
A témával kapcsolatos új ismeretek alapján, valamint a szoptatással kapcsolatos kérdések bővebb ismertetése, a gyermekgyógyászok és a védőnők egységes gondolkodásának segítése érdekében, szükségessé vált az egészséges csecsemő táplálásáról szóló protokoll módosítása.
A Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium és a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság által készített protokoll a 2009/46. sz. Hivatalos Értesítőben olvasható >> a 8966. oldaltól kezdődően.
A megfelelő táplálás alapvető fontosságú a gyorsan növekvő és fejlődő szervezet számára. Az egészséges csecsemőnek az első 6 hónapban a kizárólagos szoptatás/anyatejes táplálás, azt követően legalább 12 hónapos korig a 6 hónapos kor körül elkezdett megfelelő kiegészítő táplálás mellett folytatott szoptatás az ideális táplálási mód és a biológiai norma. A legtöbb nemzetközi szakmai szervezet javasolja, hogy a szoptatást folytassák, amíg azt az anya és a gyermek kívánja.
Az anyák 98%-a képes lenne szoptatni gyermekét, ha megfelelő ismeretekkel, önbizalommal rendelkezne, továbbá, ha megkapná a szükséges segítséget és támogatást az egészségügyi rendszeren belül és kívül egyaránt. A WHO/UNICEF és nemzetközi szakmai grémiumok arra szólítanak fel, hogy az egészségügyi dolgozók segítsék elő, támogassák és védjék a szoptatást, amit az indokol, hogy a mesterséges táplálással való összehasonlításban a
Csecsemő fejlődése, az anya és a csecsemőbetegségek elleni védelme és az anya-gyermek párosnál észlelt pozitív hatása bizonyított.
A 6 hónapos korig folytatott kizárólagos szoptatás a referencia, melyhez valamennyi ettől eltérő táplálási módok mérendők a növekedésre, egészségre, fejlődésre és egyéb rövid és hosszú távú hatásokra vonatkozóan.
A gyermekgyógyászok és a védőnők szoptatás-támogatásban betöltött szerepe lényegbevágó a csecsemők és gyermekek optimális egészsége, növekedése és fejlődése szempontjából. Hatékony támogatásukhoz azonban elengedhetetlenek az elméleti és gyakorlati ismeretek. A szoptatás sikerében a szakma pozitív tevékenységén túl nagy szerepe van a család, a társadalom támogatásának és a szoptatást támogató jogalkotásnak.
A protokoll tartalma
Az Egészségügyi Minisztérium szakmai protokollja
Az egészséges csecsemő táplálásáról
Készítette: a Csecsemő- és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium és a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság
Tartalomjegyzék
A protokoll átdolgozásának célja
Bevezetés
Csecsemők és kisdedek táplálása–standard ajánlások az Európai Unió számára (kivonat)
A csecsemő táplálás definíciói
Az anyatej összetétele és kalóriatartalma
A szoptatás/anyatejes táplálás jótékony hatásai
A csecsemő fejlődése
A szopás mennyisége
Szoptatás és sárgaság
Szoptatás és vitaminpótlás
A szoptató anya étrendje
A szoptatás – anyai betegségek és állapotok
A szoptatás kontraindikációi
Táplálás 0-6 hónapos korban
Szoptatás kiegészítő táplálással
Mesterséges/vegyestáplálás
–Hozzátáplálás/Kiegészítőtáplálás/Elválasztás
–Szolidok/szemiszolidok bevezetése
A tápszerek felosztása
– Anyatej-helyettesítő tápszerek
– Anyatej-kiegészítő (követő, elválasztási)tápszerek
– Speciális tápszerek
Mellékletek
1. A Sikeres Szoptatáshoz vezető 10 lépés
2. A Szoptatás gyakorlata
3. Szoptatás és gyógyszerek