Újabb családtámogatások jövőre – itt a GYED extra

Újabb családi támogatási formákat vezetnek be jövőre, döntött a kormány az úgynevezett gyed extra csomagról – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön egy konferencián. A csomagban foglalt intézkedések 65 ezer kisgyermeket nevelő édesanyát érintenek. 

Négy konkrét intézkedésről döntött a kormány a gyed extra keretében, mondta el  Soltész Miklós,  az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és családügyért felelős államtitkára csütörtökön, egy konferencián:

  • testvér születése esetén a korábbi ellátások megmaradnak, így például két gyedre vagy két gyesre is jogosulttá válhatnak az érintettek egy időben;
  • bevezetik a diplomás gyedet;
  • a gyes és gyed folyósítása mellett újra vállalható munka a gyermek egyéves kora után;
  • a három- vagy többgyermekes kismamákat foglalkoztató munkaadók újabb adókedvezményeket kapnak.
Soltész Miklós államtitkár, fotó: Jámbor Orsolya
Soltész Miklós államtitkár, fotó: Jámbor Orsolya

Az intézkedések 65 ezer embert érintenek és 18,6 milliárd forintot jelentenek a jövő évi költségvetésben – mondta el az államtitkár.

A testvérek után párhuzamosan igénybe vehető ellátásoknak köszönhetően a következő gyermek megszületésekor sem kell majd lemondani az előző gyermek után járó juttatásokról. A jelenlegi szabályozás szerint a kistestvér megszületésével megszűnik a nagyobb gyermek után járó ellátások folyósítása. Hiába van tehát egy kismamának több gyermekkel többszörös mennyiségű teendője, ezt most nem tükrözi a juttatások folyósításának rendje.

A bevezetendő diplomás gyeddel lehetővé válik, hogy a felsőfokú képzés nappali tagozatán két aktív félévet meghaladó hallgatói jogviszonnyal rendelkező anya a gyermek egyéves koráig gyedre szerezzen jogosultságot, ezt követően pedig gyes mellett végezheti a tanulmányait. A diplomás gyed érinti a felsőfokú alapképzésben, szakképzésben, felsőoktatási szakképzésben és a szakirányú továbbképzésben tanulókat: ők a minimálbér alapján kapnak majd gyedet. Azok pedig, akik mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy doktori képzésben végeznek, a garantált bérminimum alapján kapják meg a gyedet.

Szalai Piroska miniszteri biztos, fotó: Adrián Zoltán
Szalai Piroska miniszteri biztos, fotó: Adrián Zoltán

A kisgyermekes szülők munkaerő-piaci visszatérést segítené elő az, hogy a szülő már a gyermek 1 éves korától dolgozhatna, akár teljes munkaidőben is, és mellette továbbra is kapná a GYED-et illetve a GYES-t.  Szalai Piroska, a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos szerint ez akkor jelenti a legnagyobb segítséget, ha az anya nem heti 40 órára, hanem csupán egy-két napra kíván először visszamenni dolgozni. A biztos közleményében kifejtette, hogy 1985-ben még korszerű volt a magyar gyed-rendszer, de azóta a munkaerőpiac teljesen átalakult, a gyed melletti foglalkoztatási tilalom gátjává vált a kisgyermekes anyák legális, rugalmas foglalkoztatásának.

A negyedik intézkedés a három- vagy többgyermekes anyákat, illetve munkaadójukat érinti. Ennek lényege, hogy kiterjesztik a munkavédelmi akciótervben már meglévő szociális hozzájárulási adókedvezményt: a három vagy többgyermekes anyákat foglalkoztató munkáltató 2 év helyett 3 évig veheti igénybe a 100%-os szociális hozzájárulási adókedvezményt, utána pedig 2 évig az egy év helyett az 50%-os kedvezményt. Az egy- és kétgyermekeseket érintő eddigi munkaadói kedvezmények is megmaradnak.

Babafalva / MTI

hirdetés

50 EDDIGI KÉRDÉSEK

  1. Igen, sajnos az ikreseket soha nem tekintik. Valóban a gyes dupla, de odáig el kell jutni. Két évig egy gyed van, de dupla oltás, dupla tápszer, dupla pelenka, dupla minden. Sajnos az 5 perc Magyarországon nem számít korkülönbségnek, csak a minimum 10 hónap. De persze szüljél, neveljél gyereket. Az ikergyerek nem két gyerek nálunk.

  2. Kedves Kocsisné dr. Péterfy Hajnal!

    Hát ez a javaslat számos ponton hézagos, legalábbis az értelmzésem szerint. Egy 3,5 éves és két 9hónapos kisfiú (ikrek) édesanyja vagyok. Na most a tv. szerint különböző korú gyermekek után jár párhuzamosan több ellátás. Kit kell különböző korúnak érteni? Szeretnék erre egy konkrét és egyértelmű törvény által nyújtott választ kapni. Amennyiben nincs ez egyértelműen megfogalmazva ez joghézag, és a két gyermekemet akik nem azonos óra percben születtek én különböző korúnak vélem.
    Lehet, hogy kicsit arrogáns az írásom ezt nem önnek szánom, csak fel vagyok háborodva mert akárhogy is nézem ez diszkriminatív. Minden törvényalkotónak (aki most ezen a javaslaton dolgozott) kívánom, hogy iker gyermekekkel áldja meg a sors.

    • !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Teljesen igazad van.
      Én is diszkriminációnak tartom. Piszok rosszul esik, hogy egy ismerősöm egy év múlva megkapja azt ami engem most nem fog megilletni, mert ő 10 hónapra újra teherbe esett nekem meg egyszerre szánta a TESTVÉREKET az ég. Mert ők is testvérek!!!! Más időben születtek és jogosultak lennének ugyan úgy mindenre, mint a többi más gyerek, azért mert ikrek, miért indulnak hátránnyal?
      Rakjam össze őket 1pelusba , osszam el a napi kajaadagot, az egyik pulcsit kapjon , a másik nadrágot?
      Szóval érthetetlen számomra is.

  3. Kedves Kocsisné dr. Péterfy Hajnal!

    Elolvastam a pdf-et, de nekem ez kínai. Tudna nekem segíteni abban, hogy ön szerint a szöveg alapján hogyan tudnám megtartani a nagyobbik gyerekem után járó Gyes-t, ha a kisebbik megszületik még idén decemberben?

    Köszönöm szépen!

    • Kedves Emese!

      A törvényjavaslat indoklásában ezt írják:
      A javasolt módosítás az intézkedés hatálybalépését megelőzően született gyermekeket abban az esetben érinti, ha 2014. január 1-jét követően a családban újabb gyermek születik.

      Így szerintem nem marad meg a GYES, ha idén születik a kistestvér.:( De azért jogász én sem vagyok.

      üdv, Hajnal

  4. Szintén az ikresekre szeretnék kérdezni, de látom, még nincsen pontos jogszabály.
    Viszont azt lehet tudni, hogy a törvényjavasalat kidolgozásába hol/kinél lehet „beleszólni”?
    Mert akkor szívesen írnék pár sort, hogy ne csak a 1,5 évvel egymás után születetteket tekintség 2 gyermeknek, hanem a 1,5 perccel egymás után születetteket is! 🙂
    Köszönöm!

  5. Én arra lennék kíváncsi, hogy ez abban az esetben lesz így, ha a kisebbik gyermek 2014-ben születik, vagy a már 2013-ban megszülető gyerekek esetében is lehet érvényesíteni? Vagyis ha a jelenlegi helyzet szerint le kell mondanom a Gyesről, hogy a születendő babám után Tgyást kapjak, vajon januártól jogomban áll-e majd újra megigényelni a Gyest is?

  6. Kedves Érdeklődők!

    A pontos szabályokat csak a jogszabály elfogadása után fogjuk tudni, egyelőre kormánydöntés született, most jön a törvényjavaslat kidolgozása, parlamenti vitája majd elfogadása, és csak után fogjuk majd tudni a részleteket.
    De mindenképpen be fogunk számolni a fejleményekről.

    üdv, Hajnal

  7. Mi van akkor ha a nagyobbakra járna a gyet, a legkisebb pedig tartós beteg és jogosult vagyok vele gyes-re? Gondolom mindkettőt akkor sem vehetem igénybe 🙁 A kisebbség pedig a gyes-t háromszorosan, akár négyszeresen is felveheti 😀 3 évben pont négyszer van meg a 9 hónap. Érdemes lenne legalább minimális megelőző munkaviszonyhoz kötni a dupla, tripla ellátásokat, mert nem biztos hogy náluk van szükség a nagyobb gyermekvállalási kedvre

Comments are closed.