Vajon lehetséges szoptatni örökbefogadott gyermeket?

Örökbefogadott gyerek szoptatása

Akár a szoptatás mellett tesszük le a voksunkat, akár nem, minden édesanya megérdemli a teljes körű támogatást. A szoptatás kérdése egyéni döntés, amit rengeteg tényező befolyásolhat. Minden anya „szoptatási útja” másként néz ki. Van egy nagy igazság a szoptatással kapcsolatban, amely néhány nő számára meglepetés lehet: ez nem egy mindent vagy semmit dolog.

Lehet dönteni a szoptatás mellett, lehet csak részlegesen szoptatni, lehet lefejni a tejet a gyermeknek kézi pumpa vagy gép segítségével, lehet táplálni a gyermeket tápszerrel vagy lehet használni csak kiegészítésként a tápszereket. Ez a sokoldalúság kiterjed a leválasztás, a béranyás vagy az örökbefogadás utáni szoptatási élethelyzetekre is.

A tejtermelődés előidézése

Baba, Anya, Csecsemő, Gyermek, Nő, Boldog, Fehér, Öröm
pixabay

A szoptatás vagy tejtermelődés előidézése az a folyamat, melynek során a nő szoptathat örökbefogadott gyermeket is. A relakaláció pedig az, amikor egy nő folytathatja a szoptatást, miután hosszabb ideig abbahagyta azt. Amikor egy nő terhes, szervezetében elkezdődik a laktogenezisnek nevezett folyamat, melynek során a test felkészül a tejtermelésre. Ez nagyjából a terhesség huszadik hetén (félúton) következik be. Majd a kisbaba születése után, megtörténik a laktogenezis második fázisa és a tej elkezdi ténylegesen kitölteni a melleket.

Mindez a szervezet hormonális folyamataira adott válaszaként lehetséges. Ha a nőnek nem lehet terhessége és az örökbefogadás mellett dönt, előidézhetik a tejtermelődést, olyan módon, melynek részeként replikálják (tulajdonképpen lemásolják) magát a hormonális folyamatot, ami a terhesség alatt magától létrejönne.

Hogyan lehetséges ezt elérni?

Azon nők, akik a tejtermelést be szeretnék indítani a szervezetükben, orvosukkal vagy egy szülésznővel szükséges konzultáljanak. Ugyanis ők majd elkezdik beállítani az ösztrogén és a progeszteron szintjét a szervezetben (melyek növelik az emlőszövetet) – gyakran fogamzásgátló tabletták formájában – a domperidonnak nevezett gyógyszer segítségével (mely pedig a tejtermelődést növeli).

Néhány héttel a kisbaba születése előtt a nőnek valószínűleg abba kell hagynia a fogamzásgátló szedését, de továbbra is domperidont szükséges szedni, hogy szimulálják a terhességben bekövetkező hormonális változásokat. Jó eséllyel lesznek gyógynövényes-étrendkiegészítők is javasolva, mint a görögszéna és az áldott bogáncs alkalmazása. De a nőknek megvan a lehetősége arra is, hogy hormonok és mellszívó használata nélkül megpróbálja beindítani a tejtermelődést, pusztán a gyógynövények segítségével. Ez sokkal nehezebb, de néhány szerencsés esetben beválhat.

A La Leche League International javasolja ezt a módszert az anyatejtermelés újraindításához a szoptatás leállítása után. Segítségért érdemes konzultálni egy laktációs szakértővel, különösen mielőtt bármilyen gyógynövényt vagy kiegészítőt felhasználnál a tejtermelés serkentésére.

Ami még segíthet, hogy sokáig legyen tejed:

  • Kézzel vagy mellszívóval pumpáld a melled legalább naponta nyolc-tizenkét alkalommal, húsz-harminc percig, éjszaka is beleértve
  • Adj a gyermeknek mellszívóval levett tejet és tápszert egy csészében
  • Tedd a babát a melledre minden etetés előtt és után
  • A lehető leggyakrabban tegye a csecsemőt a melledre, hogy kényelmesebben táplálkozzon, ahelyett, hogy cumit használnál, hogy elősegítse a tejellátást

A szoptatás előidézése sok odaadást igényel, de ha igazán szeretnétek, biztosan sikerülni fog. Fontos megjegyezni, hogy támogatnunk kell a nőket és anyákat egész útjuk során, függetlenül attól, hogy milyen döntéseket hoznak magukról és családjukról.

(VIA)

hirdetés
Ha van kimeríthetetlen téma és témán belüli kérdéskör ezen a csodálatos bolygón, úgy vélem ezek pontosan a gyereknevelés és a család témakörei. Minden nap hoz némi változást, mindig jönnek újabb és újabb fordulatok a világban, mindig lesznek időszerű kutatások, melyekről igenis érdemes írni. Önnön gyermekkori tapasztalatokat, személyes gondolatokat, szakmai cikkek fordításait öntöm szavakba. Az írás az életem fő mozgatórugója. Legyen szó cikkekről vagy versekről, izgalmasnak és gyönyörűnek találom az alkotás ezen módját. Az információáramlás könnyeden zajlik modern világunkban, ezért nagy lehetőség számomra, hogy egy ilyen nagyszerű közösséggel oszthatom meg mondandómat, mint amilyenek Ti vagytok!
Előző cikkHogyan érd el, hogy a gyermek élvezze a fogmosást?
Következő cikkMi az a negyedik trimeszter?

KÉRDEZZ A SZAKÉRTŐTŐL!

Ide írd a kérdésedet, hozzászólásodat!
Kérlek, add meg a neved!

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .