A sport hatása a gyermekre

A sport hatása a gyermekre

A sport jótékony hatásairól ódákat zengnek, és nem is véletlenül: a neveléstől kezdve a kognitív képességeken keresztül a pszichológiai hatásokig szinte minden téren elősegíti a fejlődést. Fontos azonban, hogy a gyermekünk adottságainak megfelelő sportágat válasszunk, valamint érdemes tisztában lennünk picit konkrétabban is a sporttevékenység nyújtotta előnyökkel.

Sportoljon – de mit?

Természetesen az a legfontosabb, hogy a gyereknek mihez is van kedve. Ne erőltessünk rá olyan sportot, amit mi szeretnénk, hogy űzzön – netán mi magunk űztük/űzzük – csupán azért, mert büszkék szeretnénk lenni rá. Sok szülő beleesik ebbe a hibába, ám fontos szem előtt tartanunk, hogy ezzel könnyen megutáltathatjuk a testmozgást a gyerekkel. Természetesen lehetnek tippjeink, hogy vajon mihez is lenne kedve, és vihetjük bemutatóedzésekre. Kiindulópontnak érdemes lehet belegondolni, hogy a gyerek inkább extro- vagy introvertált, mert ez alapján könnyű eldönteni, hogy a csapat, vagy az egyéni sportágak fekszenek-e neki jobban.

TORNAZSÁKOK, SPORTTÁSKÁK <<<

A sport hatása a fejlődésre

Az olyan nyilvánvaló hatások mellett, mint az egészség fejlesztése, és ezzel a betegségek megelőzése, a sportolás hosszútávon elősegíti az egészséges életmód elsajátítását, ezzel pedig az elhízás kockázatát is csökkenti. Emellett igen fontos a gyermek fejlődése szempontjából a koncentrációképesség javulása és a kognitív képességek fejlődésének elősegítése is. A rendszeres testmozgás nagyban hozzájárulhat az iskolai teljesítmény javulásához.

A sport hatása a nevelésben

A sporttevékenység – főként, ha csapatsportról van szó – elősegíti az összetartás és összetartozás érzését, és megtanulják tisztelni egymást, illetve – jó esetben – az ellenfelüket is. Mindez kedvezően hat a szocializációra, a gyerek könnyebben fog tudni beilleszkedni egy új közösségbe a későbbiekben. Emellett erősödik az önbizalma, sokkal talpraesettebb lesz, és kevésbé fog szorongani a nyilvános szerepléseknél, vagy szimplán egy iskolai feleletnél az osztály előtt.

>> GYEREKCIPŐK SPORTOLÁSHOZ (új fülön nyitja meg)”>>>> GYEREKCIPŐK SPORTOLÁSHOZ

Esetleges negatív hatások

Rengeteg múlik az edzőn és a versenyzőkkel szembeni elvárásokon. Edzőt tekintve egyáltalán nem mindegy, hogy milyen hangulatban zajlanak az edzések, milyen hangnemet üt meg a gyerekekkel szemben, illetve hogy milyen példát mutat úgy egyébként az életre vonatkozóan, az edzői minta ugyanis nagyon erőteljesen közelít a szülőihez, a gyerek követendő magatartásként fog tekinteni rá. Egy agresszív, erősen teljesítményorientált edző ugyanilyenre fogja formálni a tanítványait: többet erővel, mint ésszel, és a győzelem az elsődleges, nem pedig a sporttevékenység. Sosem szabad, hogy a sport erről szóljon, főleg nem gyerekkorban, hiszen az akkor elsajátított attitűdök fogják őt jellemezni felnőttként is az élet majd’ minden területén. A versenyzést tekintve nagyon hasonló a helyzet, ha folyamatos teljesítménykényszerbe hajszoljuk a gyereket, könnyen kudarckerülő és/vagy túlságosan visszahúzódó, szorongó ember válhat belőle, és sokkal nehezebben fog tudni érvényesülni az életben.

foci, futball
pixabay.com

Igen, a sportolás iránti igény és a testmozgás szeretete olyan értékek, amiket igyekezzünk kiemelni a gyermek előtt és lehetőleg mi is jó példával járjunk elöl bennük. Ahhoz, hogy kihasználhassuk a sporttevékenység jótékony hatásait, kezdetben nincs más dolgunk, mint a gyermekkel karöltve rálelni arra a mozgásformára, amihez neki is igazán kedve van, közben pedig figyeljünk oda, hogy megfelelő edzői kezekbe kerüljön. Ne dőljünk be az olyan marhaságoknak, miszerint valamelyik sportág agresszívvá nevel (jellemzően a küzdősportokra mondanak ilyesmiket) mások pedig butává tesznek (a konditermi edzésfajták tipikus megbélyegzése). Sohasem a sport és egy adott mozgásforma teszi a gyermeket ilyenné vagy olyanná, hanem az edzői – és szülői – nevelés, valamint a társak, akikkel a sporttevékenység űzése zajlik. Ha mindezt vigyázva szem előtt tartjuk, egy egészségtudatos és életvidám fiatal válhat gyermekünkből.

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .