Terhesség hétről-hétre: 36. hét

terhességi hetek - 36.hét

A 36 hetes magzat

A magzat méretei: a 36. hétre a magzat hossza 44 cm, súlya 2600 g.

A magzat fejlődése: A 36. hétre a legtöbb kisbaba fejét már félcentis haj borítja. A testét borító piheszőrök lassanként eltűnnek, legtovább a karján, hátán és a fülcimpáján maradnak meg. A zsír lerakódik az arcokon is, és a szopáshoz használt izmok is erőteljesen fejlődnek. A baba arca elnyeri végleges formáját.

A baba csontjai már erősek, de még elég képlékenyek ahhoz, hogy át tudjon haladni a szülőcsatornán. Első terhességnél kb. a 36 héten süllyed le a baba feje, és foglalja el helyét a medencében. Többedik terhességnél erre valószínűleg csak közvetlenül a szülés előtt kerül sor.

36. hetes ultrahang

Terhesség hétről-hétre: 36. hét

Streptococcus B-szűrés

A terhesség 36. hetében végzik el hüvelyváladékból a Streptococcus B-szűrést. A Streptococcus B baktérium a tünetmentes várandósok hüvelyváladékában 5-35%-ban mutatható ki. A baktériumot hordozókban gyakrabban fordul elő idő előtti burokrepedés, koraszülés, az újszülöttben pedig vérmérgezés, agyhártyagyulladás alakulhat ki, melynek halálozási aránya igen magas (15-20%). A fertőzést túlélő csecsemőkben agykárosodás, mozgás- és értelmi zavarok maradhatnak vissza. A magzat általában a szülőcsatornán áthaladva fertőződik, a véráram útján, a méhlepényen keresztül történő fertőződés rendkívül ritka.

Streptococcus B-hordozás esetén a szülés közben az anyának intravénásan adagolnak antibiotikumot, majd szükség esetén az újszülöttet is antibiotikum-kezelésben részesítik.

Kórházi csomag szüléshez ››

A 36. héten legkésőbb már érdemes összepakolni a kórházi csomagot. Két csomagot állítsunk össze, egy kisebbet a szülőszobára, egy nagyobbat pedig a gyermekágyas napokra. Legyen kéznél minden fontos telefonszám, és gyűjtsük össze az ügyintézéshez szükséges iratokat is.

Ideje megszervezni azt is, hogy hogyan jutunk el a kórházba. A telefon közelébe írjuk ki jól látható helyre a szülőszoba telefonszámát, hogy be tudjunk telefonálni, mielőtt kórházba indulunk, vagy ha felmerül a kérdés, hogy be kell-e mennünk.

Mikor kell elindulni a kórházba?

  • ha a méhösszehúzódások rendszeressé váltak, és tízpercenként vagy tíz percen belül követik egymást,
  • ha elfolyt a magzatvíz,
  • ha bármilyen egyéb rendellenességet észlelünk.

Mikor kell mentőt hívni a szüléshez?

Vészhelyzetekben:

  • ha a menstruációt megközelítő mennyiségű vagy annál jelentősebb vérzés lép fel,
  • nagy mennyiségű magzatvíz kizúdulása után megjelenik a köldökzsinór (előreesik)
  • ödéma, gyomortáji fájdalom, hányinger, szikralátás, látászavar, fejfájás – ez a terhességi rángógörcs előjele lehet

Gyakorlati megfontolásból megindult szülésnél, ha

  • a családnak nincs autója, vagy nincs aki vezessen
  • csúcsforgalom van, és nem biztos, hogy beérnének a kórházba

Termékek a pocakod ápolásához és a babaszobához:

Kismama termékek, kismama ápolók ››
Stria elleni készítmények ››
Szívhanghallgató ››
Bio olajok ››
Babaszoba ››
Babakocsi ››
Pelenkázás ››
Kiságyak ››

Babakelengye? Összeszedtük, hogy mire lesz szükséged!

Babakelengye lista: a legpraktikusabb dolgok rutinos anyák ajánlásával

Olvasnivaló

Kórházi csomag szüléshez: Hogy ne az utolsó percben kapkodjunk, már a 36. hét után állítsuk össze a kórházi csomagot. A kórházban is érdeklődjünk, hogy ott mit adnak, ne pakoljunk feleslegesen, vagy ne maradjon ki valami. Érdemes két csomagot készíteni, és a szüléshez csak egy kisebb táskát vinni magunkkal, ami kevésbé van útban. Lássuk mi legyen a két csomagban.

Kórházi csomag szüléshez

Kismama kelengye – kényelmes és praktikus tippek: Sok időt fordítunk a baba kelengyéjének összeállítására, de magunkról se feledkezzünk meg. Szülés előtt és után egyaránt fontosak a kényelmes ruhaneműk, és a praktikus apróságok, amelyek megkönnyítik mindennapjainkat.

Ezeket vidd a kórházba szülés utánra

Terhesség hétről-hétre: 37. hét

hirdetés
A Babafalva.hu - Várandósságtól az első osztályig portál tizenhárom éve segíti, támogatja a várandós, kisbabás és kisgyerekes édesanyákat és szülőket.
Előző cikkTerhesség hétről-hétre: 37. hét
Következő cikkTerhesség hétről-hétre: 35. hét

5 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. „A fertőzést túlélő csecsemőkben agykárosodás, mozgás- és értelmi zavarok maradhatnak vissza.”

    Milyen jó, hogy ezt csak másfél évvel szülés után olvastam el! Szerencsére a lányom makk egészséges okos, értelmes gyerek. 🙂

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .