Újszülöttek vizsgálatára szűrőközpont épül Szegeden

turisandor-300x196.jpg

Újszülöttek ritka anyagcsere-betegségeit szűrik majd ki abban a központban, amely uniós támogatással hoznak létre a Szegedi Tudományegyetem gyermekklinikája mellett – közölte Túri Sándor, az intézmény vezetője pénteken a csongrádi megyeszékhelyen.

A professzor a szűrőközpont alapkőletételekor elmondta: Szegeden 1968-ban indult el a fenilketonúria újszülöttkori szűrése, az évek során a vizsgált anyagcsere-rendellenességek száma huszonhatra növekedett.

Három esztendeje a Tisza-parti városban végzik tizenegy magyarországi megye újszülöttjeinek – évente mintegy ötvenezer gyermeknek – a szűrését. Az egyetlen csepp vérből, a születést követő három napon belül elvégzett laboratóriumi vizsgálat alapján kiszűrhető, hogy az újszülött szenved-e valamelyik ritka betegségben, az azonnal elkezdett kezelés és diéta eredményeként pedig a gyermek teljes értékű életet élhet – mondta az egyetemi tanár.

Túri Sándor hangsúlyozta: évente mintegy ötven új beteget találnak, az ő ellátásuk átlagosan fejenként 6 millió forintba kerülne minden esztendőben, nem is beszélve arról a hatalmas teherről, amelyet a gondozásuk a családjuknak jelentene, így a szűrésre fordított összeg rendkívül gyorsan megtérül.

A két romániai és a magyarországi egyetem által elnyert mintegy kétmillió eurós támogatás révén a csongrádi megyeszékhelyen emelt szintű szűrőközpontot alakítanak ki. A Szegeden kidolgozott módszertani megoldások átadásával Temesváron fejlesztik a meglévő egységet, Aradon pedig egy újat alakítanak ki – közölte a szakember.

Mint elmondta, a gyermekklinika mellett 2012 februárjára felépül a 350 négyzetméteres szűrőközpont, ahová új műszerek is kerülnek, valamint itt dolgozik majd a programban részt vevő hét diplomás szakember és tizenöt laborasszisztens is. Néhány igen ritka betegség megerősítő vizsgálatait is itt végzik majd el a romániai páciensek számára – tette hozzá Túri Sándor.

MTI

hirdetés

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .