Kell-e sportolnia a gyerekednek?

Kell-e sportolnia a gyerekednek?

Ez a kérdés talán helyesebb lenne úgy, hogy muszáj-e, vagy inkább csak ajánlott? Az igazság az, hogy minden gyermeknek jót tesz, ha kipróbálja magát a különböző sportágakban. Segít neki a szocializációban, az egészséges életmódra nevelésben, és fejleszti az összetartozás érzését is. Önfegyelmet, kötelességtudatot és mások iránti tiszteletet tanul. Azonban a középiskolában már mindez komoly fordulatot vesz: az edző teljesítményt vár el ettől a korosztálytól, és ez már nem biztos, hogy ugyanazt az élvezeti faktort fogja nyújtani a gyermekednek, mint azelőtt.

Nyomás hatására történő részvétel

Ennek a nyomásnak egy enyhébb fajtája, amikor a gyermek azért szeretne sportolni, mert a barátai is ezt teszik. Ez a jobbik eset, hiszen suliból lógás helyett a közös testmozgás az, amit együtt, örömmel végeznek. Ám a nyomás nem csak a barátoktól és osztálytársaktól jöhet, hanem szülői részről is, és ez nem minden esetben jó. Legegyszerűbb példa, hogy ha apuka versenyszinten focizott, akkor azt szeretné, hogy a fia is ezt tegye, és még annak ellenére is járatja őt edzésekre, hogy a gyerek nem feltétlenül szeretné. Vigyázzatok, nehogy beleessetek ebbe a hibába, mert ezzel nem csak az adott sportágat, de magát a testmozgást is megutáltathatjátok a gyermeketekkel.

Rendben van, ha nem akar részt venni

Néhány gyereknek egyszerűen nem fűlik a foga a csapatsportokhoz. Ez esetben az egyéni sportágak kipróbálása jó alternatíva lehet (persze ha ő is szeretné), például a futás, a biciklizés, vagy az úszás, akár valóban egyedül, vagy inkább a barátaival. A gyerekek ugyanúgy belefektetik az energiát a sporttevékenységbe, mint a felnőttek: gyakorolnak, fejlesztik a képességeiket, és a szabadidejükből áldoznak arra, hogy sportoljanak, ahelyett, hogy bármi mást csinálnának, éppen ezért nem kényszeríthetjük őket olyan sportág végzésére, amit nem szeretnének.

Sunglasses, People, Water, Blue, Summer, Sun, Girl
pixabay

Ha a gyermeked nem szeretne sportolni, mindenekelőtt hallgasd meg őt, kérdezz rá, hogy miért nem, és igyekezzetek más hobbit találni neki, amiben örömét tudja lelni. Ugyanez vonatkozik azokat a helyzetekre is, amikor úgy dönt, hogy nem szeretné folytatni az eddig űzött sportágat. Ennek számos oka lehet, és itt is igyekezz felderíteni ezeket, de nyomást ne gyakorolj rá. Lehet, hogy megunta, lehet, hogy a légkör már nem ugyanaz mint régen, vagy egyszerűen csak mást szeretne kipróbálni.

>> KERÉKPÁROK ÉS KIEGÉSZÍTŐK <<

Miért kellene mégis sportolnia a gyereknek?

Ha mégis úgy dönt, hogy sporttevékenységbe szeretne kezdeni, annak számos rövid és hosszú távú előnye lesz, illetve jó eséllyel befolyásolni fogja az egész gyermekkorát. A sport fejlesztői hatásai főleg a következőekben nyilvánulnak meg:

Önbecsülés

A gyerekek megtanulnak bízni a képességeikben, és az elért sikerek jó hatással vannak az önértékelésükre. Emellett sokkal jobban felfedezik önmagukat, mind fizikailag, mind pedig mentálisan, megismerik a határaikat, és megtanulják kitolni őket.

Stresszlevezető

Az edzés, meg úgy egyébként bármilyen jellegű testmozgás tökéletes lehetőséget nyújt a mindennapok feszültségének levezetésére, gyermekeknél pedig ezen felül a magas mozgásigényt is kielégíti.

Egészségre történő nevelés

A sportolás, amellett, hogy segít megelőzni az elhízást, a testmozgás szeretetére és rendszeres gyakorlására, megfelelő étkezésre, egyszersmind egészséges életmódra neveli őket.

Csapatmunka és szocializáció

Főleg csapatsportoknál érvényesülő előny. Megtanulják, hogy hogyan dolgozzanak együtt másokkal, hogy figyelembe vegyék mások véleményét, és hogyan kezeljék azokat a társas helyzeteket, melyek más formában ugyan, de újra és újra elő fognak fordulni az életükben.

>> SZABADTÉRI JÁTÉKOK <<

Kellemes időtöltés

A másokkal együtt történő sportolás erősíti a kapcsolatokat, hiszen mindenki jól érzi magát. Nem ritka, hogy akik korábban csapattársak voltak, később is jóban maradnak, sőt akár életre szóló barátságok is köttethetnek, hiszen sokkal szívesebben töltünk időt azokkal, akikkel jó hangulatú közös emlékeink vannak.

VIA

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .