Erősítsük meg imunrendszerünket!

imunrendszerünket

Az immunrendszer védekező-képessége függ az általános egészségi állapottól és fizikai fittség mértékétől, az egészséges életmódtól, táplálkozástól, káros szenvedélyektől. Az egészséges életmód nagymértékben növeli a természetes ellenállásunkat. Kiemelkedő a szerepe a helyes testápolásnak és a testmozgásnak.

Immunitásunkat nagymértékben lecsökkenti a negatív gondolkodásmód, zaklatott életvitel, túlhajszoltság és a stressz. A sort lehetne folytatni környezeti és munkahelyi ártalmakkal a lég-, víz-, ételszennyeződésekkel, sugárzásokkal (például röntgen-felvételek, tévé és computer monitor, mikrohullámú sütő, mobiltelefon) stb. Jogosan merül fel a kérdés mindenkiben: mit tehetünk immunrendszerünk védelme érdekében?

Gondolkodásmódunk megváltoztatása

Az immunrendszer erősítése, illetve az egészségünk kialakítása fejben, a gondolatainkban kezdődik. Ahhoz, hogy szervezetünk ellenálló képessége kifogástalanul működjön, nagymértékben hozzájárulnak képzeleteink, gondolataink, érzelmeink és beállítottságunk hatása, beleértve vallásos hitünket is. Egyre több a bizonyíték arra, hogy amint elvetjük a félelmet, depressziót, kétségbeesettséget és ezeket szeretettel, és más pozitív érzelmekkel helyettesítjük, fokozhatjuk immunkompetenciánkat és megelőzhetjük, illetve lerövidíthetjük a betegségek lefolyását, gyorsíthatjuk a gyógyulás folyamatát. Érzéseink, hozzáállásunk minden más önálló tényezőnél többet tehet az ellenanyag – termelés fokozásáért.

A stressz, a depresszió, a magárahagyatottság érzése és a kétségbeesés gátolja az immunrendszer működését. Amikor folyamatosan félelmet, bűntudatot, haragtartást, neheztelést, irigységet, ellenségességet és aggodalmat érez valaki, vagy megítél és elítél másokat, ezek a negatív érzelmek egy idő után kóros elváltozásokká válnak saját szervezetében.

Minden érzést valamilyen gondolat idéz elő. A gondolat nem más, mint lelki szemünk elé valamilyen képzeletbeli képet alkotni. Ha pld. szomszédunk, barátunk valamit könnyen elér, amit nekünk erőfeszítések árán sem sikerül, és erről gondolati képet alkotunk, máris megtelepszik szívünkben az irigység érzése, talán még haraggal, nehezteléssel is fűszerezve. Néhány percen belül ezek a negatív érzelmek feszült, kényelmetlen, és felháborodott érzéssé alakulnak.
Negatív érzéseinket nehéz megváltoztatni, ha már elkezdődtek. Nagyon könnyű lett volna viszont kitörölni az agyunkból azt a legelső gondolatot, amikor elkezdtük összehasonlítani magunkat másokkal.

Amikor a negatív gondolatok érzelmeket váltanak ki, ezek valódi betegségekké alakulhatnak, mint pld. a magas vérnyomás, vírusfertőzések, vagy daganatos betegségek. Ugyanígy, amikor elfogadóvá válunk magunkkal és másokkal szemben, szeretettel fogadjuk a történéseket és meglátjuk az élet szépségeit, olyan pozitív energiával telítődünk, ami immunrendszerünket akkora erővel látja el, hogy képes ellenanyagok sokaságát létrehozni a fertőzésekkel, betegségekkel, daganatos sejtekkel szemben.

Egészséges táplálkozás

Az egészséges táplálkozás a családban kezdődik – ne feledjük, hogy szokásaink már gyermekkorban kialakulnak -, így elsősorban az anya teheti a legtöbbet a családtagok immunrendszerének erősítése érdekében.

Táplálkozási szokások kialakításában lényeges, hogy a család étkezései nyugodt körülmények között és rendszeresen történjenek. Naponta 3-5 alkalommal kell táplálkozni, inkább gyakran keveset, mint a ritkán sokat elvet tartsuk szem előtt.

Sokan félnek attól, hogy az egészséges táplálkozás nem lehet változatos, élvezetes, és jelentősen megterheli a pénztárcánkat. Valóban, az egészséges táplálkozás többe kerül, de okos előrelátással megtalálhatjuk az arany középutat, amely biztosítja a változatos, egészséges táplálkozást pénztárcakímélő módon.

Az egészséges, immunerősítő táplálkozás alapszabályai a következők:

  • Együnk változatosan.
  • Együnk naponta többször gyümölcsöt, zöldségféléket. Törekedjünk arra, hogy naponta egyszer fogyasszunk nyersen gyümölcsöt, zöldséget. Ne feledkezzünk el az aszalt gyümölcsökről sem. Amennyiben lehet, kistermelőtől szerezzük be zöldféléket, vagy termesszük magunk vegyszermentesen.
  • Kerüljük a fehér és félbarna kenyereket, péksüteményeket. Helyette fogyasszunk barna lisztből készült, vagy magvakat is tartalmazó pékárút, gabonapelyheket. Ezeket a teljes kiőrlésű lisztből készült élelmiszereket fogyasszuk minden nap.
  • Naponta együnk tejtermékeket. Kimondottan előnyös a joghurt, kefir, aludttej. Lehetőség szerint natúr terméket vásároljunk és otthon készült lekvárral, nyers gyümölccsel, magvakkal ízesítsük.
  • Naponta fogyasszunk sovány húst, vagy húskészítményeket. Hetente egyszer iktassunk étrendünkbe tengeri halat. Vörös húsokat nem kell teljesen száműzni az étrendünkből, de havi 1-2 alkalommal ne készítsünk többször. Gyermekeknél a vegetáriánus étrend veszélyes lehet. Az emberi fogazat mindenevésre alakult ki, tehát a helyes étrend tartalmaz egyaránt magvakat, húsokat is. Húskészítményeknél kerüljük a sok sót, tartósítószert tartalmazó készítményeket.
  • Zsír helyett használjunk étolajat. Olívaolajt a salátákhoz, nyers ételekhez, és napraforgó vagy vegyes összetételű olajt sütéshez, főzéshez. Készíthetünk ízesített olajt házilag: pld. tisztára mosott üvegbe tegyünk tisztított fokhagymát, oregánó ágat, bazsalikom ágat és néhány szem feketeborsot, majd öntsük fel olajjal. Két hét állás után fogyasztható – remek kiegészítője az olaszos jellegű ételeknek, salátáknak. Kenyérre vaj helyett margarint használjunk.
  • Kevés sót használjunk. Váltsuk ki a sót friss zöldfűszerekkel, használjunk kakukkfüvet. Ételeinket a legvégén sózzuk csak, így kevesebb sót kell használnunk.
  • Igyunk naponta 2-2,5 liter folyadékot. Szomjoltónak a legjobb a tiszta víz, ásványvíz, gyümölcstea. Korlátozzuk a koffeinfogyasztást, kávé helyett részesítsük előnybe a zöld teát. Élénkítő hatású a gyümölcs magvakból készült fruitcaffé, ami nem tartalmaz koffeint. Csökkentsük a szénsavas vizek, üdítők fogyasztását, mert a szénsav folyadékot von el a szervezetből.
  • Legyen időnk a nyugodt étkezésre. A közösen elfogyasztott vacsora segíti, hogy hétköznapok rohanásában egymásra figyeljünk, élvezhessük családunk társaságát. Természetesen ehhez száműznünk kell a közös étkezések során a televíziót. A nyugodt, kellemes zene azonban jó hatású.

Mindennapi testmozgásunkat add meg nekünk ma!

Zseniális Nobel-díjas tudósunk Szent-Györgyi Albert már az 1900-as évek elején is tudta és fennen hirdette, hogy mindennap kell mozgás az egészségi állapotunk javításához. Kutatásokkal alátámasztott vizsgálatok igazolják, hogy az örömmel végzett mindennapos testmozgás testi-lelki megbetegedések megelőzésén túl javítja a teljesítőképességet, az önértékelést, a körülöttünk élő emberekhez való viszonyunkat, a társadalmi beilleszkedésünket.

Jó testmozgáshoz nem kell konditerembe mennünk. Bőven elég, ha gyermekünket naponta elvisszük sétálni, biciklizni, együtt focizunk, és havonta hosszabb kirándulásokat teszünk. Erre kis hazánkban remek lehetőségek adódnak: gondoljunk csak a veresegyházi Medveparkra, a Káli-medence szépségeire, a Balaton varázslatos tájaira, az ópusztaszeri park nyújtotta lehetőségekre és folytathatnánk a sort még tovább.

Tíz perccel korábbra állított óra is sokat segíthet, hiszen az így nyert időben remekül lehet néhány hasizomgyakorlatot, lábemelést végezni. Ha reggel tetőtől talpig megmozgatjuk tagjainkat lendületesebb lesz a napunk. Természetesen megfelelő mennyiségű, és minőségű pihenésre, alvásra is szükségünk van. Az aktivitás és pihenés kézen fogva jár, ami arra utal, hogy a kettő közötti egyensúlyt kell megtalálnunk a szervezetünk helyes működéséhez.

hirdetés
Kedves Olvasónk! Szakértőnk elfoglaltságai miatt nem tudja tovább folytatni szakértői rovatát. A kérdezési lehetőséget azonban biztosítjuk számodra - ugyanebben a témában – ajánljuk aktív szakértőnket neked! Az eddigi kérdéseket és válaszokat, továbbra is olvashatod itt az oldalunkon.
Előző cikkBabafalva Rajzpályázat 2006. – Díjazottak
Következő cikkTermészetes szerek megfázás ellen