Természetes szerek megfázás ellen

A téli szezonban leggyakrabban köhögő, tüsszögő, náthás panaszokkal keressük fel orvosunkat. A közösségbe járó köhögő, tüsszögő gyermekek egymást fertőzik és a felnőttek tehetetlenül nézhetik végig, hogyan esnek egymás után ágynak a srácok.

A gyógyulás legtöbbször hosszadalmas folyamat és a betegség gyakran rövidebb-hosszabb idő után ismét visszatér. Számtalanszor felvetődik a kérdés, hogyan lehetne megelőzni az akut és sajnos egyre gyakrabban krónikussá váló légúti hurutos betegségeket. Mert hiába minden igyekezet a szervezet működésének harmonizálására, saját öngyógyító erőinknek mozgósítására, az immunrendszer erősítése ellenére mégis szükség van egyéb beavatkozásra is.

Az influenza (s a hozzá hasonló fertőzéses megbetegedések) oka minden esetben vírus, tehát antibiotikumra nem reagál. Téves tehát az a felfogás, hogy biztonsági okokból – az úgy nevezett másodlagos fertőzés kivédésére – adjunk antibiotikumot, mert ez a terápia kifejezetten rontja az ún. hasi immunitást, tönkretéve a belek normál baktérium összetételét. Amennyiben életveszélyes helyzetben mégis szükség lenne antibiotikumos kezelésre, az legyen rövid, és pótoljuk az elpusztult bélbaktériumokat! Magas lázzal és végtagfájdalommal jár, nem jellemző rá a hurutos köhögés és egyéb légúti megbetegedési tünetek.

A fertőző megbetegedések másik nagy csoportja bakteriális eredetű fertőzésekre vezethető vissza. Itt az esetleg jelentkező láz alacsonyabb, gyakorta társul hozzá a felső és alsó légutak megbetegedése, garat- és gégehurut, hörghurut, tüdő- vagy mellhártyagyulladás. A köhögés lehet száraz, de hurutos, váladékos is. Itt már a célzott antibiotikus kezelés eredményes lehet, de nem önmagában! Lehetőleg (amennyiben nem életmentésről van szó) alkalmazzunk inkább természetes antibiotikumokat.

Legismertebb természetes vírus és baktériumellenes szereink a következők:

  • grapefruitmag-kivonat
  • teafaolaj
  • propolisz
  • hagymafélék (főként nyersen)
  • mustárolajtartalmú növények (mustár, retek, torma, zsázsa)
  • svédkeserűfű

Az Oscillococcinum immunerősítő homeopátiás szert az influenzaszerű fertőzés legkezdetibb fázisában is adhatjuk, amikor a tüsszögés, köhécselés, borzongás kezdődik, így nagy valószínűséggel nem fejlődik tovább vagy esetleg csak enyhébb lefolyású lesz a betegség.

Homeopátiás szereket alkalmazva a legtöbb őszi-téli hurutos betegség megelőzhető illetve utóhatások nélkül gyógyítható. Tudni kell azonban azt is, hogy vannak esetek, amikor a homeopátiát ki kell egészíteni vagy fel kell váltani a hagyományos orvoslás gyógyszereivel és ennek mérlegelése mindig orvosi feladat. A szerek kiválasztásában mindig kérje ki orvosa vagy gyógyszerésze tanácsát! Meggondolatlanul alkalmazott, nem megfelelő dózisban használt homeopátiás szerrel ártunk szervezetünknek.

Mindkét kórformának közös alapterápiája a pihenés, az alvás, a böjt, a bőséges folyadékfogyasztás (azaz elősegíteni mindazt, amit a szervezet amúgy is igényel és jelez). Tehát a fáradtság, álmosság, a száj kiszáradása és az étvágytalanság nem kellemetlen tünetek csupán, melyeket sürgősen (akár órák alatt) el kell tüntetni különféle „csodaszerekkel”, hanem a szervezet bölcs üzenetei arra nézve, hogy mi is a teendő.

A láznak is fontos feladata van: elpusztítani a kórokozókat, elégetni a toxinjaikat és megteremteni a lehetőséget, hogy a betegség információját tartalmazó sejten belüli és kívüli vízállomány struktúrája újrarendeződhessen. A láz ellen tehát nem kell harcolni, csak megfelelő keretek között kell tartani (különösen csecsemők és szívelégtelenségben szenvedők esetében ügyeljünk erre).

Felső- és alsó-légúti betegségeknél immunrendszerünk működését izzasztó, nyálka- és hurutoldó hatású gyógynövényteákkal is elősegíthetjük. Legfinomabb teák a következő növényekből készülhetnek:

  • ánizsmag, (terhesség alatt kerülendő),
  • bazsalikom, (terhesség első húsz hetében kerülendő)
  • bodzavirág,
  • citromfű,
  • hársfavirág,
  • izsópfű,
  • kakukkfű, (terhesség alatt kerülendő)
  • mályvalevél-, gyökér- és virág,
  • mentafélék, (csombormenta terhesség alatt kerülendő)
  • ökörfarkkóró virág,
  • tüdőfűlevél.

Ízesítésre kiváló a hársfaméz, akácméz, vegyes virágméz, és a citrom.

Készíthetünk teát vöröshagymafőzetből, ezt karamellizált cukorral ízesítsük.

A hurut oldására tegyünk a mellkasra főtt meleg burgonya- vagy hagymapakolást. Alkalmazhatjuk az inhalálás különböző módozatait (száraz: illóolajok papírzsebkendőre cseppentve, nedves: forró gyógynövényfőzet belélegzése). A válaszható illóolajok gyógyteáknál ismertetekből kerülhetnek ki.

Ismert hurutoldó anyagok a fokhagymás méz, a kettévágott, kivájt feketeretekben pár óráig pihentetett méz, a fenyő-, kakukkfű- és útifűszirup is.

A propolisz immunerősítő, erős fertőtlenítő hatása miatt jöhet szóba.

Vigyázzunk arra, hogy a hurut ne támadja meg a középfület, a legkisebb fülpanasszal is forduljunk orvoshoz! Csecsemőknél fontos figyelmeztető jel, ha szopás közben a csecsemő felsikít, fejét oldalra fordítja és nem akar szopni. A dobhártya felszúrása kisebb kellemetlenség, mint az elhanyagolt, elgennyesedett dobüregben a hallócsontok elpusztulása, amely vezetéses halláskárosodáshoz vezethet.

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkErősítsük meg imunrendszerünket!
Következő cikkTermészetes immunerősítő szerek

1 KÉRDÉS

  1. Nagyon jó a cikk, eben az időszakban sok a náthás beteg. Mi is használjuk a homeopátiás szereket is. Gyakorlatilag mindenben a természetes megoldásokat részesítjük előnyben. Orr spraykból is a physiomer baby változatot használjuk ami tengervizes és nincs benn hajtógáz. Ezzel fekve is be tudok fújni vele a babámnak. Ez mellett a nagyon sok vitamint kapnak. Ja és reggel este kiöblítem az orrukat.

Comments are closed.