miatti levertség könnyen kezelhető olyan D-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával, mint a máj, az olaj, a margarin, a tojás, a tej és a különböző tejtermékek.

Az általános hangulatunkat és vitalitásunkat meghatározza az ún. szerotonin nevű anyag is, melynek képződését a csokoládé, a banán és a szénhidrátok mértékletes fogyasztásával biztosíthatjuk. A betegségek okozta gyengeség ellen, akárcsak az immunrendszer erősítése érdekében nélkülözhetetlen pótolnunk a B- és C-vitamint, melyhez tavasztól őszig természetesen úton juthatunk hozzá, gyümölcsök és zöldségek fogyasztásával, télen azonban inkább csak mesterségesen.

Trükkökkel készülve a tavaszra

A tél, ha hideg és borongós még hosszabbnak tűnik, mint amilyen valójában. Nehéz ilyenkor elképzelni, hogy eljön az az idő, amikor már csak egy vékony kabátot kell felvennünk, vagy még annyit sem. Pedig, bizonyított, hogy így lesz. Készüljünk hát a tavaszra már most!

A boltokban ilyenkor akciósan juthatunk hozzá a nyári kollekciókhoz, az utazási irodákban kedvezményes áron foglalhatunk helyet a legjobb vakációs utakra. Kezdjük el megtervezni a nagy tavaszi festést és lakás átalakítást, vegyünk színes, mintás tapétákat, készítsünk vidám hangulatot idéző dekorációs elemeket. Apró trükkökkel jelentősen hozzájárulhatunk ahhoz, hogy gyorsabban teljenek a szürke napok és a hideg éjszakák.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .